Ķīnā ieviests strīdīgs likums, pēc kura krasi samazinājies šķirto laulību skaits
foto: AFP/Scanpix
Pasaulē

Ķīnā ieviests strīdīgs likums, pēc kura krasi samazinājies šķirto laulību skaits

Jauns.lv

Ķīnā ieviests jauns likums, ar kuru noteikts, ka precētiem pāriem pēc laulības šķiršanas pieteikuma līdz oficiālai dokumentu noformēšanai jānogaida 30 dienas, raksta "The Guardian".

Ķīnā ieviests strīdīgs likums, pēc kura krasi sama...

Lai gan šī nogaidīšanas metode izrādījusies efektīva laulību šķiršanas skaita samazinājuma ziņā, kritiķi norāda, ka jaunieviestais likums varētu likt jauniešiem no laulībām atteikties pavisam.

Pēc tam, kad stājās spēkā strīdīgais likums, kas piespiež pārus nerīkoties impulsīvi, šķiršanās gadījumu skaits Ķīnā šā gada pirmajā ceturksnī samazinājiess par vairāk nekā 70%.

2021. gada pirmajos trīs mēnešos Ķīnā reģistrēti 296 000 laulības šķiršanas gadījumu, salīdzinot ar 1,05 miljoniem iepriekšējā ceturksnī un 1,06 miljoniem tajā pašā laika periodā pērn, ziņo valsts mediji.

Likums nosaka, ka pāriem, kuri abpusēji piekrituši šķirties,  jāgaida 30 dienas, pirms šķiršanos noformē oficiāli. Ja pāris neatnāk uz divām konsultācijām 30 līdz 60 dienas pēc pieteikuma iesniegšanas, tas automātiski tiek atcelts.

Lai gan šķietami noteikts, ka šis "pārdomu periods" neattiecas uz šķiršanos, kas pieteikta, pamatojoties uz vardarbību ģimenē, vairāki pēdējā laikā fiksētie vardarbības un slepkavības gadījumi ir radījuši jautājumus par reālo situāciju.

Jaunieviestais likums Ķīnā jau raisījis dusmas, īpaši sieviešu vidū, turklāt jaunieši dalījušies ar pārdomām, ka nu viņi būs vēl motivētāki izvairīties no precībām.

Arī dati par šogad šķirtajām laulībām izpelnījušies kritiku, jo nav skaidrs, vai pāri tiešām maina domas vai vienkārši atliek laulības šķiršanu sarežģītā procesa dēļ. "Ja jūs ar visiem iespējamajiem līdzekļiem mēģinat laulības šķiršanu aizvkavēt, protams, to skaits samazināsies. Jebkurā gadījumā nav statistikas par to, cik daudz sāpju ir pieaudzis," sociālajā vietnē "Weibo" raksta kāda persona. 

"Laimei laulība nav nepieciešama, bet laulības šķiršanai ir jānoved pie laimes. Šie dati tikai parāda, ka 70% cilvēku ir zaudējuši iespēju atrast laimi," raksta kāds cits.

Ķīnā laulības šķiršanas līmenis pēdējo gadu laikā ir nemainīgi audzis, bet noslēgto laulību skaits samazinājies. Reaģējot uz to, valdība strādājusi pie tradicionālo ģimenes vērtību un laulību tēla spodrināšanas. "Pārdomu periods" ir daļa no civilkodeksa, kas stājās spēkā šī gada 1. janvārī.