Krievijā atdzimušais fašisms izmēģina spēkus Ukrainā
Amerikāņu vēsturnieks, fašisma pētnieks, Jeila universitātes profesors Timotijs Snaiders brīdina, ka fašisma idejas nav uzvarētas un atdzimušas valstiskā līmenī Krievijā.
Savā rakstā "The New York Times" viņš uzsver, ka ir kļūdaini ar fašismu saprast tikai Hitleru un holokaustu. Vēsturnieks norāda, ka mūsdienu Krievija atbilst lielākajai daļa kritēriju, pēc kuriem definē fašismu – tostarp spilgti vērojams viena vadoņa kults, mirušo kults (Otrajā pasaules karā bojā gājušie), mīts par mistisku impērijas zelta laikmetu, kuru atjaunos ar karu pret Ukrainu.
Pēc veciem paraugiem
Šīs agresijas līdzība ar Hitlera karagājienu ir pārsteidzoša. Nacisti iztēloja ebrejus kā zemcilvēkus, kas nav tiesīgi dzīvot, putinisti sludina, ka Ukraina nav valsts un ukraiņi – tauta. “Kremlis iztēlo Ukrainu kā mākslīgu valsti, kuras ebreju prezidents ir liecība, ka tā nevar būt īsta. Putins uzskatīja, ka pēc mazskaitlīgās ukraiņu elites likvidācijas tautas masas ar prieku pieņems Krievijas kundzību,” raksta Snaiders.
Antifašisma izkārtne Putinam kalpo kā līdzeklis atmaskot ienaidniekus. Vienlaikus diktators balstās uz krievu fašista Ivana Iļjina (1883–1954) uzskatiem. Viņš 1922. gadā emigrēja uz Vāciju, bet 1938. gadā pārcēlās uz Šveici. Pēc vēsturnieka vārdiem, Putins par fašistiem vai nacistiem uzskata jebkuru, kurš traucē viņam iznīcināt Ukrainu. Ukraiņi ir nacisti, jo neatzīst sevi par krieviem un pretojas (tas attiecas arī uz daudziem Ukrainas krieviem, kas nekāro nokļūt zem Maskavas zābaka).
Vistumšākais pavasaris
“Laika ceļotājam no 20. gadsimta 30. gadiem būtu viegli Putina režīmu atzīt kā fašistisku. Z simbols, mītiņi, propaganda, karš kā šķīstīšanas akts un brāļu kapi ap Ukrainas pilsētām padara to visu ļoti saprotamu,” raksta Snaiders.
Viņaprāt, karš pret Ukrainu nozīmē tradicionālā fašisma atdzimšanu. Šajā gadījumā, kad fašisti par fašistiem sauc citus, tikai ne sevi, šī ideoloģija ir novesta līdz absurdam, bet tieši tā rīkojas putinisti. Šis virziens ieguvis arī apzīmējumu rašisms, un Krievija uzstāj, lai Vikipēdija dzēš šo šķirkli.
Profesors brīdina, ka, tāpat kā pagājušā gadsimta 30. gados, visā pasaulē demokrātija ir apdraudēta fašistu karagājiena priekšā: “Ja Krievija uzvarēs Ukrainā, tā nebūs vienkārši demokrātijas iznīcināšana ar spēku, kas ir arī ir diezgan slikti. Tā būs demoralizācija demokrātijām visā pasaulē. Fašistu uzvara kaujas laukā apstiprinātu, ka spēks ir augstāks par tiesībām, ka vainīgi ir tie, kas zaudējuši, ka demokrātijām jācieš neveiksme.”
Vēsturnieks ir pārliecināts: “Ja Ukraina nepretotos, šis būtu tumšs pavasaris visas pasaules demokrātiem. Ja Ukraina neuzvarēs, mūs gaida tumsas desmitgades.”
Noderīgie idioti
Tikmēr Rietumos par intelektuāļiem dēvētos kreisos domātājus uztrauc nevis okupantu pastrādātās zvērības un draudi demokrātijai, bet gan Putina labsajūta. Aprīļa beigās Vācijā 28 derīgie idioti parakstīja vēstuli kancleram Olafam Šolcam, paužot, ka smagā bruņojuma piegādes Ukrainai varot novest pie trešā pasaules kara.
Parakstītāju vidū bija feministe Alise Švarcere, kādreiz komunistiem tuvais rakstnieks Martins Valzers un pat zinātnes žurnālists Ranga Jogešvārs. Vēstulē uzsvērts, ka atbildīgs par iespējamo kodolkonfliktu ir ne tikai “sākotnējais agresors”, bet arī “tie, kuri, apzinoties situāciju, sniedz viņam motīvu pastrādāt iespējamu noziegumu”. Proti, nav glīti, ka sievieti izvaroja, taču viņa bija īsos svārkos... Vācijas parlamenta apakšpalāta tomēr uzskatīja citādi un ar ievērojamu balsu pārsvaru atbalstīja Ukrainas nodrošināšanu ar smago bruņojumu.
Kreiso (ne visu, protams) apslēptā līdzjušana Putina Krievijai nav nekas neparasts. Galu galā – arī Itālijas fašistu vadonis Musolīni savu politisko karjeru sāka kā sociālists, bet Francijas komunisti sākotnēji aicināja draudzīgi uzņemt okupantus no nacistiskās Vācijas, saskatot viņos sabiedrotos pret buržuāziju.