Kas slēpjas zem Grenlandes ledus segas?
Zem Grenlandes ledus segas atrodas pasaulē garākais kanjons, kalni, ezeri, kā arī citi paslēpti dabas dārgumi. Pie tāda slēdziena nonākuši zinātnieki, izmantojot radarus un citas tehnoloģijas, vēsta Space.com.
Jāteic, ka vietām Grenlandes ledus biezums sasniedz pat 2,9 kilometrus.
Pateicoties tehnoloģijām, iespējams atklāt sarežģītu, neredzamu ainavu, kurā ir norādes uz Arktikas pagātni un nākotni.
Grenlandieši cīņā ar globālo sasilšanu
Pasaulē garākais kanjons
Atklāts, ka zem ledus atrodas pasaulē garākais kanjons. Tas stiepjas 740 km no augstākā punkta Grenlandes centrā līdz Petermana ledājam ziemeļrietumu piekrastē. Tas ir ievērojami garāks nekā Ķīnas 496 km garais Yarlung Tsangpo kanjons - garākais pasaulē, kuru iespējams redzēt fiziski.
Grenlandē esošais kanjons vietām ir 10 km plats un ir 800 m dziļš.
Neredzamie kalni
Kanjons nav vienīgā paslēptā ainavas daļa. Gadu desmitiem ilgi kartējot salu, ar radara palīdzību atklātas nelīdzenas kalnu grēdas un zem ledus loksnes iegrimuši fjordi.
Sens ezers
Redzams arī ezers, kurš, iespējams, ir miljoniem gadus vecs. Tā izmērs sasniedz Rodailendas un Delavēras kopējo platību, ziņo Space.com.
Ezera gultne varētu saturēt vērtīgas norādes par Arktikas klimatu tālā pagātnē, lai gan, lai atklātu šos noslēpumus, būtu jāizurbj 1,8 km ledus, kas tagad aptver seno vietu.
Paslēptie dārgumi
Zem ledus slēpjas arī daži dārgakmeņu formām līdzīgi ezeri, kuri piepildīti ar kristāldzidru ūdeni. Kopumā ir vismaz 60 šādu ezeriņu, kas lielākoties atrodas Grenlandes ziemeļos un austrumos.
Tāpat saskatāmi arī daži pierādījumi, kur varētu būt piezemējušies meteori. Zinātnieki ir atraduši vismaz divus iespējamos meteoru krāterus, kas aprakti zem ledus. Abi atrodas Grenlandes ziemeļrietumos.
Atklāti arī perfekti saglabājušies fosilie augi, kas liek domāt, ka Grenlandes ledus daļa var būt jaunāka, nekā pētnieki iepriekš uzskatīja.
Jūtas Universitātes zinātnieki ir pētījuši arī Grenlandes ledus segu. "Desret News" vēsta, ka zinātnieki ir pētījuši to, kā ūdens ledus slānī var saglabāties nesasalis, vietā, ko var uzskatīt par vienu no aukstākajām uz Zemes.
Mazu Grenlandes ciematu apdraud milzīgs aisbergs
11 miljonu tonnu smags kalna lieluma aisbergs Grenlandes rietumu krastā apdraud maziņo Innarsuit ciematu, kurā mitinās ap 170 cilvēku.
Pēdējos gados globālās sasilšanas un temperatūras izmaiņu dēļ Grenlande piedzīvo ledus kušanu.