Gorbačovs: "Pretalkohola kampaņa PSRS pirms 30 gadiem bija kļūda"
Pretalkohola kampaņa, kas pirms 30 gadiem tika īstenota Padomju Savienībā, bija kļūdaina, jo tā bija pārāk krasa, tagad atzīst bijušais Padomju Savienības prezidents Mihails Gorbačovs.
"Es uzskatu, ka pretalkohola kampaņa tomēr bija kļūda tādā veidā, kādā tika rīkota. Bija pārspīlējumi ar veikalu slēgšanu, sevišķi Maskavā. Milzīgas rindas. Kandžas dzīšanas pieaugums. No veikaliem pazuda cukurs. Vajadzēja rīkot nevis kampaņu, bet plānveidīgu ilgtermiņa cīņu pret alkoholismu," stāstīja Gorbačovs intervijā, kas piektdien publicēta laikrakstā "Komsomoļskaja pravda".
Viņš precizēja, ka pretalkohola pasākumu īstenošanai, kuri tolaik jau sešus gadus bija apspriesti Padomju Savienības Komunistiskās partijas (PSKP) Centrālkomitejā (CK), vajadzēja pazemināt augsto alkoholisma līmeni Padomju Savienības pilsoņu vidū.
"Saprotiet, gados pirms šīs kampaņas sākuma tautā notika īsta pļēgurošana. Cilvēki vēl [Leonīdam] Brežņevam rakstīja rūgtas vēstules: "Visapkārt žūpošana - bērni nepazīst mūžīgi dzerošos, kaut kur pazūdošos vecākus, bet vecāki neatceras bērnus". Viscaur notika laulību šķiršanas," atgādināja Gorbačovs.
Viņš pauda uzskatu, ka pretalkohola pasākumiem tomēr bijis arī pozitīvs rezultāts.
"Jā, bija acīmredzami misēkļi - budžeta caurumi, rindas. Tomēr bija arī pozitīvs rezultāts - mirstības pazemināšanās, sāka dzimt vairāk bērnu. Pretalkohola kampaņas laikā nomira par 1,6 miljoniem mazāk cilvēku nekā iepriekšējos gados. Krasi saruka nelaimes gadījumu skaits ražošanā, uz ceļiem," piebilda Gorbačovs.
Viņš sacīja, ka kampaņu nācās izbeigt budžeta zaudējumu un augošas iedzīvotāju neapmierinātības dēļ.
"Sabiedrības atskurbšanu nevar sarīkot vienā lēcienā. Tai ir vajadzīgi gadi. Un ir jācīnās nepārtraukti, pastāvīgi. Manuprāt, arī tagad ir jācīnās ar alkoholismu. Ja mēs to atstāsim novārtā, būs vēl sliktāk," atzina Gorbačovs.
BNS/Foto: EPA/LETA