Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā; ukraiņi stiprina pretgaisa aizsardzības sistēmas valsts ziemeļos 37

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Pasaulē
2022. gada 16. oktobrī 08:18 2022. gada 16. oktobrī 08:18 | Papildināts, 27. augustā 10:08
  Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  BBC: "Burger King" Krievijā joprojām darbojas kā parasti 23:55

"Burger King" Krievijā "joprojām darbojas kā parasti", lai gan ASV ātrās ēdināšanas ķēde, sākoties vērienīgajam iebrukumam Ukrainā, apgalvoja, ka tā pametīs šo valsti, 3. oktobrī ziņoja BBC.

  Ukraina, Polija un Lietuva ir panākušas vienošanos, kuras mērķis ir paātrināt Ukrainas graudu eksportu un mazināt spriedzi starp Poliju un Ukrainu 23:35

Vienošanās paredz pārcelt graudu pārbaudes no Ukrainas un Polijas robežas uz Lietuvas ostu, kas vienkāršos Ukrainas eksporta tranzītu caur Polijas teritoriju. Augu kaitēkļu un slimību pārbaudes tiks veiktas Lietuvas ostā Klaipēdā, pēc tam graudus varēs eksportēt pa jūru visā pasaulē.

Šis lēmums ne tikai vienkāršos graudu tranzītu pāri Polijas robežai, bet arī palīdzēs mazināt spriedzi starp valstīm karstajā strīdā par graudu cenām.

  Ukraina iegādāsies 100 augstsprieguma transformatorus, lai sagatavotos Krievijas uzbrukumiem enerģētikas infrastruktūrai 23:15

Ukraina izgatavos vai iegādāsies 100 jaunus augstsprieguma transformatorus, gatavojoties Krievijas uzbrukumiem enerģētikas infrastruktūrai šoziem, ziņo The Economist.

  Krievijas "galīgā" sarkanā līnija ir tikpat tukša kā pirmās desmit 22:55

Ukraina ir vairākkārt pierādījusi, ka Krievijas "sarkanās līnijas" ir izdomājums. Tagad Rietumiem beidzot ir pienācis laiks nosaukt Putina kodoldraudus par "blefu".

 

  Kijivas neatkarīgā žurnāliste iegūst Kurta Šorka balvu starptautiskajā žurnālistikā 22:35

"Kyiv Independent" žurnālistei Asami Teradžimai (Asami Terajima) tika piešķirta Vietējā reportiera balva par darbu frontes līnijā Ukrainā Krievijas kara laikā, paziņoja Thomson Reuters Foundation.

 

  Bloomberg: ASV bruņotie spēki ir gatavi piegādāt Ukrainai kasešu ATACMS 22:15

ASV bruņotie spēki ir gatavi nosūtīt Ukrainai tālās darbības rādiusa ATACMS, kas apbruņotas ar kasešu munīciju, tiklīdz ASV prezidents Džo Baidens apstiprinās to nosūtīšanu, ziņo aģentūra Bloomberg, atsaucoties uz ASV bruņoto spēku galveno ieroču pircēju.

  Penzas skolnieki vienkārši gribēja, lai ir skaisti 21:55

 

  Šādi izskatās Zaporižjas apgabala Novoprokopivkā 21:29

Šajā vietā smagas cīņas norisinās kopš 2023. gada vasaras.

 

  Polija remontēs Ukrainas tankus 21:16

Polija savā teritorijā remontēs Ukrainas tankus, kas ražoti Padomju Savienībā un Polijā, vēsta ziņu aģentūra PAP.

Jau ziņots, ka iepriekš Polijas valsts aizsardzības koncerns "Polska Grupa Zbrojeniowa" paziņoja, ka Polijas aizsardzības uzņēmuma "Bumar-Labedy" un Ukrainas aizsardzības koncerna "Ukroboronprom" kopīga projekta ietvaros izveidojis tehnoloģisko centru Ukrainas tanku "T-64" remontam.

  Anušausks: nākamnedēļ būs zināms detalizētāks plāns par Vācijas brigādes izvietošanu Lietuvā 20:59

Nākamnedēļ tiks publiskota detalizētāka sākotnējā informācija par Vācijas plāniem izvietot brigādi Lietuvā, otrdien paziņoja Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks.

Viņš žurnālistiem teica, ka Lietuvas puse savu plānu prezentēs tuvāko mēnešu laikā.

Anušausks sacīja, ka nākamnedēļ viņam paredzēta tikšanās ar Vācijas pārstāvjiem un pēc tās "publiski sāks kļūt pieejama detalizētāka informācija".

  Tas notiek ar Krievijas droniem, kad tie atrodas Ukrainas debesīs 20:31

Ukrainas bruņotie spēki parādīja, kā viņi aizvadītajā naktī atvairīja kārtējo okupantu uzbrukumu.

 

  No šodienas Norvēģijā nevar iebraukt automašīnas ar Krievijas numurzīmēm 20:10

No šodienas Norvēģijā stājies spēkā aizliegums iebraukt automašīnām ar Krievijas numurzīmēm.

Tas neskars ES un Norvēģijas pilsoņus, starptautiskās organizācijas un diplomātus. Turklāt robežsargi var izdarīt izņēmumu ārkārtas situācijās, piemēram, ja krievi dodas uz bērēm.

 

  Krievijas pilsētā Astrahaņā pēkšņi sākusies dekomunizācija 19:48

Nezināmas personas iznīcināja Ļeņina pieminekli. Krievijas Komunistiskā partija pieprasa "vandaļus sodīt".

 

  Postošus artilērijas uzbrukumus Ukrainā regulāri palīdz veikt Krievijas savervēti seniori 19:23

Daļa no Ukrainas kara realitātes ir sistemātiskas artilērijas apšaudes no Krievijas puses. Process sevī ietver ne vien mērķēšanu, lādiņu sagatavošanu un izšaušanu, bet arī izlūkinformācijas iegūšanu. Šajā uzdevumā savas rokas asinīs jau kopš kara sākuma mērcē Krievijas savervētie Ukrainā dzīvojošie pensionāri. Vairāk lasi šeit.

  Mobilizāciju okupētajās Ukrainas teritorijās uzrauga Medvedevs 19:14

Krievija līdz gada beigām vēlas armijā mobilizēt vēl 130 tūkstošus cilvēku. Šis process skars arī okupētās Ukrainas teritorijas, vēsta Nacionālais pretošanās centrs.

Pēc Nacionālās pretošanās centra datiem, no šī gada 1. oktobra līdz 31. decembrim krievi plāno mobilizēt 130 tūkstošus cilvēku.

Mobilizācijas plānu okupētajās teritorijās personīgi uzrauga Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, kurš septembrī ieradās Doneckas apgabala okupētajā daļā. Vairāk lasi šeit.

  Krievu politologs iesaka sagrozīt vēsturi un to, kā mācīt jaunos krievu bērnu 18:56

Galēji šovinistiskais politologs Sergejs Mihejevs paziņo, ka nav ne Igaunijas, ne Latvijas - tās esot izdomātas teritorijas.

Ja vēlamies, lai jaunieši neuzdod jautājumus par to, kāpēc krievu karavīri atrodas Ukrainā, jau kopš bērnības skolās jāmāca, ka nav Igaunijas, Latvijas. Tādas neeksistē. Tā ir vēsturiska kļūda. Lai bērni pieaug ar šo domu galvā un būs paaudze, kas spēs atgūt savas vēsturiskās teritorijas.

 

  Politologs: Slovākija un Polija neatteiksies no sadarbības ar Ukrainu 18:34

Slovākija un Polija neatteiksies no sadarbības ar Ukrainu, jo abu valstu elite labi saprot, ka Ukrainas drošība ir arī šo valstu drošība, šādu viedokli pauda vēsturnieks un politologs Kārlis Daukšts.

Slovākijā 30.septembrī notikušajās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās uzvarēja populistiskā ekspremjera Roberta Fico vadītā kreisā partija "Virziens - sociāldemokrātija" ("Smer-SD"), kas vēlas pārtraukt militāro palīdzību Ukrainai, ir kritiski noskaņota pret Eiropas Savienību un NATO, kā arī aicina atcelt Krievijai noteiktās sankcijas, liecina paziņotie vēlēšanu provizoriskie rezultāti.

  Nausēdas padomnieks: Krievija militārās spējas var atjaunot agrāk par iepriekš lēsto 18:13

Krievijas militāro tēriņu palielinājums varētu palīdzēt tai militārās spējas atjaunot agrāk par iepriekš lēsto, otrdien paziņoja Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas nacionālās drošības padomnieks Ķēstutis Budris.

Viņš stāstīja Lietuvas sabiedriskajam radio, ka agrā pavasarī tika prognozēts, ka vidējā termiņā Krievijai militāro spēju atjaunošanai būs nepieciešami septiņi gadi, tomēr tagad ir redzams, ka agresorvalsts militārā rūpniecība pielāgojas, sankcijas tiek apietas, spēki Ukrainā tiek atjaunoti, tādēļ pilnīga Krievijas militāro spēju atjaunošana var notikt agrāk.

  Ukrainas labības kravu kontroli veiks Klaipēdas ostā 17:51

No trešdienas Ukrainas lauksaimniecības produkcijas eksporta kravu  kontrole tiks pārcelta no Ukrainas un Polijas robežas uz Klaipēdas ostu Lietuvā, paziņoja Ukrainas Agrārās politikas ministrija.

Par to otrdien attālinātā sanāksmē vienojās Ukrainas agrārās politikas un pārtikas ministrs Mikola Soļskis, Polijas lauksaimniecības un lauku attīstības ministrs Roberts Teluss un Lietuvas zemkopības ministrs Ķēstutis Navicks.

  "Grēta, palīdzi vājināt ASV un ES sankcijas, mūsu dzīvības apdraudētas!" 17:22

Pretēji propagandistu un amatpersonu fanfarām, Krievijā sāk izjust sankciju sekas arī aviopārvadājumu nozarē, nespējot normāli remontēt novecojošās lidmašīnas.

Vai sankciju mīkstināšanai vērsties pie Putina ar lūgumu izbeigt karu? Nekādā gadījumā.

 


Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimirs Putins ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Saistītās ziņas

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; 3
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Ukraina un Krievija strādā pie vērienīgas gūstekņu apmaiņas 16
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; aicina steidzami evakuēties no Donbasa 5

Citi šobrīd lasa

Pētījumā noskaidrots, ko darīt pusmūža cilvēkiem, lai novērstu svara pieaugumu
Par traģiskas avārijas izraisīšanu bijušajam "Radio SWH" radošajam direktoram Rukeram piespriež septiņus gadus cietumā 6
Lietuvu šokē jauns mazgadīgas grūtniecības gadījums - mazuli gaida 11 gadu veca meitene 2
Skatīt visus komentārus