Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Attēlā redzamas bedres, ko aiz sevis atstājuši neatkarīgie zeltrači (Foto: ZUMAPRESS.com)

Drūms stāsts, kas slēpjas aiz šķietami žilbinošas NASA fotogrāfijas

Pasaulē
12. februārī 10:59 2021. gada 12. februārī 10:59
  Jauns.lv
Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) uzņemta fotogrāfija vēlreiz apstiprina labi zināmo teicienu, ka ne viss ir zelts, kas spīd. Lai gan sākotnēji šķiet, ka fotogrāfijā redzamas zelta raktuves, patiesība ir drūmāka, raksta CNN.

Zelta upes, kas šķietami plūst caur attēlā redzamajiem Amazones lietus mežiem Madredediosas reģionā Peru austrumos, faktiski ir bedres, ko aiz sevis, visticamāk, atstājuši neatkarīgie kalnrači.

Fotogrāfiju uzņēmis viens no Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) astronautiem.

Parasti šie skati nav SKS redzamības zonā, bet šoreiz bedres īpaši izceļas atstarotās saules dēļ. Attēlā redzama Inambari upe un atmežoti dubļaini pleķi. 

Neatkarīgā zelta ieguve ir galvenais iztikas avots desmitiem tūkstošu cilvēku Madredediosas reģionā. Tas kļuvis par vienu no lielākajiem nereģistrētajiem zelta ieguves punktiem visā nozarē, ziņo NASA.

Zeltracis ar savu guvumu (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Zeltraču dēļ reģionā tiek izcirsti meži, turklāt dzīvsudrabs, kas tiek izmantots zelta ieguvei, piesārņo ūdensceļus. Madredediosu par savām mājām izvēlējušies pērtiķi, jaguāri, dažādi putni un taureņi, bet, lai gan ir vietas, kas atzīmētas kā aizsargājamas, simtiem kvadrātkilometru lietus mežu šajā apgabalā ir pārvērsti toksiskā tuksnesī.

Zelta meklēšana reģionā ir paplašinājusies kopš starpvalstu maģistrāles atklāšanas 2011. gadā, kas padarīja šo teritoriju pieejamāku. Lai gan ceļu savienojums starp Brazīliju un Peru bija paredzēts tirdzniecības un tūrisma veicināšanai, "mežu izciršana varētu būt galvenais maģistrāles rezultāts", teic NASA.

Nelegālas zelta raktuves Madredediosā (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Fotogrāfija uzņemta pērnā gada 24.decembrī, bet NASA to publicējusi tikai tagad.

2019. gada janvārī zinātniskā pētījumā tika atklāts, ka zelta ieguves dēļ 2018. gadā iznīcināti aptuveni 56 000 hektāru Peru Amazones lietusmežu.

Citi šobrīd lasa

Dārgākā šķiršanās krievu gaumē: Putinam pietuvināts oligarhs ar dēlu Londonas tiesā neveiksmīgi cenšas izrēķināties ar bijušo sievu 12
Ļaudis satraucas - vai Kiviču pāra suns nonācis dzīvnieku patversmē? 3
Populārs nigēriešu mācītājs internetā atrāda, kā "ārstē homoseksuālismu"
Tēmas: NASA, CNN, Peru
Pievienot komentāru

Брэдли Купер устроил модную съемку Ирине Шейк вместе с их дочерью

Круги под глазами и потухший взгляд: поклонники обеспокоены видом 61-летней Надежды Кадышевой