Jūrmalā esošās sanatorijas “Belarussija” un “Jantarnij bereg” slēgtas, bet direktori - izraidīti
Jauns.lv rīcībā ir nonākusi informācija, ka Latvijas melnajā sarakstā ir iekļauts Krievijas Federācijas Prezidenta lietu pārvaldei piederošās sanatorijas “Jantarnij bereg” direktors Viktors Daņiloha. Tāds pats liktenis piemeklējis arī viņa kolēģi – Baltkrievijas Prezidenta Lietu administrācijas īpašuma, sanatorijas “Belarussija” vadītāju Aleksandru Gruzdovu. To apstiprina arī fakts, ka Gruzdovs nesen vairākiem Baltkrievijas valsts propagandas medijiem ir sniedzis intervijas, kurās sūdzējies, ka ir izraidīts no Latvijas kā persona, “kas rada potenciālu apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai.”
Sanatorijas slēgtas, to direktori izraidīti
Abas sanatorijas ir izmantotas Krievijas, kā arī Baltkrievijas varas iestāžu interesēs, un tur visai regulāri ir organizēti dažādi pasākumi, kas bijuši vērsti uz attiecīgo valstu ārpolitikas interešu propagandēšanu. Jauns.lv ir zināms, ka savulaik atpūtniekiem tur regulāri ir rīkoti arī tematiskie pasākumi saistībā ar svinamajām dienām, kas saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā Latvijā vairs nav pieņemami.
Publiskās informācijas telpā ir atrodama arī informācija, ka Daņiloha un Gruzdovs visai regulāri ir manīti arī apgrozāmies Krievijas politiku atbalstošu Latvijas politiskajās aprindās, tostarp tiekoties ar partijas “Saskaņa” Rīgas domes deputātiem. Viņi regulāri piedalījušies arī dažādos “Maskavas nama” organizētajos politiskajos pasākumos.
Valsts drošības dienests informāciju apstiprina
Pēc dažu dienu pārdomām, šo informāciju apstiprināja arī Valsts drošības dienests: “Varam norādīt, ka Jūsu minētās personas – Krievijas pilsonis Viktors Daņilohs un Baltkrievijas pilsonis Aleksandrs Gruzdovs – jau ilgstoši atradās VDD redzeslokā saistībā ar darbībām, kas ir atbilstošas Krievijas interesēm un var radīt apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai. Ņemot vērā jau iepriekš identificētos riskus un kontekstā ar Krievijas izvērsto agresiju pret Ukrainu, VDD šā gada martā rosināja iekšlietu ministri iekļaut minētās personas tā dēvētajā melnajā sarakstā jeb ārvalstnieku sarakstā, kam ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta. Papildus varam norādīt, ka atbilstoši VDD iegūtajai informācijai sanatorija “Jantarnij bereg” ilgstoši darbojās ne tikai kā ārstnieciska iestāde, bet arī atbalsta punkts Krievijas ietekmes pasākumiem, kas vērsti uz pozitīva Krievijas tēla veidošanu, ekonomisko interešu lobēšanu, Kremlim izdevīgas vēstures interpretācijas izplatīšanu un t.s. Krievijas “tautiešu” politikas popularizēšanu Latvijā.
Savukārt A. Gruzdova līdzšinējās aktivitātes norādīja uz simpātijām gan pret Baltkrievijas, gan Krievijas valdošo režīmu. Tāpat sanatorijas “Belorusija” telpas iepriekš tikušas izmantotas dažādiem Krievijas humanitārās ietekmes pasākumiem, kas vērsti uz Kremļa propagandas vēstījumu izplatīšanu.”
Lēmums pieņemts, ņemot vērā Daņilohas un Gruzdova amatus, kā arī to, ka šādi amati parasti neizbēgami ir saistīti ar konkrēto valstu specdienestu interesēm, tādēļ ar augstu varbūtību var apgalvot, ka viņi ir cilvēki, kuri, visticamāk, bijuši iesaistīti arī izlūkošanā.
Pagātnes dvesma
Jāatzīmē, ka abas šīs sanatorijas tālajos PSRS laikos tika uzbūvētas par Baltkrievijas PSR un KPFSR republiku līdzekļiem, starpvalstu vienošanās rezultātā palika to īpašumā un tika nodotas šo valstu prezidentu administrāciju valdījumā. Katru gadu abām šīm sanatorijām tika piešķirts visai ievērojams finansējums no abu valstu budžeta līdzekļiem.
Šobrīd gan sanatorijas “Jantarnij bereg” mājas lapā ir lasāms paziņojums, ka “sanatorija īslaicīgi nepieņem viesus, saistībā ar kapitālo remontu”, bet “Belarussija” mājas lapā ir paziņojums par slēgšanu starptautisko sankciju dēļ.
Interesanti, ka savas darbības laikā “Jantarnij Bereg” centās piesaistīt apmeklētājus arī izmantojot nostaļģiskas notis. Kādas tūrisma firmas reklāmā teikts: "Sanatorija “Jantarnij bereg” ir saglabājusi ne tikai unikālu medicīnisko bāzi, bet arī priekšmetus, kas atsauks atmiņā padomju laikus. Apmeklētājus gaida “Brežņeva vasarnīca”, kā arī numuri, kuros ir saglabāta vēsturiskā unikalitāte – tā ir lieliska iespēja pagriezt atpakaļ laika ratu un nokļūt pagājušā gadsimta 70. un 80. gados."