Japāna novadīs okeānā miljonu tonnu ūdens no Fukušimas kodolkatastrofas laikiem
Japānas valdība apstiprinājusi plānu novadīt okeānā vairāk nekā miljonu tonnu attīrīta ūdens no Fukušimas atomelektrostacijas, otrdien paziņojis Japānas premjerministrs Josihide Suga.
Ūdens nopludināšana jūrā, domājams, vēl nesāksies vismaz divus gadus, bet jau izraisījusi pretestību no vietējām zvejnieku kopienām un bažas Pekinā un Seulā.
Japānas vadība apgalvo, ka plāns esot drošs, jo ūdens no Fukušimas atomelektrostacijas ir attīrīts gandrīz no visiem radioaktīvajiem elementiem.
Toreiz un tagad. 10 gadi kopš Fukušimas posta
Ceturtdien, 11. martā, aprit desmit gadi, kopš Japānas piekrasti skāra milzīgs cunami vilnis, kas radās pēc deviņas magnitūdas stiprās zemestrīces. ...
Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA) atbalsta Japānas plānu, norādot, ka process ir līdzīgs tam, kādā tiek apstrādāti notekūdeņi atomelektrostacijās visā pasaulē.
"Japānas valdība ir izpildījusi pamatnosacījumus, lai novadītu apstrādāto ūdeni okeānā," žurnālistiem sacīja Suga.
2011.gada 11.martā Japānu satricināja deviņas magnitūdas stipra zemestrīce, kurai sekoja postošs cunami un kodolkatastrofa Fukušimas atomelektrostacijā. Šajās katastrofās dzīvību zaudēja vai bez vēsts pazuda aptuveni 18 500 cilvēku.
Atgriešanās spocīgajā Fukušimā: 6 gadi pēc katastrofas
Fukušimas atomelektrostacijas apkārtnē apstājies laiks.
Pēc avārijas atomelektrostacijā uzkrājušies aptuveni 1,25 miljoni tonnu ūdens, tostarp ūdens, kas tika izmantots reaktoru dzesēšanā, kā arī lietus ūdens un gruntsūdeņi.
Ūdens tiek sūknēts ārā un attīrīts, bet valdības lēmums novadīt to atpakaļ okeānā, protams, izpelnīsies pretrunīgus vērtējumus.
"Viņi sacīja mums, ka nelaidīs ūdeni jūrā bez zvejnieku piekrišanas," raidorganizācijai NHK norādīja vietējā zvejnieku kooperatīva vadītājs, uzsverot, ka viņi nevar atbalstīt valdības lēmumu. Pēc avārijas zvejniekiem grūti nācās atjaunot sabiedrības uzticību jūras produktiem no cunami cietušā reģiona.
Tā izskatās Fukušimā četrus gadus pēc atomelektrostacijas avārijas
Katastrofa notika pēc 9,0 balles stiprās zemestrīces. Tā tiek uzskatīta par vienu no vēsturē lielākajām kodolkatastrofām. Fukušimas I AES avārija ...
Pret Japānas valdības plānu, vēl pirms tas tika oficiāli paziņots, iestājās arī Dienvidkoreja, kas pauda nopietnas bažas par tā ietekmi uz cilvēku drošību un vidi.
Arī Pekina pauda bažas un aicināja Japānu rīkoties atbildīgi šajā jautājumā.