Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Alkas pēc asinsatriebības un sakropļotais prāts: ASV izpilda nāvessodu pirmajai sievietei pēdējo 70 gadu laikā 2

Pasaulē
13. janvārī 16:09 2021. gada 13. janvārī 16:09
  Jauns.lv
Lisa Montgomerija trešdien kļuva par pirmo ieslodzīto sievieti, kurai pēdējo 70 gadu laikā ASV izpildīts nāvessods.

52 gadus vecā Lisa Montgomerija trešdien augsta līmeņa drošības federālajā cietumā Indiānas štatā saņēma nāvējošu injekciju pēc tam, kad Augstākā tiesa atcēla nāvessoda izpildes pagaidu atlikšanu, vēsta "Deutsche Welle". ASV Tieslietu ministrija paziņoja, ka Montgomerija mirusi pulksten 1.31 pēc vietējā laika. 

Lisa Montgomerija. (Foto: EPA/Scanpix)

Montgomerijas pēdējie mirkļi

Procesam sākoties, sieviete, kas stāvēja blakus Montgomerijai, pieliecās, lai noņemtu sejas masku un pajautātu, vai viņai ir kas sakāms. "Nē," apslāpēti un klusi teikusi Montgomerija. Sieviete vairākas sekundes nervozi bungoja ar pirkstiem. Uz viņas īkšķa bija redzams sirdsveida tetovējums. Citas satraukuma pazīmes viņa neizrādīja un ātri vien aizvēra acis. Mediķi apstiprināja viņas nāvi īsi pēc injekcijas ievades. Uz nāvessoda izpildi bija ieradušies daži sievietes radinieki.

Nesekmīgie centieni nāvessodu apturēt

"Šonakt tika izrādītas alkas pēc asinsatriebības. Valdība neapstājās savā dedzībā nogalināt šo slimo sievieti. Lisas Montgomerijas nāvessods bija tālu no taisnīguma," sacīja viņas advokāts. Montgomerijas aizstāvji centās iebilst pret nāvessoda izpildi, uzstājot, ka sieviete piedzimusi ar smadzeņu bojājumiem.

Montgomerija bērnībā cietusi no seksuālas vardarbības, tostarp grupveida izvarošanas, kas izraisījis psihisku saslimšanu.

Lisa Montgomerija bērnībā. (Foto: ekrānuzņēmums no video)

Kā tiesā stāstīja sieviete, mājās dzīve bija baisa. Fiziska, psiholoģiska un seksuāla vardarbība no Džūdijas - Montgomerijas mātes un viņas draugu puses bija ikdiena. Meitenes bioloģiskais tēvs mājas pameta, bet dažus gadus vecākā pusmāsa Diāna, ar kuru Lisa dzīvoja līdz četru gadu vecumam, nonāca audžuģimenē. Montgomerija palika kopā ar savu māti. 34 gadus vēlāk abas pusmāsas satiksies tiesas zālē. 

Tik mazā pilsētā kā Skidmora, kur tika pastrādāts noziegums, līdzjūtības pret sievieti nebija. Daudzi uzskatīja, ka nāvessods ir pamatots...

Tikmēr Lisas aizstāvji bija pārliecināti, ka sieviete nav pelnījusi nāvi, jo pati visu dzīvi neizsakāmi cietusi.

Kā intervijā norādīja Montgomerijas tēvs, meitenes māte Džūdija visu grūtniecības laiku lietoja alkoholu un bērns piedzimis ar "augļa alkohola sindromu". Vairāki medicīnas eksperti šai diagnozei piekrīt.

Kad meitene bija maza, Džūdija viņu sita un izpildīja citus nežēlīgus soda paņēmienus, piemēram, aizlīmēja Lisai muti un kailu izgrūda sniegā. Pēc tam, kad tēvs pametas mājas, mātes jaunais draugs sācis Lisu izvarot.

"Džūdija bija ļauna. Viņai patika spīdzināt cilvēkus sev apkārt. Viņa no tā guva prieku," stāsta Lisas pusmāsa Diāna. Pie treilera, kurā ģimene dzīvoja, patēvs izveidoja nelielu angāru, kurā meiteni regulāri sita un izvaroja.

Māte ļāva izmantot meitu arī elektriķiem un santehniķiem, tādējādi "norēķinoties" par padarīto darbu.

Kad Lisa bija pusaudze, viņa savai māsīcai atklājusi, ka vīrieši viņu sasējuši, situši un pat urinējuši viņai virsū. Tiesā māsīca atzina, ka pēc dzirdētā meitenei nav palīdzējusi, bet aizvedusi atpakaļ uz mājām, kur vardarbība turpinājās.

Vēlāk Montgomerija apprecēja savu pusbrāli. Pārim piecu gadu laikā piedzima četri bērni, bet šajās attiecībās Montgomerijai neizdevās aizbēgt no vardarbības, kā viņa bija cerējusi. Vīrs viņu sita un izvaroja.

Draugi un ģimene sāka pamanīt, ka Montgomerija mēdz "ieslīdēt pati savā pasaulē".

Drīz vien Lisa izšķīrās no sava pirmā vīra un apprecēja Kevinu. Lisas advokāti norāda, ka sieviete nav dzīvojusi realitātē. Viņa fantazēja, ka ir stāvoklī, lai gan pēc ceturtā bērna piedzimšanas viņai veikta sterilizācija. 

"Tiesas ierakstā ir daudz pierādījumu tam, ka Montgomerijas pašreizējais garīgais stāvoklis ir ļoti atšķirīgs no realitātes. Viņa nevar racionāli izprast valdības rīcības pamatojumu,” teikts spriedumā. Taču apelācijas tiesa otrdien šo lēmumu atcēla, atstājot spēkā to ASV Augstākās tiesas ziņā. Augstākā tiesa nolēma, ka nāvessoda izpilde var notikt. 

Māja, kurā dzīvoja Bobija Džo Stinneta. (Foto: ekrānuzņēmums no video)

Sīkāk par notikušo

Montgomerija 2004. gada decembrī Misūrī pilsētā Skidmorā nogalināja 23 gadus vecos Bobiju Džo Stinnetu. Lisai tobrīd bija 36 gadi. Sieviete sazinājās ar Stinnetu par sludinājumu internetā, kur iegādei tikai piedāvāti terjeri.

Ienākot upures mājā, Montgomerija uzbruka Stinnetai, kura tobrīd bija astotajā grūtniecības mēnesī. Ar virtuves nazi viņa atgrieza sievietes vēderu, izņēma no upures ķermeņa mazuli un vēlāk saviem radiem un draugiem stāstīja, ka bērns ir viņas.

Bobija Džo. (Foto: ekrānuzņēmums no video)

Lietas detaļas noveda zvērinātos līdz asarām un viņi ieteica izpildīt nāvessodu.

Nāvessoda izpildes datums sākotnēji bija noteikts pagājušā gada decembrī, bet atlikts Covid-19 pandēmijas dēļ. Pirms tam pēdējā sieviete, kurai tika izpildīts nāvessods, bija Bonija Hedija, kura 1953. gadā mira gāzes kamerā Misūrī štatā.

Jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens, kurš stāsies amatā 20. janvārī, sacīja, ka centīsies izbeigt federālo nāvessodu izpildi. 

Seko līdzi Jauns.lv Instagram kontam un nepalaid garām to, ko ir vērts zināt!

Citi šobrīd lasa

"Tā bija spēle" Igaunijā zināms šaušanas instruktors piedod slepkavības mēģinājumā apsūdzētajai sievai, kura iešāva viņam sejā
Pavļuts: pie normālas dzīves mēs neatgriezīsimies vismaz turpmāko pusgadu 27
Viņa publiski stāstīja par maksas rezidentūras ēnas pusi. Tagad RSU pret viņu ierosina disciplinārlietu, ka kavējusi studijas Covid-19 dēļ
Skatīt visus komentārus

«Все лучшее у меня позади»: Собчак в леопардовом купальнике обнажила ягодицы

«Аллочка стала моложе на 20 лет!»: Пугачева в модном наряде поздравила Добрынина 1