Lietuvas Seims apstiprina atjaunināto Nacionālās drošības stratēģiju
foto: Lietuvos Respublikos Seimas
Lietuvas Seima sēžu zāle.
Pasaulē

Lietuvas Seims apstiprina atjaunināto Nacionālās drošības stratēģiju

Jauns.lv / LETA

Lietuvas Seims ceturtdien apstiprinājis atjaunināto Nacionālās drošības stratēģiju, kurā norādīts uz Krievijas, Baltkrievijas un Ķīnas radītajiem apdraudējumiem.

Lietuvas Seims apstiprina atjaunināto Nacionālās d...

Atjauninātā stratēģija pieņemta ar simts deputātu balsīm, septiņiem deputātiem balsojot pret un 16 parlamenta locekļiem atturoties.

"Mums ir jauns dokuments, kas balstīts uz visaptverošu drošības modeli, un tā pamatdoma ir ļoti vienkārša - valsts drošība nav tikai Aizsardzības, Ārlietu vai Iekšlietu ministrijas darīšana, tā ir visu ministriju un visu institūciju darīšana, tāpēc arī krīžu vadībai jābūt maksimāli koordinētai un integrētai," norādījis parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Laurīns Kasčūns.

Pēc viņa teiktā, ir ļoti svarīgi, lai šī stratēģija būtu "dzīvs dokuments un neiegultu atvilktnē".

"Tas nozīmē, ka katru gadu Nacionālās drošības un aizsardzības komiteja uzaicinās valdību un valsts institūcijas un jautās, kā šī stratēģija tiek īstenota. Zinu, ka to darīs arī Valsts aizsardzības padome. Tikai gādājot, lai šis dokuments ir dzīvs, mēs sasniegsim izvirzītos mērķus," uzsvēris Seima komitejas vadītājs.

Atjaunotajā Nacionālās drošības stratēģijā uzsvērts, ka pēdējā laikā iezīmējušos globālo un reģionālo procesu dēļ starptautiskā sistēma kļūst arvien grūtāk prognozējama.

"Pastiprinoties konfrontācijai starp autoritārajām un demokrātiskajām valstīm, autoritārās valstis, īpaši Krievijas Federācija un Ķīnas Tautas Republika, rada jaunus izaicinājumus Rietumu demokrātijām, to partnerēm un visai eiroatlantiskajai kopienai," teikts dokumentā.

Tajā uzsvērts, ka Lietuvai jāpielāgojas šīm pārmaiņām un jāspēj darboties šādā mazāk prognozējamā vidē.

Vienlaikus stratēģijā norādīts, ka Lietuva nevienu valsti neuzskata par savu ienaidnieci un palīdz veicināt starptautisko mieru un visaptverošu drošību, kas balstīta uz brīvības un demokrātijas izplatību, cilvēktiesību un brīvību aizstāvību, starptautisko tiesību ievērošanu un daudzpusēju sadarbību.

Kā lielākais apdraudējums Lietuvas nacionālajai drošībai stratēģijā minēta aizvien pieaugošā Krievijas valdības autoritārisma, agresivitātes un imperiālistisko ambīciju īstenošana ar militāriem un citiem, tai skaitā nekonvencionāliem hibrīdlīdzekļiem.

"Krievijas Federācijas valdība, kas aizvien biežāk ne tikai ignorē starptautiskās sabiedrības viedokli, bet arī pārkāpj starptautiskās tiesības, rada eksistenciālus draudus Lietuvas Republikas un vienlaikus arī visas eiroatlantiskās kopienas drošībai,” teikts dokumentā.

Par apdraudējumu atzīta arī Baltkrievijas autoritārā politiskā režīma naidīguma un neprognozējamības pastiprināšanās, pieaugošais Ķīnas ekonomiskais un militārais potenciāls un tās ambīcijas pārveidot starptautisko kārtību, kas iezīmē "ģeopolitiskās konkurences un starp demokrātiskajām un autoritārajām valstīm pieaugošās spriedzes galveno asi".

"Ķīnas Tautas Republikas komunistiskā ideoloģija ir pretrunā ar Lietuvas Republikas konstitūcijā nostiprinātajām vērtībām un vienlaikus ar mūsu valsts nacionālajām interesēm," norādīts stratēģijā.

Starp apdraudējumiem minēta arī Baltkrievijā uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas darbība, kiberuzbrukumi un informācijas uzbrukumi, tehnoloģiju ietekmes palielināšanās, Eiropā pieaugošais reliģiskais ekstrēmisms, iesaldētie konflikti, klimata pārmaiņas, Covid-19 pandēmijas ietekme un citi faktori.

Stratēģijā izvirzīts mērķis palielināt Lietuvas Bruņoto spēku kaujasspējas un sagatavotību, censties panākt pēc iespējas lielāku ASV, Vācijas, Lielbritānijas un citu sabiedroto pastāvīgu klātbūtni Lietuvā un visā reģionā, kā arī stiprināt militāro sadarbību ar Poliju, Latviju un Igauniju.

Tajā izteikta apņemšanās izveidot integrētu krīžu un ārkārtējo situāciju vadības sistēmu, nodrošinot tās mijiedarbību ar mobilizācijas sistēmu, kā arī stiprināt Eiropas Savienības (ES) ārējo robežu aizsardzību.

Kā prioritāte tiek minēta robežu apsardzības modernizācija, īpašu uzmanību pievēršot progresīvu robežu uzraudzības tehnisko līdzekļu ieviešanai un robežu fiziskās apsardzības stiprināšanai.

Attiecībā uz valsts ekonomiku izteikta apņemšanās izstrādāt pasākumus, lai mudinātu Lietuvas uzņēmējus meklēt tirgus un sadarbības partnerus demokrātiskās valstīs, mazināt transporta nozares, īpaši dzelzceļa un ostas, atkarību no vienas valsts un palielināt diversifikāciju.

Lietuva atjauninātajā stratēģijā izsaka gatavību konsekventi un aktīvi atbalstīt NATO atvērto durvju politiku, Ukrainas un Gruzijas centienus pievienoties aliansei, kā arī saglabāt konsekventu atbalstu ES paplašināšanās procesam un tiekties pēc lielāka ES atbalsta Austrumu partnerības valstu drošībai un stabilitātei.

Līdzšinējā Lietuvas Nacionālās drošības stratēģija apstiprināta 2017. gadā.