Ukrainas okupēto teritoriju iedzīvotāji, kuri ir spiesti iegūt Krievijas pases, ir ķīlnieki, nevis noziedznieki
Ukrainas okupēto teritoriju iedzīvotāji, kuri ir spiesti iegūt Krievijas pases, nav jāsauc pie atbildības ar likumu, šādu nostāju pauda Ukrainas prezidenta pastāvīgā pārstāve Krimas Autonomajā Republikā Tamila Taševa.
"Mūsu nostāja ir balstīta uz esošo likumdošanu. Ir pamatlikums, ar kuru šie dokumenti tiek saukti par spēkā neesošiem, nederīgiem. Un ir deokupācijas un reintegrācijas stratēģija, kur piespiedu pasu saņemšana tiek saukta par noziegumu pret starptautiskajām humanitārajām tiesībām. Kā valsts, mēs vērsāmies starptautiskajās tiesās, kur cilvēkus, kuri bija spiesti iegūt pases, saucam par "upuriem", nevis "pārkāpējiem"," sacīja Taševa.
Pēc amatpersonas teiktā, pārstāvniecība tika uzaicināta piedalīties attiecīgo Ukrainas likumdošanas grozījumu apspriešanā. Likumprojekts ir izstrādes stadijā. Jo īpaši tas paredz atbildību par līdzdalību Krievijas pasu izsniegšanā Krievijas sagrābtajās teritorijās.
"Pašreizējā redakcijā teikts, ka pie kriminālatbildības saucamas personas, kuras veicina mūsu pilsoņu nelikumīgu pasu noformēšanu okupētajās teritorijās. Piemēram, pasu nodaļu vadītāji, personas, kas organizē pasu izsniegšanas procesu. Cits gadījums ir cilvēks paņem pasi, lai viņu pieņemtu darbā okupācijas administrācijā.Tāpat runa ir par cilvēkiem, kurus Ukrainas valdība pilnvaroja pārstāvēt tās intereses, bet nodeva zvērestu un pagriezās pret okupācijas varu. Iedzīvotājus okupētajā teritorijā, kuri ir apstākļu ķīlnieki, nevajadzētu saukt pie atbildības,» sacīja Taševa.
Kā ziņo “Ukrinform”, premjerministra vietniece, īslaicīgi okupēto teritoriju reintegrācijas ministre Irina Vereščuka paudusi viedokli, ka agresorvalsts pases iegūšana Ukrainas pilsonim - neatkarīgi no motīviem - uzskatāma par noziegumu.