Astravjecas AES pirmā reaktora rūpniecisku ekspluatāciju plānots sākt februārī
Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) pirmā reaktora rūpniecisko ekspluatāciju plānots sākt februārī, vēsta AES būvnieka - Krievijas valsts kodolenerģētikas korporācijas "Rosatom" - laikraksts "Strana Rosatom".
Astravjecas AES pirmais reaktors tika iedarbināts pagājušā gada 20.augustā, 22.decembrī tika sākta tā rūpnieciska izmēģināšana, bet 12.janvārī reaktors sāka darboties ar pilnu jaudu. Kā tobrīd norādīja Baltkrievijas Enerģētikas ministrija, pēc nominālās jaudas sasniegšanas tiks turpināti statiskie un dinamiskie izmēģinājumi un pēc to sekmīgas pabeigšanas 15 dienu laikā tiks veikta kompleksa visu iekārtu un sistēmas testēšana nominālās jaudas apstākļos.
Lukašenko oficiāli atklāj Astravjecas AES
Baltkrievijas līdzšinējais prezidents Aleksandrs Lukašenko sestdien oficiāli atklājis jaunuzceltā Astravjecas atomelektrostaciju (AES), pret kuras būvniecību drošības apsvērumu dēļ iebildušas kaimiņvalstis.
16.janvārī reaktors tika atslēgts no Baltkrievijas energosistēmas, iedarbojoties ģeneratora aizsardzības sistēmai, bet 21.janvārī atkal ieslēgts.
Plānots, ka Astravjecas AES būs divi reaktori, katrs ar 1200 megavatu jaudu. Otro reaktoru plānots iedarbināt 2022.gada pirmajā pusgadā.
Ieskats Astravjecas atomelektrostacijā
Netālu no Astravjecas top Baltkrievijā pirmā atomelektrostacija. Tās pirmajā reaktorā uzsākta degvielas ielādēšana.
AES būvnieks ir Krievijas uzņēmums "Rosatom", un celtniecības finansēšanai Maskava piešķīrusi 10 miljardu ASV dolāru lielu aizdevumu.
Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, bet Minska šos pārmetumus noraida.