Taivāna atceļ praidu, jo pasākuma organizatori atteikušies tā nosaukumā minēt Taivānu
Taivāna, pārmetot rīkotājiem "politiskus apsvērumus", piektdien paziņojusi par 2025. gada Pasaules Praida atcelšanu, jo pasākuma organizatori atteikušies tā nosaukumā minēt Taivānu.
Taivāna tādos pasākumos kā, piemēram, olimpiskās spēles startē kā "Ķīnas Taibei", lai izvairītos no politiskām problēmām, jo Ķīna to joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu un asi reaģē uz jebko, kas varētu uz Taivānu norādīt kā uz neatkarīgu valsti.
Par 2025. gada Pasaules Praida rīkošanas vietu globālā seksuālo minoritāšu tiesību aizsardzības organizācija "InterPride" bija izraudzījusi Gaosjunu Taivānas dienvidos.
Pēc taivāniešu sašutuma vētras organizatori bija spiesti no pasākuma nosaukuma svītrot vārdu "reģions", kas ļāva noprast, ka Taivāna netiek uzskatīta par neatkarīgu valsti.
Taču nesen pasākuma rīkotāji taivānieši pavēstīja, ka "InterPride" negaidīti pieprasījusi mainīt sarīkojuma nosaukumu "WorldPride 2025 Taiwan", vārdu "Taivāna" aizstājot ar "Gaosjuna".
"Pēc rūpīgas apsvēršanas esam atzinuši, ka turpinot pasākuma gatavošanu, varam kaitēt Taivānas un taivāniešu geju kopienas interesēm un esam izlēmuši projektu pārtraukt pirms līguma parakstīšanas," paziņojuši sarīkojuma organizatori no Gaosjunas puses.
Savukārt "InterPride" paziņojusi, ka esot pārsteigta par jaunumiem, taču, lai gan vīlusies, respektējot taivāniešu lēmumu.
"Taivāna dziļi nožēlo, ka "InterPride" politisku apsvērumu dēļ vienpusējā kārtā atteikusies no savstarpējās vienošanās par konsensu un sarāvusi sadarbības un uzticības attiecības, kas novedis pie šāda rezultāta," teikts Taivānas Ārlietu ministrijas paziņojumā.
"Šis lēmums ir ne tikai necieņa pret Taivānas tiesībām un intensīvajiem pūliņiem, bet kaitē visai plašajai Āzijas LGBTIQ+ kopienai un ir pretrunā ar progresīvajiem principiem, kurus apņēmusies ievērot "InterPride"," norādījusi ministrija, piebilstot, ka Taivānā plānotais sarīkojums būtu bijis pirmais Pasaules Praids, kas jebkad noticis Austrumāzijā.
Taivāna 2019. gadā kļuva par pirmo Āzijas valsti, kas legalizējusi viendzimuma laulības, un lepojas ar savu seksuālo minoritāšu tiesību un liberālisma bastiona reputāciju.
Lai gan viendzimuma seksuālās attiecības kontinentālajā Ķīnā netiek uzskatītas par nelikumīgām, komunistiskais režīms apkaro LGBTQ kopienas dzīves atspoguļošanu medijos, un seksuālo minoritāšu pārstāvji darbību sociālās saziņas vietnēs.