Eiropas Savienība mēģinās nosargāt pasaules mežus
Lai cīnītos pret klimata pārmaiņām un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, Eiropas Savienības (ES) uzņēmumi nedrīkstēs pārdot produktus, kas iegūti no atmežotiem vai degradētiem zemes gabaliem.
Eiropas Parlamentā ar 453 balsīm par, 57 pret un 123 atturoties pieņemta nostāja likumdošanas sarunām par regulu, kuras mērķis ir ierobežot ES izraisītu atmežošanu pasaulē. Aplēsts, ka ES patēriņš atbildīgs par aptuveni 10% no pasaules atmežošanas, vairāk nekā divas trešdaļas no tā veido palmu eļļa un soja.
Uzņēmumiem būs pienākums pārbaudīt, vai to ievestās preces nav ražotas uz atmežotiem vai degradētiem zemes gabaliem. Tas sniegs pircējiem garantijas, ka viņi ar savu maku neveicina mežu, tostarp neaizstājamu tropu mežu, iznīcināšanu. Deputāti arī vēlas, lai uzņēmumi pārbaudītu, vai preces ražotas, nepārkāpjot cilvēktiesības un ievērojot pamatiedzīvotāju tiesības.
Eiropas Komisijas ierosinātā regula attiecas uz liellopu gaļu, kakao, kafiju, palmu eļļu, soju un koksni, arī uz precēm, kas satur šos produktus vai ražotas no dzīvniekiem, kas ar tiem baroti. Eiroparlaments vēlas regulā iekļaut arī cūkgaļu, aitas, kazas, mājputnu gaļu, kukurūzu, kaučuku, kokogles un drukātā papīra izstrādājumus.
Deputāti arī uzstāj, lai produkti nebūtu ražoti uz zemes gabaliem, kas atmežoti pēc 2019. gada 31. decembra – par gadu agrāk, nekā to rosina Eiropas Komisija. Tāpat parlaments vēlas pievienot papildu prasības finanšu iestādēm, lai to darbība neveicinātu mežu izciršanu.
Nevienai valstij vai precei nebūs pilnībā aizliegta piekļuve ES tirgum, tomēr uzņēmumiem būs pienākums veikt pienācīgu pārbaudi, lai novērtētu riskus piegādes ķēdē.
Lai pārbaudītu, no kurienes nāk produkti, uzņēmumi varēs izmantot satelītnovērošanas ierīces, veikt revīzijas vizītes, izotopu testēšanu. Eiropas Komisijai pusgada laikā pēc regulas stāšanās spēkā būtu jāklasificē valstis vai reģioni zema, standarta vai augsta riska grupās. Uz produktiem no zema riska valstīm attieksies mazāk pārbaudes pienākumu.