Polijā piemin 35.gadskārtu kopš komunistu represijām un protestē pret valdību. FOTO. VIDEO
Polijā otrdien desmitiem tūkstoši cilvēku izgāja demonstrācijās, pieminot 35.gadskārtu kopš karastāvokļa ieviešanas komunistu režīma laikā, kā arī protestējot pret valdību.
Karastāvokļa ieviešanas gadadienā Polijā notiek protesti pret valdību
Polijā otrdien desmitiem tūkstoši cilvēku izgāja demonstrācijās, pieminot 35.gadskārtu kopš karastāvokļa ieviešanas komunistu režīma laikā, kā arī protestējot pret valdību.
Varšavā tika rīkotas divas demonstrācijas. Vienu rīkoja valdošā konservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS), pieminot 35.gadskārtu kopš karastāvokļa ieviešanas komunistu režīma laikā. Otru demonstrāciju rīkoja opozīcijas kustība "Demokrātijas aizsardzības komiteja" (KOD), apsūdzot valdību demokrātijas graušanā.
Saniknojot PiS atbalstītājus, KOD par protestu rīkošanas dienu izraudzījās 1981.gada 13.decembrī komunistiskā Polijas režīma izsludinātā karastāvokļa 35.gadadienu, velkot paralēles starp komunistu valdības un pašreizējās valdības rīcību.
Varšavā demonstranti sapulcējās pie komunistu Polijas Apvienotās strādnieku partijas bijušās mītnes, bet pēc tam devās gājienā uz PiS partijas galveno ēku.
"Viņi cīnījās par brīvību, godināja dzīvi, uz veselīgiem tirgus principiem balstītu ekonomiku," paziņoja KOD līderis Mateušs Kijovskis, norādot uz karastāvokļa laikā cietušajiem.
"Šodien mazpamazām mums jāsāk cīnīties par tām pašām lietām" viņš piebilda.
"Šodien, tāpat kā pirms 25 gadiem, valdība mums uzbrūk un atņem mums brīvību," uzsvēra KOD līderis.
"Šodien mums visiem jābūt kopā. Solidaritāte ir tas, kas mūs šodien vieno tāpat kā pagātnē," teica Kijovskis.
Demonstranti pieminēja bojāgājušos represijās, kuras tika izvērstas pēc tam, kad komunistiskā režīma līderis ģenerālis Vojcehs Jaruzeļskis 1981.gada 13.decembrī ieviesa karastāvokli.
Polijas prese ziņo, ka demonstrācijas otrdien notikušas vairāk nekā 80 pilsētās.
Otrdien Varšavā notika arī PiS rīkots pasākums, pieminot karastāvokļa izsludināšanas 35.gadskārtu.
PiS līderis Jaroslavs Kačiņskis kritizēja opozīciju par "mēģinājumu salīdzināt valsti, kurā ir, iespējams, lielākā brīvība Eiropas valstu vidū, ar valsti, kurā 13.decembrī ar pilnu spēku atgriezās paverdzināšana".
"Mums ir jārunā par šo absurdu, mums tas ir jānoraida un mums tas ir jāsaprot," piebilda Kačiņskis.
PiS noraida kritiku, ka tās reformas ir grāvušas demokrātiju Polijā. Partijas atbalstītāji arī uzskata, ka ir nepiemēroti rīkot protestus karastāvokļa ieviešanas gadskārtā.
Neatkarīgās arodapvienības "Solidaritāte" līdzdibinātājs Andžejs Gvjazda tikmēr izteicies, ka pati KOD pastāvēšana liecina, ka PiS respektē demokrātiju. Viņš pauda pārliecību, ka KOD vienīgais mērķis ir "gāzt demokrātiski ievēlētu valdību".
Kā ziņots aizsardzības ministrs Antonijs Macerevičs otrdien paziņoja, ka bijušajam Polijas komunistiskā režīma līderim ģenerālim Vojceham Jaruzeļskim, kurš 1981.gadā ieviesa valstī karastāvokli, un toreizējam aizsardzības ministram Česlavam Kiščakam pēc nāves tiks atņemtas viņu militārās pakāpes.
Abi ģenerāļi bija galvenie autori dekrētam par karastāvokļa ieviešanu nolūkā apspiest antikomunistisko kustību, kuras vadību bija uzņēmusies neatkarīgā arodapvienība "Solidaritāte". Jaruzeļskis nomira 2014.gada maijā 90 gadu vecumā, bet Kiščaks pērn - arī 90 gadu vecumā.
Lai viņiem atņemtu dienesta pakāpes, ir nepieciešami grozījumi likumā par karadienestu. Sagaidāms, ka grozījumi PiS kontrolētajā parlamentā tiks apstiprināti bez lielas pretestības.
LETA/Foto: Reuters/Scanpix/LETA, AP/Scanpix/LETA, AFP/Scanpix/LETA, Video: Reuters