Jauni atklājumi par Putina pili Gelendžikā: tā vārda tiešā nozīmē ir sapuvusi
foto: ekrānuzņēmums no video
Skats uz "Putina pili" no putna lidojuma.
Pasaulē

Jauni atklājumi par Putina pili Gelendžikā: tā vārda tiešā nozīmē ir sapuvusi

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Masu nemierus Krievijā izraisījušie atklājumi par Alekseja Navaļņija dokumentālajā filmā atrādīto Putina pili Melnās jūras piekrastē – Gelendžikā izrādījusies ne tikai liecība par Krievijas prezidenta Vladimira Putina milzīgajām bagātībām, bet arī par mūsu kaimiņvalsts autoritārā līdera pārvaldītās valsts bezsaimnieciskuma pierādījumu. Izrādās, ka pirms 15 gadiem celtā pils ir sapuvusi!

Jauni atklājumi par Putina pili Gelendžikā: tā vār...

Britu raidsabiedrības BBC žurnālistiem izdevies aprunāties ar dažiem celtniekiem, kuri strādā par Putina pili dēvētajā īpašumā. Viņi atklājuši, ka nams, kuru sāka celt apmēram 2005. gadā, visus pēdējos 15 gadus ir ne tikai būvēts, bet arī pārbūvēts – jauktas nost vecās konstrukcijas, pārplānots un atkal celts par jaunu. Tagad Putina pils apdare kārtējo reizi tiek dīrāta nost.

Pili pārņēmusi pelējums – no pagraba līdz jumtam

Viens no strādniekiem Staņislavs (vārds mainīts) BBC stāsta: “Visu ēku ir skāris pelējums – gan griestus, gan sienas, no pagraba līdz griestiem. Mēs, to ieraugot, bijām šokā. Vietām pelējums ir zaļš, bet vietām jau melns”.

Pelējuma iemesls ir nemākulīgi veidotā ēkas apdarē, klāsta strādnieki, ko viņi dēvē par “viltus sienām” – neprofesionāli uz betona apmetuma uzklātas dārgas apdares plāksnes.

Faktiski pils tagad visu laiku tiek atjaunota gan no iekšpuses, gan ārpuses, saka celtnieki. Jau vairākkārtīgi dažu gadu laikā pilij, kurā Putins pabijis labi, ja uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas reizes, nomainīts jumts, logi un ārējais apšuvums.

Izrādījies, ka būvdarbu veicējs - Krievijas Aizsardzības ministrijas firma “Specstroj” - būvējis, lai viss tikai smuki izskatītos, nebēdājot par to, vai tas ir vai nav tehnoloģiski iespējams.

Putina pili sāk pārbūvēt par viesnīcu

Kūrorta izskaistinājumi Gelendžikā.

Ikdiena aiz Putina pils mūriem Gelendžikā

Krasnodaras novada Gelendžikas rajonā esošā Putina pils teritorija ir teju piecas reizes lielāka nekā pati Gelendžikas pilsēta. Jauns.lv ielūkojās aptuveni ...

Sarunu biedri BBC izvirzīja dažādas versijas par to, kā pelējumam izdevies pārņemt pili. Precīzs tā rašanās cēlonis nav noskaidrots, bet, pēc visa spriežot, tas bijis tādēļ, ka pils daudzus gadus nav tikusi apdzīvota – tā bija pamesta.

Acīmredzot, pelējums radies ventilācijas trūkuma dēļ. “Ja ir jūra, ir mitrums. Ja ir mitrums, bet nav labas ventilācijas un gaisa kondicionēšanas, ja logi netiek atvērti, tad arī rodas pelējums,” saka speciālisti.

Tagad, kad par pils īpašnieku piekritis būt Putina draugs, uzņēmējs un biznesa partneris Arkādijs Rotenbergs, Gelendžikas pili atkal pārbūvē jeb cenšas saglābt, no tās raujot nost sapelējušo apdari. Celtnieki stāsta, ka, pēc visa spriežot, tagad tik tiešām Gelendžikas pili varētu pārbūvēt par viesnīcu, jo tiek pārkonstruētas starpsienas un izbūvē papildu tualetes un vannasistabas, lai pils apartamentus pārveidotu par viesnīcas numuriņiem.

Katrā ziņā šī Gelendžikas pils diez vai kādreiz atkal būs par Putina rezidenci, jo nu Krievijas prezidents tagad no Gelendžikas pils atkratās kā velns no krusta. 

“Tas ir smieklīgi”

Gelendžikas pils tagad tik tiešām varētu tikt pārvērsta par viesnīcu. Par to nu arī pārsteigti celtnieki, kuriem ir dots steidzīgs uzdevums pārbūvēt pili. Līdz šim viņi bijuši pārliecināti, ka šī ir Putina rezidence. Ko, starp citu, savulaik būvēt uzsāka uzņēmēja Kirila Šamalova uzraudzībā. Šamalovs, kurš dažu gadu laikā kļuva par miljardieri, savulaik tika uzskatīts par Putina znotu. Nu viņš no Putina meitas Jekaterinas esot šķīries, bet ar Kremļa saimnieku palicis ļoti draudzīgās attiecībās. Tagad sarežģītu pirkšanas - pārdošanas darījumu ceļā Gelendžikas pils juridiski nonākusi Putina džudo partnera un uzņēmēja Rotenberga īpašumā.

“Es nekad neesmu dzirdējis Rotenberga vārdu, visi tik teica - Putins, Putina pils,” BBC sacīja kāds Gelendžikas strādnieks un turpina: “Oficiāli objektu sauca par rezidenci, tas bija rakstīts darba dokumentācijā. Netika runāts par to, ka šī ir viesnīca. Visi, kas te strādāja, pilnīgi saprata, kur un kam viņi strādā”.

Jāuzsver, ka celtniekiem dodoties uz objektu, vajadzēja iziet cauri metāla detektoriem un viņiem tika liegts ņemt līdzi mobilos tālruņus, lai nekas netiktu ne fotografēts, ne uzfilmēts. “Tas ir tik smieklīgi, kā tagad valsts mēģina melot, ka te nekas nav celts Putinam,” saka strādnieks.

Uzzini to, ko ir vērts zināt! Pievienojies!
Pievienojies Jauns.lv Instagram
Pievienojies Jauns.lv Telegram