Atrasts veids, kā Krievijas iedzīvotājiem parādīt īstās kara šausmas; "Google Maps" plānus izjauc
foto: AFP/Scanpix
Ugunsgrēks Harkivas policijas departamenta ēkā
Pasaulē

Atrasts veids, kā Krievijas iedzīvotājiem parādīt īstās kara šausmas; "Google Maps" plānus izjauc

Jauns.lv

Krievijā, kur cilvēki šobrīd dzīvo, milzu dezinformācijas ieskauti, ziņas par īstajām Krievijas izraisītā kara Ukrainā šausmām teju nav atrodamas. Neskatoties uz to, izdomas bagāti cilvēki atraduši veidu, kā Krievijas iedzīvotājus apskaidrot par patieso situāciju kaimiņvalstī.

Atrasts veids, kā Krievijas iedzīvotājiem parādīt ...

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir bloķējis vai ierobežojis piekļuvi ārvalstu ziņām par karu Ukrainā, tostarp informāciju "Facebook" un "Twitter", kas ir dažas no retajām vietnēm Krievijā, kur pilsoņi var saņemt valsts mērogā nekontrolētas ziņas.

Pēdējās dienās populārajā vietnē "Google Maps", ko cilvēki izmanto, lai, piemēram, atrastu dažādu populāru būvju, celtņu un objektu atrašanās vietu, parādījusies gūzma ar fotoattēliem no kara karstajiem punktiem Ukrainā.

Ukraiņu bēgles Olena un Nastja Reminskas pie robežas atvadās no savas mātes Svetlanas. Meitas plāno doties uz Turciju, kur Olenai ir darbs, savukārt māte paliks mājās, Žitomirā, jo viņas vecāki nevēlas pamest Ukrainu.

Kara sāpes un izmisums: cilvēki Ukrainā spiesti pamest mājas un savus mīļos

Kā zināms, ikviens, kuram izveidota pieeja "Gmail", "Google Maps" var ievietot atsauksmi par kartē norādītajām vietām, piemēram, muzejiem, restorāniem, skolām, slimnīcām.

Cenšoties atvērt Krievijas iedzīvotāju acis, "Google Maps" lietotāji augšupielādējuši desmitiem fotoattēlu ar kara postu, ievainotiem civiliedzīvotājiem un sagūstītiem Krievijas karavīriem atsauksmēs par populārām vietām Krievijas lielākajās pilsētās.

Īpaši daudz fotoattēlu pievienoti atsauksmēs par GULAG vēstures muzeju Maskavā. Starp jaunākajiem fotoattēliem redzami cilvēki, kas stāv pie izpostītām daudzdzīvokļu ēkām, notverti (dzīvi un arī šķietami miruši) Krievijas karavīri, ievainotas sievietes un bērni.

Krievijas spēku radītais posts Ukrainā

Sociālajos tīklos sāk parādīties arvien vairāk foto un video no apdzīvotām vietām Ukrainā, kur pēc Krievijas veiktām apšaudēm iedzīvotājiem atklājas ...

Līdzīgas fotogrāfijas pievienotas arī atsauksmēs par citiem populāriem apskates objektiem Maskavā, tostarp pie Maskavas Universitātes Zooloģijas muzeja un dažādiem pieminekļiem.

"Jums tur ir miruši dzīvnieki," rakstīts vienā no atsauksmēm, kurai pievienota bilde ar sagūstītu krievu karavīru.

Arī pie objektiem Sanktpēterburgā bija redzami attēli no Ukrainas.

Uz notikušo gan ātri reaģējis uzņēmums "Google", un šobrīd visi fotoattēli jau ir dzēsti.

"Ņemot vērā to, ka nesen pakalpojumā "Google Maps" ir palielinājies ar karu Ukrainā saistītais saturs, mēs esam ieviesuši papildu aizsardzību, lai uzraudzītu un novērstu saturu, kas pārkāpj mūsu vietnes politiku, tostarp uz laiku bloķējot jaunas atsauksmes, fotoattēlus un videoklipus šajā reģionā," teikts "Google" paziņojumā.

Jauns.lv jau iepriekš ziņojis, ka daudzu Ukrainā karojošo krievu karavīru ģimenes ir šokā, uzzinot, ka viņu tuvinieks devies karā. "Man pulksten divos atsūtīja video ar manu brāli. Es biju pilnīgā šokā. Man nebija ne jausmas, ka viņš tur karo," stāsta Ukrainā sagūstītā krievu snaipera Leonīda Paktiševa māsa Jeļena. "Es zināju, ka Leonīds ir armijā, bet man nebija ne jausmas, ka viņš ir nosūtīts uz Ukrainu. Es nedomāju, ka arī viņš to zināja."

Zināms, ka daudzi gūstā saņemtie kareivji esot apgalvojuši, ka Ukrainā iebrukt nemaz neesot gribējuši, bet piespiesti. Citi, savukārt, sacījuši, ka domājuši, ka devušies vien uz militārām mācībām.