"Savā biznesā ieguldīju naudu un asinis." Pāris maskās ierodas restorānā, bet īpašnieks liek viņiem doties prom
foto: Pexels.com
Pasaulē

"Savā biznesā ieguldīju naudu un asinis." Pāris maskās ierodas restorānā, bet īpašnieks liek viņiem doties prom

Jauns.lv

Kāds Teksasas pāris, kurš kopā ar draugiem ieradās restorānā maskās, apgalvo, ka apmeklējums beidzies ļoti ātri, jo viņi no iestādes izraidīti, vēsta "CNN".

"Savā biznesā ieguldīju naudu un asinis." Pāris ma...

Natālija Vestere un viņas vīrs Hosē Lopezs-Guerero 10. septembrī ar draugiem apmeklēja kādu restorānu netālu no Dalasas. "Mēs esam jaunie vecāki pandēmijas vidū, ārpus mājas pārāk bieži neejam. Bet piektdienas naktī manai mātei bija iespēja pieskatīt mūsu dēlu.

Dzīvei pandēmijā, izolētībai no citiem ir nopietna ietekme uz mūsu garīgo un sociālo labklājību," sacīja Vestere. Pāra zīdainim ir cistiskā fibroze, tāpēc viņi veikuši piesardzības pasākumus, tajā skaitā masku lietošanu sabiedriskās vietās.

Tomēr restorāns, kuru viņi apmeklēja, ir pret masku lietošanu. Vestere apgalvo, ka par to nav zinājusi: "Pēc apmēram 30 minūtēm pie mums pienāca oficiante, apsēdās blakus un sacīja: Mūsu menedžeris ir virtuvē un viņš nav tik jauks kā es, tāpēc atnācu ar jums parunāt un diemžēl tā ir restorāna politika, bet menedžeris netic maskām. Viņam apnicis, ka valsts nosaka ko darīt un tāpēc jums nāksies maskas noņemt."

10. martā Teksasā atcēla masku lietošanu, atļaujot uzņēmumiem darboties ar simtprocentīgu jaudu. "Esmu investējis naudu, sviedrus, asinis un asaras šajā biznesā un es nevēlos šeit maskas. Uzskatu, ka attieksme pret maskām ASV ir smieklīga," medijam sacīja restorāna vadītājs.

"Lai gan ar vīru esam vakcinējušies, katru reizi atstājot māju velkam masku. Protams, sistēma nav ideāla, ir jānovelk maska lai paēstu, varbūt nofotografētos, bet mēs cenšamies darīt visu iespējamo," sacīja Vestere.

Sieviete jutusies neērti, ka maska jānovelk, bet oficiante norādījusi, ka pretējā gadījumā viņiem jāapmaksā čeks un jādodas prom. "Mēs nevēlējāmies skandālu. Es vienkārši samaksāju un gāju prom.

Es vēlos respektēt mazo biznesu. Un es zinu, ka šobrīd ekonomikai ir grūtības. Tomēr uzskatu, ka šādi vadīt savu biznesu ir ļoti neprofesionāli."

Kā norāda Hjūstonas Universitātes Tiesību centra asociētā profesore Emīlija Bermena, kopumā uzņēmumi var aizliegt masku lietošanu ar diviem svarīgiem nosacījumiem.

"Pirmkārt, ja cilvēkam ir noteikts fizisks stāvoklis, kas padara viņu īpaši neaizsargātu pret Covid-19 (vai dzīvo kopā ar kādu, kas ir īpaši neaizsargāts pret Covid-19). Šis apstāklis varētu tikt uzskatīts par invaliditāti.

Ja tā, tad pastāv arguments, ka piespiešana šai personai noņemt masku vai pamest telpas, varētu būt diskriminācija invaliditātes dēļ. Otrkārt, valsts un pašvaldības bieži paplašina to kategoriju sarakstu, pret kurām diskriminācija ir aizliegta.

Tādējādi tādas lietas kā grūtniecība, ģimenes stāvoklis utt. iegūst aizsardzību noteiktās jurisdikcijās, kas nozīmē, ka dažādās vietās var piemērot atšķirīgus noteikumus," skaidroja Bermena.