Eirozonā pirmoreiz oficiāli apspriež Grieķijas maksātnespējas iespēju
Eiropas Savienības (ES) amatpersonas pirmo reizi oficiāli apspriedušas Grieķijas maksātnespējas scenāriju.
Valdību pārstāvji, kuri gatavojās nākamnedēļ paredzētajai eirozonas finanšu ministru sanāksmei, pārrunās Bratislavā secinājuši, ka Grieķijai ir trīs iespējamie scenāriji, atklājušas ES amatpersonas.
Vismazāk ticamais scenārijs ir jau nākamnedēļ panākt Grieķijas vienošanos ar kreditoriem par reformu veikšanu, kas ļautu tai līdz jūnija beigām saņemt atlikušo palīdzības programmas finansējumu - 7,2 miljardus eiro, lai veiktu parādu maksājumu Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF).
Otrais scenārijs būtu pašreizējās Grieķijas glābšanas programmas pagarināšana. Tā noslēdzas mēneša beigās ar parāda maksājuma veikšanu SVF. Trešais scenārijs, kuru pirmoreiz oficiāli apspriedušas ES augstākās amatpersonas, ir Grieķijas maksātnespējas iestāšanās.
Par pirmo scenāriju amatpersonas izteikušās skeptiski, norādot, ka tas prasītu "dažu dienu laikā panākt tādu progresu, kāds nav panākts vairāku nedēļu laikā". Pat ja Atēnas apņemtos īstenot reformas un tām kļūtu pieejams atlikušais palīdzības maksājums, tehniski būtu ļoti grūti noorganizēt, lai Grieķija vajadzīgo summu saņemtu līdz jūnija beigām.
Tādēļ otrais scenārijs paredz pagarināt pašreizējo palīdzības programmu, paturot 7,2 miljardus eiro, un vēl 10,9 miljardus eiro atvēlēt Grieķijas banku rekapitalizācijai. Tie kļūtu pieejami Atēnām, kad vēlāk tiktu panākta vienošanās par reformām.
Apspriesti dažādi jauni termiņi - gan dažas nedēļas, gan gada beigas, gan 2016.gada marts. Amatpersonas atzinušas, ka otrais scenārijs ļautu turpināt Grieķijai izvirzīt nosacījumus un pa daļām izmaksāt naudu, kad tie būtu izpildīti.
Tomēr dažu valstu pārstāvji uzskata, ka vajadzētu gatavoties trešajam scenārijam - Grieķijas maksātnespējai. Līdz šim pat slēgtās sanāksmēs šāda iespēja nav tikusi apspriesta, lai arī dažas valstis, tostarp Vācija, šādam scenārijam gatavojušās.
Diskusijas bijušas ļoti teorētiskas, un nekādi secinājumi nav izdarīti, jo eirozonas valsts maksātnespēja būtu bezprecedenta notikums.
Amatpersonas norādījušas, ka pie šī scenārija Grieķijai būtu jāievieš kapitāla kontrole, lai eiro no valsts neaizplūstu, un tai varētu nākties izdot parādzīmes, lai iegūtu alternatīvus maksāšanas līdzekļus.
LETA / Foto: AFP/LETA