Turcijā stājies spēkā lēmums par izstāšanos no Stambulas konvencijas
foto: AFP/Scanpix
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans par izstāšanos no konvencijas paziņoja martā.
Pasaulē

Turcijā stājies spēkā lēmums par izstāšanos no Stambulas konvencijas

Jauns.lv / LETA

Turcijā ceturtdien stājies spēkā prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana lēmums par izstāšanos no Eiropas Padomes konvencijas par vardarbības pret sievietēm un ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā sauktās Stambulas konvencijas.

Turcijā stājies spēkā lēmums par izstāšanos no Sta...

Erdogans par izstāšanos no konvencijas paziņoja martā, tad arī pieņemot attiecīgu lēmumu, kas tagad stājies spēkā.

Starptautiskā cilvēktiesību organizācija "Amnesty International" ceturtdien brīdināja, ka Turcijā pieaug vardarbība pret sievietēm.

"Turcija attiecībā uz sieviešu tiesībām ir pagriezusi pulksteni desmit gadus atpakaļ," sacīja "Amnesty International" ģenerālsekretāre Agnese Kalamāra.

Pēc viņas teiktā, izstāšanās no konvencijas sūta "bezatbildīgu un bīstamu vēstījumu", jo pāridarītāji varēs izvairīties no soda.

Stambulas konvenciju Eiropas Padome pieņēma 2011.gadā, tā stājās spēkā 2014.gadā, un Eiropas Savienība (ES) to parakstīja 2017.gada jūnijā. Tas ir pirmais šāda veida starptautisks dokuments - valstīm, kas to ratificē, jāievēro visaptveroši juridiski saistoši standarti, lai novērstu vardarbību dzimuma dēļ, aizsargātu upurus un sodītu vainīgos.

Stambulas konvencijas mērķis ir novērst un izskaust vardarbību pret sievietēm, kā arī novērst un izskaust vardarbību ģimenē. Ar konvenciju tiek izveidots visaptverošs un daudzpusīgs tiesiskais regulējums nolūkā aizsargāt sievietes no visu veidu vardarbības, mazināt un izskaust vardarbību ģimenē.

Stambulas konvenciju patlaban nav ratificējušas septiņas dalībvalstis: Bulgārija, Čehija, Ungārija, Lietuva, Latvija, Slovākija un Lielbritānija.

Erdogans personīgi parakstīja konvenciju Stambulā, kad viņš vēl bija premjerministra amatā. Vēlāk tā tika ratificēta, taču kā norāda Turcijas organizācija "We Will Stop Femicide Platform", tā ne reizi nav tikusi piemērota.

Kā norāda "We Will Stop Femicide Platform", pagājušajā gadā vien Turcijā tika nogalinātas vismaz 300 sievietes.