"Cilvēki ir salauzti, depresijas sajūta visā pilsētā!" Vietējie stāsta, kā paiet pirmās dienas pilnīgā talibu kontrolē
Otrdien pēdējie ASV karavīri pameta Afganistānu, tā atstājot valsti pilnīgā talibu kontrolē. Lai arī "Taliban" režīms solījis, ka centīsies atšķirt jaunu tolerances lappusi, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka ne visi solījumi tiks pildīti - dzīve Afganistānā būs skarba.
"The Guardian" aplūkojis trīs vietējo iedzīvotāju stāstus. Drošības nolūkos vārdi mainīti.
Viņa pirmo dienu talibu kontrolē sāka, dedzinot savu apģērbu
Arifa Ahmadi ir daļa no tās paaudzes, kas ir izaugusi pēdējo 20 gadu laikā. Viņa baudījusi brīvību, izglītību un darbu Rietumu atbalstītas valdības vadībā, ko jau pavisam ātri tagad zaudējusi.
"Es daudz centos, lai Farahā iegūtu darbu muitas iestādē, man tas izdevās. Es to nosvinēju kopā ar draugiem. Es uzaicināju viņus uz savām mājām, mēs bijām ļoti laimīgi," atminas Ahmadi.
Viņa stāsta, ka pēc tikai trim nostrādātām nedēļām darbu zaudējusi, jo talibi sievietes lūguši atstāt darbu konkrētajā birojā. "Uz mana krēsla tagad sēž vīrietis ar garu bārdu," teic Ahmadi.
Kā Kabulā paiet pirmās dienas pilnīgā talibu kontrolē
Pēc tam, kad talibi ieņēma Farahu, Ahmadi pārvākusies uz Kabulu, cerot ar ārvalstu starpniecību pamest valsti. Kad ASV karavīri pametuši Afganistānu, jauniete raudājusi visu dienu. "Brālis aizgāja un nopirka man burku (vienlaidus auduma gabals, kas nosedz visu ķermeni un arī acis). Es šodien sadedzināju džinsus. Es raudāju un dedzināju drēbes kopā ar savām cerībām. Nekas mani vairs neiepriecinās. Es tikai gaidu savu nāvi, es vairs nevēlos šo dzīvi," sacīja Ahmadi.
Viņa norāda, ka pilsēta esot kā mirusi: "Ārā var redzēt, ka neviens nesmejas. Absolūta depresijas sajūta ir visā pilsētā".
Cilvēki ir salauzti
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens iepriekš paziņoja, ka Afganistānai "ir sākusies jauna nodaļa", beidzoties NATO militārajai operācijai, taču Kabulas ielās daudzi ir izmisuši un stāv rindās pie bankām, lai izņemtu naudu. Talibi lika bankām atsākt darbību ar 200 dolāru izņemšanas limitu uz nedēļu.
Kabulas inženieris Nesars Karimi norāda, ka situācija ar naudas izņemšanu esot visai sarežģīta. "Es savu pirmo dienu pilnīgā talibu valdīšanas kontrolē sāku Kabulā pie bankas ieejas. Es devos uz turieni apmēram sešos no rīta - pirms banka tika atvērta, bet daudzi cilvēki jau tur stāvēja rindā pirms manis. Biju tur līdz pulksten 12, bet tad viņi slēdza bankomātu, sakot, ka beidzas nauda, un es atnācu mājās bez nekā. Tur bija simtiem cilvēku. Talibi dauzīja cilvēkus, es gribēju palikt, bet tas bija haoss un es atgriezos mājās. Tā bija mana otrā diena, kad mēģināju izņemt naudu, bet nevarēju."
Arī Karimi norāda, ka pilsēta esot mirusi. "Lielāko daļu savas dzīves es dzīvoju šeit, Kabulā, bet nekad nebiju redzējis to šādu. Sajūta, ka cilvēki uz ielām zaudējuši sevi. Viņiem tagad ir vienalga, arī man ir vienalga, mana paaudze zaudēja visu dažu stundu laikā. Cilvēki ir salauzti," teic Karimi.
Rahmani: citur neviens nesaka, ko vilkt mugurā, bet šeit ir jāklausa, lai paliktu dzīvs
Tikmēr Mazārešarīfas iedzīvotājs Džabars Rahmani norāda, ka nolēmis valkāt afgāņu tradicionālās drēbes kā pirmo piesardzības pasākumu, lai pasargātu sevi. "Citur neviens nesaka, ko vilkt mugurā, bet šeit ir jāklausa, lai paliktu dzīvs. Attālums starp dzīvību un nāvi ir ļoti šaurs šo cilvēku kontrolē."
Rahmani uzskata, ka par sapņu sagraušanu atbildīgi esot ne tikai talibi. "Ne tikai "Taliban", bet arī starptautiskā sabiedrība ir atbildīga par to, kas notika ar vienas paaudzes sapņiem. Kāpēc viņi ieradās [vispirms], ja gribēja mūs šādi pamest?"
Talibi apskata, ko aiz sevis Kabulas lidostā atstājuši ASV karavīri
ASV karaspēkam 31. augustā pilnībā pametot Afganistānu, Kabulas Hamida Karzaja starptautiskajā lidostā atstāts militārais ekipējums, tostarp helikopteri un autotransports, raksta ...
Baidens: bija izvēle starp aiziešanu un eskalāciju
ASV izvēle Afganistānā bija starp karaspēka izvešanu un konflikta eskalāciju, sacīja ASV prezidents Džo Baidens, runājot vienu dienu pēc pēdējo ASV karavīru izvešanas no Afganistānas.
"Šāda bija izvēle - starp aiziešanu un eskalāciju. Es negrasījos paildzināt šo bezgalīgo karu, un es nepaildzināju bezgalīgu aiziešanu," sacīja Baidens.
Karavīru rūpes par afgāņu bērniem
Nule kā noslēgušos vairāk nekā 120 000 cilvēku evakuāciju no Afganistānas ar gaisa transportu viņš raksturoja kā "ārkārtīgus panākumus". "Mēs esam pabeiguši vienu no lielākajiem "gaisa tiltiem" vēsturē," sacīja Baidens.
"Neviena valsts visā vēsturē nekad nav darījusi neko tamlīdzīgu, vienīgi Savienotajām Valstīm bija kapacitāte un griba, un spējas to darīt," norādīja prezidents.
Haoss Kabulas starptautiskajā lidostā
Noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi šomēnes izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15.augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula. Talibi aplenkuši arī vienīgo grupējuma režīmam vēl nepakļauto Afganistānas provinci Pandžšīru.
Talibi ir paziņojuši, ka piedos visiem afgāņiem, kas pēdējos 20 gados strādājuši pie ārvalstu spēkiem, taču daudzi cilvēki grib pamest valsti, baidoties no atriebības. Tāpat talibu valdīšana iepriekš kļuva slavena ar vardarbīgiem sodiem - roku vai kāju nogriešanu, nomētāšanu ar akmeņiem vai nāvessodu.
Afgāņi pamet valsti
ASV vadītie NATO spēki tika nosūtīti uz Afganistānu pēc 2001.gada 11.septembra teroraktiem, kurus īstenoja teroristu tīkls "Al Qaeda", kas bāzējās Afganistānā islāmistu grupējuma "Taliban" aizsardzībā.