Igaunijas veselības aprūpes sistēmai tiek aktīvi meklēti papildspēki
Pieaugot saslimstībai ar Covid-19, Igaunijas veselības aprūpes sistēmai tiek aktīvi meklēti papildu darbaspēka resursi, pirmdien paziņojis veselības ministrs Tanels Kīks.
"Esam apzinājuši potenciālos papildresursus. Veselības aprūpes nozarē nevar pieaicināt palīgā cilvēkus no ielas. Esam sazinājušies ar medicīnas augstskolām, ar vadību, lūdzot apzināt augstāko kursu māszinību studentus, kas varētu strādāt "Covid-19" nodaļās. Zinu, ka Tartu universitāte no savas puses arī gatavojas iesaistīt medicīniskajā darbā studentus," viņš sacījis preses konferencē.
"Es nenoguris atkārtoju, ka Igaunijā ir daudz cilvēku, kuriem vajadzīga stacionārā ārstēšana. Slimnīcas nevar paziņot - no šodienas ārstēsim tikai vienu slimību. Tām jāspēj nodarboties gan ar pandēmiju, gan citām veselības problēmām," uzsvēris ministrs.
Kā savukārt atzinusi Igaunijas Veselības departamenta ģenerāldirektora vietniece Mari Anne Herma, situācija valstī ir ļoti nopietna. Runājot Rīgikogu īpašās komisijas sēdē, viņa norādījusi, ka Veslības departaments no pirmdienas pāriet uz otro ārkārtējās gatavības līmeni no trim iespējamajiem un sāk gatavoties trešajam, augstākajam līmenim.
Pēc viņas teiktā, neatliekamajai palīdzībai būs tiesības triju cilvēku brigādes aizstāt ar divu vai pat viena cilvēka brigādēm un atteikties izbraukt uz "mazāk prioritāriem" izsaukumiem. Arī slimnīcas saņēmušas rīkojumu gatavoties situācijai, kad uz laiku var nākties pilnībā apturēt plānveida ārstēšanu un sniegt tikai neatliekamo palīdzību.
Arī Veselības departamenta krīzes nodaļas vadītājs Urmass Sule norādījis, ka tiek aktīvi meklēti papildspēki. Viņš pastāstījis, ka pašlaik ārstēšana Igaunijas slimnīcās nepieciešama 626 Covid-19 pacientiem, aizvadītās diennakts laikā hospitalizēti 63 cilvēki, un prognozes liecina, ka šie skaitļi vēl var augt.
Veselības departamenta Epidemioloģiskās uzraudzības nodaļas vadītāja Hanna Sepa atzīmējusi, ka pagājušās nedēļas laikā valstī reģistrēti 9750 jauni inficēšanās gadījumi jeb par 22% vairāk nekā nedēļu pirms tam.
Pēc viņas teiktā, epidēmija izplatās visā valstī, bet visaugstākie saslimstības rādītāji pašlaik ir Sāremā, Harju apriņķī, kur atrodas galvaspilsēta, Austrumviru un Rietumviru apriņķos.
Vislielākā saslimstība konstatēta vecuma grupās no 15 līdz 30 gadiem, kurās ir visvairāk sociālo kontaktu.
Kā norādījusi Sepa, inficēšanās ar tā dēvēto britu paveida vīrusu līdz šim Igaunijā atklāta 178 gadījumos un ar Dienvidāfrikas paveidu - deviņos gadījumos.
"Britu paveids izplatās stabili, tomēr to nevar vainot pie tik liela saslimstības pieauguma," secinājusi departamenta Epidemioloģiskās uzraudzības nodaļas vadītāja.
Viņa piebildusi, ka pašlaik cilvēki visbiežāk inficējas ģimenē vai darbā, īpaši tajās darbavietās, kurās nav iespēju strādāt attālināti, bet nenoskaidrojamu inficēšanās gadījumu īpatsvars saglabājas aptuveni 30% līmenī.
"Situācija ir nopietna - inficēties iespējams jebkur," uzsvērusi Sepa, aicinot cilvēkus pašus stingri ievērot ierobežojumus.
Kā ziņots, Igaunijas Veselības departamenta aprēķinātais 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju 8.martā ir 1335,5.