Abortu pretinieki Teksasā izveidoja lapu, kur nosūdzēt likumpārkāpējus. Tā nebija laba doma
Līdz ar jauno Teksasas pavalsts likumu, kas faktiski liedz jebkādas tiesības uz grūtniecības pārtraukšanu, abortu pretinieki tīmeklī izveidoja mājaslapu, kurā aicināja sabiedrību anonīmi ziņot par iespējamiem likumpārkāpējiem - sievietēm, kuras neatļauti veikušas abortu pēc sestās grūtniecības nedēļas vai arī ārstiem, kuri piekrituši šādu Teksasā nelegālu abortu veikt.
Likums, kuru maijā parakstīja Teksasas gubernators Gregs Ebots, kas pārstāv republikāņus, aizliedz izdarīt abortu no brīža, kad saklausāmi augļa sirdspuksti, kas parasti atbilst sestajai grūtniecības nedēļai, kad daudzas sievietes vēl nemaz nezina, ka ir stāvoklī. Turklāt likums neparedz nekādus izņēmumus pat izvarošanas vai incesta gadījumos.
Vienīgais izņēmums paredzēts gadījumos, ja apdraudēta mātes veselība.
"Jebkurš teksasietis pēc sešām nedēļām var vērsties tiesā pret abortu veicēju vai kādu, kas palīdz tam notikt," teikts vietnē. Šāda veida likumpārkāpējiem var uzlikt naudas sodu 10 000 ASV dolāru apmērā.
Vietnē iespējams aprakstīt pretlikumīgo situāciju, kā arī pievienot attēlus, kas to pierāda.
Zināms, ka pret šo abortu likumu, kas spēkā stājās 1. septembrī, iebilst daudzi, turklāt pretinieku netrūkst arī tīmeklī. Lai gan "sūdzību vietne" izveidota jau pirms mēneša, nu to ļoti populāru padarījuši sociālie tīkli "TikTok" un "Reddit".
Abortu un brīvas izvēles aizstāvji bombardējuši abortu noliedzēju izveidoto mājaslapu ar nepatiesiem ziņojumiem, cerot lapas sistēmu "nobrucināt".
Please spread far and wide. The website she referred to is at: www . Prolifewhistleblower . Compic.twitter.com/3YLStXiyht
— Piyush Mittal (@piyushmittal) September 2, 2021
Kāda "TikTok" lietotāja pastāstījusi, ka iesniegusi 742 nepatiesus ziņojumus par Teksasas gubernatora Grega Ebota veiktiem nelegālajiem abortiem. Kāds cits mājaslapā augšupielādēja attēlus ar multeņu varoni Šreku, komentārā pierakstot, ka tie esot pierādījumi, ka viņa sieva veica abortu, nekonsultējoties ar viņu.
Tikmēr citi lietotāji mudināja pārējos mājaslapā augšupielādēt attēlus, kas satur dažāda veida pornogrāfiju.
Hope the pro-life losers running the abortion whistleblower form like Shrek p*rn.
— www.needabortion.org (@ellepolloloca) August 23, 2021
h/t @elgus503 pic.twitter.com/p666bqmLhR
Līdzīgu pretinieku kampaņu 2020. gada jūnijā piedzīvoja Donalds Tramps, kad cilvēki pierakstījās kādam viņa organizētam mītiņam, nemaz nedomājot uz to ierasties. Rezultātā formāli izskatījies, ka pasākums būs ļoti apmeklēts, bet patiesībā uz to ieradušies daži cilvēki.
Kā zināms, citus štatus, kas mēģinājuši aizliegt abortus jau agrīnā grūtniecības stadijā, apturējuši tiesas spriedumi, kas atsaukušies uz 1973.gada Augtākās tiesas spriedumu lietā "Roua pret Veidu", ar ko tiesiski tika nostiprinātas sievietes tiesības uz grūtniecības pārtraukšanu.
Ar šo spriedumu tika garantētas tiesības uz abortu līdz brīdim, kad auglis atzīstams par dzīvotspējīgu ārpus dzemdes, kas parasti atbilst grūtniecības 22 līdz 24 nedēļai.
Taču Teksasas likums no pārējo štatu likumiem atšķiras ar to, ka aizlieguma uzturēšana spēkā uzticēta sabiedrībai, nevis štata varasiestādēm, piemēram prokuroriem vai veselības departamenta amatpersonām, ļaujot pilsoņiem vērsties tiesā ar civilprasībām.
Procesuālu iemeslu dēļ šis apstāklis apgrūtina federālo tiesu iejaukšanos, un līdz šim tās atteikušās pieņemt izskatīšanai prasības, kurās likums apstrīdēts.
Tagad to izdarījusi arī Augstākā tiesa, gan norādot, ka likuma apstrīdēšanai iespējams iesniegt citas prasības, tostarp štata tiesās.