Pasaulē
2022. gada 4. februāris, 10:47

Putins ieradies Pekinā, lai tiktos ar Dzjiņpinu un vērotu olimpisko spēļu atklāšanas ceremoniju

Jauns.lv

Krievijas prezidents Vladimirs Putins piektdien, 4. februārī, ieradies Pekinā, kur viņam paredzēts apmeklēt 2022. gada ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremoniju, kā arī tikšanās ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.

Paredzams, ka Putins centīsies panākt ciešāku valstu sadarbību laikā, kad pieaug Krievijas spriedze ar ASV. Abu valstu līderi apspriedīs ciešākas gāzes un finansiālās attiecības, 2. februārī paziņoja Kremlis. Līdz ar Putinu Pekinā ieradies arī ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Tiekot izskatīta jau sen radusies ideja par jauna gāzesvada izbūvi uz Ķīnu.

foto: Ekrānuzņēmums
Krievijas Prezidents izkāpj no lidmašīnas, lai dotos tikties ar Ķīnas prezidentu.

Ķīnas valsts televīzija "CCTV" ziņojumā teikts, ka Putins, tāpat kā Ķīna, paudis iebildumus pret olimpisko spēļu "politizāciju".

Kā zināms, šodien plkst.14 pēc Latvijas laika sāksies olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija.

Tikmēr ASV brīdinājušas Ķīnas uzņēmumus par sekām, ja tie centīsies apiet eksporta ierobežojumus, kurus Krievijai noteiks iebrukuma gadījumā Ukrainā.

ASV Valsts departamenta preses pārstāvis Neds Praiss tādējādi komentējis Pekinas paziņojumu, ka Ķīnas un Krievijas ārlietu ministri sanāksmē Pekinā ceturtdien ir nolēmuši koordinēt abu valstu pozīciju Ukrainas jautājumā.

"Mums ir instrumentu arsenāls, kuru varam izmantot, ja redzam, ka ārvalstu, tostarp Ķīnas, kompānijas cenšas kompensēt ASV eksporta kontroles pasākumus vai no tiem izvairīties, vai arī tos apiet," Praiss sacīja žurnālistiem.

foto: EPA/Scanpix
Vladimirs Putins tiekas ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.

Viņš piebilda, ka Krievijai vajadzētu zināt, ka ciešākas attiecības ar Ķīnu nekompensētu sankcijas, kas noteiktas saistībā ar iebrukumu Ukrainā.

Valsts departamenta pārstāvis brīdināja, ka ciešākas attiecības ar Ķīnu, nevis mīkstinātu sankciju ietekmi, bet gan "patiesībā padarītu Krievijas ekonomiku daudzējādā ziņā trauslāku".

"Ja paši liedzat sev iespēju darījumiem ar Rietumiem (..), būtiski kritīsies jūsu ražošanas jaudas un jūsu inovāciju potenciāls," viņš klāstīja.

Praiss sacīja, ka par sekām, kuras varētu radīt Krievijas iebrukums Ukrainā, ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens pagājušajā nedēļā telefoniski runājis ar Ķīnas ārlietu ministru Vanu Ji.

Pekina dienu pirms olimpisko spēļu atklāšanas

Ieskats Pekinā notiekošajā dienu pirms olimpisko spēļu atklāšanas.

gallery icon

Ķīnas Vašingtonas vēstniecības pārstāvis Liu Penjui, komentējot Praisa izteikumus, uzsvēra, ka "saspīlējuma vairošana nepalīdz mazināt Ukrainas krīzi, bet tikai palielina neskaidrības reģionā un pasaulē. Ķīna pret to stingri iebilst".

Iepriekš Ķīnas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Vans ir ticies ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu un paudis "sapratni un atbalstu" Krievijas pozīcijai saistībā ar tā dēvētajām drošības garantijām, kuras Maskava pieprasījusi no ASV un NATO.

Abas puses esot koordinējušas savas pozīcijas reģionālos jautājumos, piemēram, par Ukrainu, Afganistānu un situāciju Korejas pussalā, informēja ministrija.

Rietumvalstis paziņojušas, ka jebkāda veida Krievijas iebrukumam Ukrainā sekos stingras sankcijas. Vašingtona paudusi gatavību noteikt finanšu sankcijas, kā arī eksporta kontroles pasākumus.

Baltā nama nacionālās drošības padomes pārstāvis Pīters Herells trešdien sacīja, ka ASV gatavo eksporta kontroles pasākumus sadarbībā ar sabiedrotajiem Āzijā, tostarp Japānu un Dienvidkoreju.