ASV brīdina, ka pēc J&J vakcīnas palielinās risks saslimt ar retu neiroloģisku slimību
ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) pirmdien atjaunināja brīdinājuma marķējumus "Johnson & Johnson" (J&J) Covid-19 vakcīnai, ietverot informāciju par novērotu "palielinātu risku" saslimt ar retu neiroloģisku slimību - Gijēna-Barē sindromu (GBS).
Šī ziņa ir jauns trieciens farmācijas uzņēmumam J&J, kas februārī saņēma ārkārtas izmantošanas apstiprinājumu savai Covid-19 vakcīnai, bet līdz šim ir spēlējis mazu lomu ASV vakcinācijas kampaņā pret jauno koronavīrusu.
Balstoties uz federālās vakcīnu drošuma novērošanas sistēmas analīzi, amatpersonas ir identificējušas 100 provizoriskus ziņojumus par GBS pēc aptuveni 12,5 miljonu šīs vakcīnas devu izmantošanas.
95 no šiem GBS gadījumiem bija nopietni un bija nepieciešama hospitalizācija. Ir ziņots arī par vienu nāves gadījumu.
GBS ir reta slimība, kurai pārsvarā raksturīgs progresējošs kāju vājums, grūtības staigāt. Slimība ir autoimūna – tas nozīmē, ka cilvēka imūnsistēma uztver savu nervu šķiedru apvalku kā svešu un cīnās ar to, mēģinot iznīcināt. Rezultātā nervu šķiedru apvalks (mielīns) tiek bojāts un attīstās slimības simptomi. Sindroms ietekmē tos nervus, kuri kontrolē muskuļu kustības, kā arī sāpju, temperatūras un jušanas nervus – tā rezultātā iespējams muskuļu vājums un jušanas zudums kājās un/vai rokās. GBS skar visu vecumu cilvēkus, taču biežāk pieaugušos – sevišķi vīriešus.
ASV šī slimība katru gadu skar 3000 līdz 6000 cilvēku, bet lielākā daļa no viņiem atveseļojas.
Jaunajā brīdinājuma marķējumā aprūpētājiem un vakcīnas saņēmējiem teikts, ka GBS simptomi sākuši izpausties galvenokārt 42 dienu laikā pēc vakcīnas saņemšanas.
GBS gadījumi ASV arvien biežāk novēroti arī pēc citu vakcīnu saņemšanas, starp kurām ir dažas sezonālas gripas vakcīnas un vakcīna pret jostas rozi. Tie līdz šim nav konstatēti pēc "Moderna" un "Pfizer"/"BioNTech" Covid-19 vakcīnu saņemšanas.