Krievija iekasē naudu, bet vakcīnu saražot nespēj
foto: REUTERS/SCANPIX
Rinda Mehiko pēc Krievijas vakcīnas. Meksikai no 24 miljoniem nolīgto "Sputnik V" devu piegādāts 4,1 miljons.
Pasaulē

Krievija iekasē naudu, bet vakcīnu saražot nespēj

Kas Jauns Avīze

Krievija panākusi savas vakcīnas "Sputnik V" reģistrāciju gandrīz 70 valstīs, taču lielā daļā pasaules no Ekvadoras līdz Angolai un Irānai piegādes ir iestrēgušas un vakcinācijas kampaņa izgāzta.

Krievija iekasē naudu, bet vakcīnu saražot nespēj...

Bolīvijā saniknotie iedzīvotāji protestē, prasot sputņika otro komponenti, bet valdība palīdzēt nevar. Saskaņā ar pagājušā gada nogalē noslēgto līgumu Bolīvijai līdz maija beigām bija jāsaņem no Krievijas 5,2 miljoni devu. Līdz jūnija beigām bija piegādāts tikai 745 000 devu, jūlijā vēl 525 tūkstoši.

Prasa atdot miljonus

Pamatā piegādātas pirmās devas, tādējādi Bolīvija nevar pabeigt vakcināciju tiem, kas saņēmuši pirmo poti. Jau divas reizes pagarināts pieļaujamais termiņš starp abām injekcijām, vēsta BBC.

Gvatemala jūnija beigās pieprasīja Maskavai atmaksāt 79 miljonus dolāru – avansu par 16 miljoniem sputņika devu. Līdz jūnija beigām bija piegādāts tikai 150 000 devu. Krievija pēc Gvatemalas veselības ministres Amēlijas Floresas paustā sašutuma atsūtīja 400 000 devu.

Prezidents Alehandro Hiamatejs 27. jūlijā paziņoja, ka viņa valsts atsakās no astoņiem miljoniem sputņika devu – avanss paliek Krievijai, bet naudu Gvatemala vairs nepārskaitīs. Plāns ar krievu vakcīnu sapotēt gandrīz pusi gvatemaliešu ir izgāzies, tagad jāvienojas ar citiem ražotājiem.

Vēl martā Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs apgalvoja, ka varēs nodrošināt vakcīnas 700 miljoniem cilvēku ārpus valsts robežām. BBC lūgums izskaidrot situāciju palicis bez atbildes, tikmēr fonda tvitera lenti pārpludina jūsmīgi ziņojumi par jauniem līgumiem un sputņika reģistrāciju – 69. valsts ir Čīle.

Beidzas termiņš, nesagaidot otro devu

Agrāk Krievijas propagandisti izplatīja melus par rietumvalstu vakcīnām, bet tagad minētais fonds pat iesaka izmantot vakcīnu kokteiļus – ja nav sputņika otrās devas, lai ņem citu preparātu.

Šo risinājumu tagad spiestā kārtā mēģina izmantot Argentīna, lielākā sputņika pircēja, kur miljoniem cilvēku palikuši tukšā, gaidot otro devu. Janvārī Argentīna saņēma ap 11 miljoniem devu, bet tad aizkavējās nākamās piegādes, un līdz jūlija vidum pilnībā bija sapotēti divarpus miljoni argentīniešu un 6,8 miljoni saņēmuši tikai pirmo devu. Vairāk nekā miljonam vakcinēto beidzies trīs mēnešu termiņš līdz otrajai potei.

Jūlija sākumā Krievija bija parādā 5,5 miljonus pirmo un 13,1 miljonu otro devu. Argentīnas prezidenta padomniece Sesīlija Nikolini vēstulē Maskavas fondam paudusi, ka ir risks līguma atcelšanai. Varot saprast ražošanas grūtības pašā sākumā, bet ne septiņus mēnešus vēlāk, turklāt citi ražotāji spēj ievērot grafiku.

Nikolinas aicinājums steidzami atsūtīt vismaz miljonu otro devu, lai 10. un 11. jūlijā – Argentīnas neatkarības dienas brīvdienās – varētu potēt seniorus, bija veltīgs. Aerolíneas Argentinas ar kravu ieradās 13. jūlijā un tikai ar 550 000 devu un atsevišķi aktīvo sastāvdaļu, lai paši izgatavotu vakcīnu nesen ierīkotajā Laboratorios Richmond ražotnē.

Piespiedu eksperiments

Buenosairesā un vēl četrās Argentīnas provincēs uzsākti izmēģinājumi sputņika kombinācijai ar citām vakcīnām. Galvaspilsētā eksperiments ir gandrīz pabeigts. Piedalījās 180 cilvēku, kas saņēma sputņika pirmo devu, pēc tam trešdaļa saņēma otro krievu poti, trešdaļa "AstraZeneca" un pārējie Ķīnas "Sinopharm". Kad būs skaidri rezultāti, gan vēl īsti nav zināms.

Tāpat kā Kremlis vakcīnu diplomātiju izmantojis ģeopolitiskiem mērķiem, Argentīnas prezidents Alberto Fernandess cerēja uzsvērt neatkarīgu kursu no ASV. Šīs shēmas vienīgais guvums ir draudi miljoniem argentīniešu veselībai un iespējams trieciens Fernandesam parlamenta vēlēšanās novembrī.

Tagad viņš mēģina glābt situāciju, uzdodot slēgt iepirkumu līgumus ar ASV. No Maiami jau saņemta "AstraZeneca" krava, ir vienošanās par 20 miljonu "Pfizer" devu piegādi.

Visātrāk attapās Panama

Paragvaja no nolīgtā miljona saņēmusi 380 000 devu, kas jau sen izlietotas, tāpēc tagad apsver iespēju sputņiku kombinēt ar Pfizer vai sākt vakcinācijas kursu pilnīgi no jauna.

Meksikai no 24 miljoniem devu piegādāts 4,1 miljons, un valsts steidzās pārorientēt iepirkumus – līdz jūnija beigām saņemts 21 miljons Pfizer, 16 miljoni "AstraZeneca" un deviņi miljoni ķīniešu Sinovac.

Visātrāk attapusies Panama, kas sputņikam atļauju izsniedza aprīlī. Pusotru mēnesi vēlāk valdība paziņoja, ka līgumu par importu neparakstīs, jo Krievija nespēj garantēt piegādes. Līdzīgas šaubas Panama izteikusi arī par Ķīnu.

Pieviltā Āfrika

Āfrikā 11 valstis reģistrējušas sputņiku, bet solīto 300 miljonu devu vietā kontinents neko daudz nav dabūjis. Piemēram, Angola no nolīgtajiem 12 miljoniem maijā saņēma 40 tūkstošus. Gana pasūtīja pusotru miljonu, bet līdz jūnija vidum nebija pat pirmo apmaksāto 300 tūkstošu.

Afrikāņi lielā mērā izvēlējās sputņiku lētuma dēļ, taču starpnieki ir to pacēluši teju divas reizes virs tirgus cenas. Gana oficiāli vērsās pie Krievijas ārlietu, veselības un tirdzniecības ministriem, lūdzot palīdzību līguma noslēgšanā tieši ar ražotāju, bet bez rezultātiem.

Nav juridiska spēka

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska atklāj, ka pie viņas un citiem kolēģiem vērsušies pacienti, kas potējušies ar "Sputnik V". Tādu nav daudz, bet ir “ik pa laikam pa kādam”, piemēram, nesen viņa konsultēja divus cilvēkus, kas potējušies ar sputņiku.

Latvijā šī vakcīna nav oficiāli atzīta un nedod iespēju saņemt digitālo Covid-19 sertifikātu, lai apmeklētu koncertus vai dotos lidojumā bez negatīva testa. Šiem cilvēkiem vienīgā iespēja ir vēlreiz potēties ar Janssen vakcīnu vai gaidīt, kad "Sputnik V" apstiprinās Eiropas Savienībā. Eiropas Zāļu aģentūra joprojām vērtē šo vakcīnu.