foto: AP/Scanpix
Čemberlina akmens tiek pārvietots uz citu vietu
Čemberlina akmens tiek pārvietots uz citu vietu
Pasaulē

Lai neaizskartu vietējo jūtas, Viskonsīnā no studentu pilsētiņas aizvāc 40 tonnu smagu akmeni

Jauns.lv

Viskonsīnas Universitātei no studentu pilsētiņas teritorijas nācies aizvākt 42 tonnas smagu akmeni, jo daļa studentu to uzskatīja par rasisma simbolu, ziņo "New York Post".

Lai neaizskartu vietējo jūtas, Viskonsīnā no stude...

19. gadsimtā dzīvojušā ģeologa un bijušā Viskonsīnas Universitātes prezidenta Tomasa Haidera Čemberlina vārdā nosauktais Čemberlina akmens vismaz vienu reizi 1925. gadā kādā rakstā Viskonsīnas štata izdevumā nodēvēts par "nēģeru galvas (niggerhead) akmeni".

Mazākumtautību studenti izteikuši sūdzības, ka aizvēsturiskais akmens atspoguļo diskriminācijas vēsturi. Mūsdienās šāds termins ir nievājošs, bet pagājušā gadsimta divdesmitajos gados tika izmantots, lai aprakstītu lielu, tumšu iezi, kā arī daudzas citas lietas, kas vizuāli atgādina tumšādaina cilvēka galvu.

Universitātes vēsturnieki nav atraduši nevienu citu gadījumu, kad šis termins attiecībā uz akmeni tolaik būtu lietots, taču viņi norādīja, ka reiz studentu pilsētiņā aktīvi darbojās Kukluksklans - rasistiska ASV organizācija, kuras mērķis ir, izmantojot vardarbību un iebiedēšanu, aizsargāt gaišādaino amerikāņu intereses.

Pagājušajā vasarā Tumšādaino studentu apvienība nāca klajā ar aicinājumu iezi likvidēt. Pagājušās piektdienas rītā tas ar celtni tika ievietots kravas automašīnā un aizvests. Akmens pārvietošana izmaksājusi 50 000 ASV dolāru. Izmaksas segtas no privātiem ziedojumiem.

foto: AP/Scanpix
Čemberlina akmens tiek pārvietots uz citu vietu
Čemberlina akmens tiek pārvietots uz citu vietu

Eksperti norāda, ka milzīgais akmens ir reta un neparasta pirmskembrija perioda liecība. Tas varētu būt pat vairāk nekā 2 miljardus gadu sens.

Akmens pārvietots uz citu universitātei piederošu zemi pie Kegonsas ezera, kur to turpinās izmantot izglītošanas mērķiem.

Studentu pilsētiņas pārstāve Džuliana Beneta sacīja, ka akmens aizvākšana ir neliels solis ceļā uz iekļaujošāku pilsētiņu. Arī vietējais iedzīvotājs Kenets Ovenss sacīja, ka ir priecīgs, ka akmens ir pazudis no acīm: "Tā nav ieža vaina, ka tas ieguvis šo briesmīgo un nelaimīgo segvārdu. Tomēr fakts, ka tas tiek pārvietots, parāda, ka pasaule kļūst mazliet labāka."

Tēmas