Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā; nākamnedēļ Ukraina saņems pirmos ASV tankus "Abrams" 35

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Pasaulē
2022. gada 16. oktobrī 08:18 2022. gada 16. oktobrī 08:18 | Papildināts, 29. augustā 22:08
  Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  Bulgārija izraida krievu un baltkrievu garīdzniekus 00:01

Bulgārija izraidīs vienu Krievijas un divus Baltkrievijas pilsoņus par darbībām, kas vērstas pret Bulgārijas nacionālo drošību un interesēm, ceturtdien paziņojušas varasiestādes.

Krievijas vēstniecība Sofijā apgalvoja, ka izraidītie ir Krievu Pareizticīgās baznīcas garīdznieki.

Valsts nacionālās drošības aģentūras paziņojumā presei norādīts, ka visi trīs ir darbojušies, lai "mērķtiecīgi ietekmētu sociālos un politiskos procesus Bulgārijā par labu Krievijas ģeopolitiskajām interesēm".

Aģentūra piebilda, ka šiem trim cilvēkiem ir atņemtas uzturēšanās tiesības un aizliegts ieceļot Bulgārijā uz pieciem gadiem. Paziņojumā netika sniegta sīkāka informācija, un tajā bija norādīti tikai šo trīs personu iniciāļi.

Pagājušajā gadā Bulgārija izraidīja 70 Krievijas diplomātiskos darbiniekus. Tas bija lielākais Krievijas diplomātu skaits, ko jebkad izraidījusi Bulgārija. Bulgārija ir stingri atbalstījusi Rietumu sankcijas pret Maskavu, kopš Krievija sāka invāziju Ukrainā.

  ĀM amatpersona: jāturpina Krievijas un Baltkrievijas starptautiskā izolācija 23:29

Jāturpina Krievijas un Baltkrievijas starptautiskā izolācija un jāveicina globālo partneru atbalsts Ukrainai, ceturtdien Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) Ārlietu ministriju pārstāvju sanāksmē uzsvēris Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) Pirmo divpusējo attiecību departamenta direktors Uldis Mikuts.

Ceturtdien notika NB8 Ārlietu ministriju to direktoru sanāksme, kuriem deleģēts darbs ar Austrumeiropas un Krievijas jautājumiem. Sanāksmē īpaša uzmanība pievērsta nepieciešamā atbalsta sniegšanai Ukrainai, tai skaitā Ukrainas integrācijas procesam Eiropas Savienībā.

ĀM uzsver, ka NB8 valstis paudušas nemainīgu un nelokāmu atbalstu Ukrainas suverenitātei, neatkarībai un teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās, kā arī bija vienotas par aktīvas koordinācijas turpināšanu Baltijas un Ziemeļvalstu formātā. Tāpat tika apspriesta Krievijas agresija pret Ukrainu un veidi, kā turpināt izdarīt spiedienu uz Krieviju, lai tā pārtrauktu karadarbību.

Sanāksmes dalībnieki pārrunāja aktuālo situāciju Baltkrievijā un režīma represijas pret pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem un demokrātisko opozīciju. Latvija informēja NB8 valstu kolēģus par Baltkrievijas īstenoto hibrīdapdraudējumu un nelegālās migrācijas situācijas pasliktināšanos uz robežas ar Baltkrieviju.

  Propagandisti sūkstās par krievu kara kuģu pārdislokācijas problēmām 23:02

 

  Mobilizēto okupantu dzīves ilgums Ukrainā ir niecīgs 22:45

Katrs piektais Krievijas pilsonis, kas mobilizēts karam Ukrainā, divu mēnešu laikā pēc pavēstes saņemšanas ir jau miris, aplēsis neatkarīgais krievu tīmekļa izdevums "Važnija istorii" sadarbībā ar pētnieciskās žurnālistikas organizāciju "Conflict Intelligence Team" (CIT).

Balstoties uz atklātos avotos iegūtiem datiem, žurnālisti sastādījuši sarakstu ar gandrīz 3000 mobilizēto, kas krituši laikā no 2022. gada 21. septembra līdz 2023. gada 1. septembrim.

Saskaņā ar ceturtdien publicēto pētījumu vismaz 130 mobilizētie krituši pirmajā mēnesī pēc iesaukšanas, bet vidēji tie krituši pēc četrarpus mēnešiem. Tikai daži no tiem, kas krita pirmajā gadā, frontē noturējās ilgāk par 11 mēnešiem.

Vairāk lasiet šeit.

  Ukraiņu pretuzbrukuma sekmēm jauni šķēršļi — pagaidām ATACMS raķetes nesaņems 22:26

ASV prezidents Džo Baidens, ceturtdien uzņemot Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, paziņos par jaunu zenītieroču piešķiršanu Kijivai, taču tālas darbības rādiusa raķetes ATACMS ukraiņiem vēl netiks nodotas, paziņojis Baltais nams.

"Prezidents Baidens šodien paziņos par jaunu militārās palīdzības paketi Ukraina, tajā skaitā par ievērojamu pretgaisa aizsardzības bruņojumu," pavēstīja prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans.

  "Kremļa Gebelss" turpina kara kūdīšanā vainot citus 22:09

Kā ieķērusies skanuplate Vladimirs Solovjovs visus Krievijas agresijas pretiniekus sauc par "nacistiem", kara izraisīšanā vaino Rietumus.

 

  Hersonas iedzīvotāji stāsta par okupantu kārtējo uzbrukumu pilsētas civiliedzīvotājiem 21:53

 

  Par spīti visiem solījumiem par pretējo, Krievija aktīvi gatavojas vispārējai mobilizācijai 21:36

"Notiek darbs, lai mūsu mobilizācijas sistēma būtu vislabākā pasaulē," saka Krievijas Valsts domes aizsardzības komitejas vadītājs Andrejs Kartapolovs. "Daļējās mobilizācijas" laikā atklātie trūkumi ir praktiski novērsti.

 

  Krievu propagandists Sergejs Mardans sūkstās par Krievijas pilsoņu diskrimināciju Eiropā 21:19

 

  Stambulu sasniedz pirmais Ukrainas graudu kuģis kopš labības darījuma izjukšanas 21:01

Stambulu šodien sasniedzis pirmais kuģis ar graudiem, kas izbraucis no Ukrainas, kopš Krievija jūlijā atjaunoja Melnās jūras blokādi, paziņojuši jūras satiksmes novērotāji.

Ukrainas amatpersonas paziņoja, ka kuģis "Resilient Africa", kas otrdien izbrauca no Ukrainas Čornomorskas ostas, pārvadā 3000 tonnu kviešu.

Saskaņā ar jūras satiksmes tīmekļa vietņu datiem kuģis dosies uz Izraēlu, un tas ir pirmais veiksmīgais reiss Melnajā jūrā, kopš Krievija atteicās no ANO atbalstītā līguma par Ukrainas graudu eksportu.

Vairāk lasiet šeit.

  Vakar Krievijā avarējis iznīcinātājs Su-34, baltkrievu novērotāji to identificējuši 20:36

Vakar, 20. septembrī, Krievijas Federācijas Voroņežas apgabalā avarēja iznīcinātājs Su-34. Lidmašīna septiņus mēnešus atradās Baltkrievijas teritorijā, vēsta "Telegram" kanāls "Belorusski Gajun".

Saskaņā ar novērotājiem, lidmašīnai bija reģistrācijas numurs RF-95806 un astes numurs 05.

Šis konkrētais iznīcinātājs Baltkrievijas teritorijā atradās 7 mēnešus. Kopā ar citiem teroristiskās valsts Krievijas Su-34 lidmašīna Baranoviču lidlauku atstāja 5.augustā.

"Turklāt šis iznīcinātājs Baltkrievijā bija redzams līdz 2023. gadam, piemēram, tālajā 2015. gadā tas trenējās Mačuļiščes lidlaukā parādes priekšvakarā 9. maijā," piebilst "Belorusski Gajun".

 

  Ijabs: Polijas premjeram pārvēlēšana izskatās svarīgāka par solidaritāti ar Ukrainu 20:12

Polijas premjerministra Mateuša Moravecka pieļāvumi mazināt bruņojuma piegādes Ukrainai saistībā ar domstarpībām par labības eksportu liecina, ka Moraveckim viņa partijas pārvēlēšana ir svarīgāka par solidaritāti ar Ukrainu, šādu vērtējumu pauda Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Ivars Ijabs (LA).

Moraveckis 20.septembrī izteicās, ka Polija vairs neapbruņo Ukrainu, bet tā vietā koncentrējas uz savas aizsardzības pastiprināšanu. Vēlāk gan Polijas valdības pārstāvji precizēja, ka saistības pret Ukrainu Polija izpildīs. Kopš Krievijas pilna apjoma iebrukuma Ukrainā sākuma Polija ir bijusi viena no stingrākajām Ukrainas atbalstītājām un viena no galvenajām ieroču piegādātājām Kijivai. Liela daļa ieroču, kurus ASV un citas valstis sūta Ukrainai, tiek piegādāti caur Poliju.

  Ukrainas Su-24M lido īpaši zemā augstumā virs Ukrainas pozīcijām 19:57

Ukrainas bumbvedēju nofilmēja ukraiņu artilēristi.

 

  Zviedrija Ukrainai piegādājusi desmit "Strv 122" tankus kopā ar apmācītām apkalpēm 19:36

Šogad Zviedrija Ukrainai nodevusi 10 "Strv 122" tankus, kā arī apmācīja ekipāžas. Kaujas mašīnas jau atrodas kaujas laukā, atklāj Zviedrijas armijas štāba Operāciju nodaļas vadītājs Matss Ludvigs.

"Mēs viņiem atdevām visu, ko varējām, labu materiālu un labas zināšanas. Tagad novēlam viņiem visu to labāko valsts atbrīvošanā," teikts paziņojumā.

Tiek atzīmēts, ka nedaudz vairāk kā 30 gadus šie tanki veidoja Zviedrijas mehanizēto brigāžu mugurkaulu. Tagad Ukrainas armijas rīcībā ir desmit no šiem tankiem, lai ar Zviedrijas armijas apmācītām tanku apkalpēm cīnītos par savas valsts atbrīvošanu.

  Ukrainas Jūras kājnieki iznīcina okupantu lielgabalu "Giatsint-B" 19:10

Ukrainas aizsardzības spēki kaujas laukā atklāja maskētu lielgabalu "Giatsint-B" un to iznīcināja. Šis process tika iemūžināts video, ko publicējis karaspēka operatīvi stratēģiskās grupas "Taurija" komandieris Aleksandrs Tarnavskis.

Viņš norāda, ka tas ir Ukrainas bruņoto spēku Jūras spēku artilēristu darba rezultāts.

 

  Donbasā krievi mobilizējuši gandrīz visus komunālo pakalpojumu darbiniekus, pilsēta grimst atkritumos 18:49

Okupētajā Šahtarskā (Doneckas apgabalā) krievi mobilizēja gandrīz visus komunālos darbiniekus. Tagad pilsēta slīkst atkritumos vēsta Nacionālais pretošanās centrs.

"Okupētajā Šahtarskā okupanti neizved atkritumus, jo trūkst komunālo pakalpojumu darbinieku," teikts ziņojumā. Vairāk lasi šeit.

  Slovākija piekritusi atcelt aizliegumu Ukrainas graudiem 18:28

Slovākija un Ukraina ir panākušas vienošanos par jaunu graudu tirdzniecības sistēmu, kas paredz līdz gada beigām atcelt Slovākijā spēkā esošo importa aizliegumu, ceturtdien paziņojusi Bratislava.

 

  Krievija nosaka ierobežojumus benzīna un dīzeļdegvielas eksportam 18:11

Putina valdība ir noteikusi ierobežojumus benzīna un dīzeļdegvielas eksportam cenu kāpuma dēļ.

 

  Eiropas augstākās revīzijas iestādes koordinēs atbalstu Ukrainas augstākajai revīzijas iestādei 17:56

Eiropas augstāko revīzijas iestāžu organizācijas (EUROSAI) un Lielbritānijas augstākās revīzijas iestādes iniciētā projekta darba grupas pirmajā sanāksmē nolemts par atbalsta koordinēšanu Ukrainas augstākās revīzijas iestādes kolēģiem, pavēstīja Valsts kontrolē.

Pēc Krievijas sāktā iebrukuma Ukrainā pārstāvji no Ukrainas augstākās revīzijas iestādes ir vairākkārt aicinājuši starptautisko sabiedrību iesaistīt EUROSAI un izmantot tās labo praksi, lai nodrošinātu atbalstu Ukrainas kolēģiem revīzijas darbā.

  Krievija arvien vairāk vervē bērnus viltus mīnēšanām, atklāti vairāk nekā 2 tūkstoši gadījumu 17:26

Teroristiskā Krievijas Federācija arvien vairāk vervē nepilngadīgos, lai "izplatītu" ziņas par viltus mīnēšanu, atklāj Ukrainas Drošības dienests.

Kopš gada sākuma Ukrainā reģistrēti vairāk nekā 2 tūkstoši anonīmu draudu uzspridzināt valsts iestādes, skolas, slimnīcas un citas cilvēku pārpildītas vietas. Lielākā daļa "ziņu" nākušas no Krievijas teritorijas, kā arī no Ukrainas "abonentiem". Krievijas izlūkdienesti ziņu sūtīšanai arvien vairāk izmanto nepilngadīgus bērnus.


Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimirs Putins ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Saistītās ziņas

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; 3
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Ukraina un Krievija strādā pie vērienīgas gūstekņu apmaiņas 16
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; aicina steidzami evakuēties no Donbasa 5

Citi šobrīd lasa

Uz Latvijas LGBT skatuves sevi piesaka jauna biseksuāļu kustība – “Neons”. Ir arī pirmais skandāls 6
FOTO. VIDEO: slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās 3
VIDEO, kas jāredz katram latvietim. Desmit dienas baravikas dzīvē 1
Skatīt visus komentārus