Čornobiļas AES izzadzējiem varētu būt atlicis dzīvot ne vairāk par gadu; viņu rokās nonākušas nāvējošās vielas
Vairākās vietās radioaktīva aizlieguma zonā pie Čornobiļas atomelektrostacijas (AES), kas tiek dēvēta par rudo mežu, radiācijas līmenis normu pārsniedz pat 50 reižu, paziņojis Ukrainas enerģētikas ministrs Hermans Haluščenko.
"Mēs patiešām redzējām, ka noteiktās vietās, kur viņi raka tranšejas, radiācijas līmenis ir ļoti augsts. Tas ir 10, 20, 30 un pat 50 reižu lielāks par normu," viņš svētdien intervijā televīzijas kanālam "Euronews".
Černobiļas spoku pilsēta - Pripjata
Ministrs atgādināja, ka pašlaik Čornobiļas AES kontrolē Ukraina, savukārt Zaporižjas AES joprojām ir okupēta un tur atrodas 300-500 Krievijas karavīru un vairāk nekā 50 smagās tehnikas vienību.
Iepriekš Haluščenko paziņoja, ka Krievijas karavīri, kas aizlieguma zonā rakuši tranšejas un braukuši ar smago militāro tehniku, tādējādi paceļot radioaktīvos zemes slāņus, ir guvuši lielu radiācijas apstarojumu, un arī viņu tehnika ir apstarota.
Britu fotogrāfs iemūžina Černobiļas bīstamākās vietas
Kopš 1986. gada Černobiļas AES katastrofas, kuras sekas joprojām izjūt daudzi arī ārpus smagi piesārņotās teritorijas, slēgtā zona Ukrainas ziemeļos ...
"Pēc mēnesi ilgas tādas apstarošanas, viņiem atlicis ne vairāk kā gads dzīves," norādījis ministrs.
Iepriekš izskanējušas arī ziņas, ka vairāki Krievijas karavīri, kuri bijuši Čornobiļas AES teritorijā, miruši no staru slimības.
Selfijus uzņem pat valdība: Černobiļā atklāj 1986.gadā uzsprāgušā atomreaktora pārsegu
Tāpat tiek ziņots, ka Krievijas spēki, kuri bija ieņēmuši Čornobiļas AES, no izpētes laboratorijām nozaguši radioaktīvas vielas, kas ir potenciāli nāvējošas, paziņojusi Ukrainas Valsts aģentūras aizliegtās zonas pārvaldei.
Pārvalde ierakstā vietnē "Facebook" informēja, ka Krievijas karavīri Čornobiļas AES teritorijā izlaupījuši divas laboratorijas.
Krievijas karavīri iegājuši pētniecības bāzes "Ecocentre" noliktavu zonā un nozaguši 133 ļoti radioaktīvas vielas, un pārvalde uzsvēra, ka pat neliels daudzums šo vielu neprofesionāļu rokās var būt nāvējošs.
Aprīļa sākumā Čornobiļas AES svinīgi atkal tika pacelts Ukrainas karogs. Krievijas karaspēks marta pēdējās dienās pameta AES un atkāpās Ukrainas-Baltkrievijas robežas virzienā. AES Krievijas spēki ieņēma kara pirmajā dienā 24. februārī.