"Pārāk daudz politikas, pārāk maz zinātniskās domāšanas" - Indijas vakcīna "Covaxin" mediķos raisa bažas par pāragru apstiprināšanu
foto: EPA/Scanpix
Pasaulē

"Pārāk daudz politikas, pārāk maz zinātniskās domāšanas" - Indijas vakcīna "Covaxin" mediķos raisa bažas par pāragru apstiprināšanu

Jauns.lv

Indijas pašmāju vakcīna "Covaxin", kas svētdien, 3. janvārī, saņēma ārkārtas apstiprinājumu, arvien vairāk raisa medicīnas ekspertu jautājumus par tās efektivitāti un drošību, ziņo "Independent".

"Pārāk daudz politikas, pārāk maz zinātniskās domā...

Eksperti uzskata, ka vakcīnas apstiprināšana ir sasteigta, jo netika pabeigts pat izmēģinājuma trešais posms. 

Šobrīd Indija devusi atļauju divu Covid-19 vakcīnu izmantošanai: "AstraZeneca"un vietējās farmācijas firmas "Bharat Biotech" vakcīnas "Covaxin" ārkārtas izmantošanai, svētdien paziņoja valsts zāļu regulators.

foto: EPA/Scanpix

Indijas premjers Narendra Modi un viņa valdība atzinīgi novērtējuši "Covaxin" kā "spēles mainītāju", tomēr veselības aprūpē strādājošie par vakcīnu izteikuši bažas. Veselības uzraudzības dienests "All India Drug Action Network" nācis klajā ar ziņojumu, ka ir šokēts par šīs vakcīnas apstiprināšanu, jo tai vēl neesot zinātniska pamatojuma un pietiekamu efektivitātes datu.

Paziņojumā minēts, ka lēmums apstiprināt līdz galam neizpētītu vakcīnu radot vairāk jautājumu nekā atbilžu. 

Tāpat arī citi veselības nozarē strādājošie kritizējuši un iebilduši pret "Covaxin" ārkārtas apstiprinājumu. 

"Dot "Covaxin" ārkārtas apstiprinājumu pat pirms trešās izmēģinājuma fāzes beigām ir trieciens Indijas zinātniskajai sfērai. Pārāk daudz politikas un virsrakstu medību. Pārāk maz zinātniskās domāšanas," mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta Manipalas slimnīcas ārsts.

Tikmēr arī opozīcijas deputāts Šaši Tarors "Twitter" raksta, ka vakcīnas apstiprināšana bijusi pāragra un varētu būt bīstama. Viņš raksta: "Kamēr nav beigušies izmēģinājumi, vajadzētu izvairīties no tās lietošanas. Tikmēr Indija var lietot "AstraZeneca" vakcīnu".

Indijā ir otrs lielākais koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaits pasaulē - 10,3 miljoni, bet teju 150 000 cilvēku miruši no Covid-19.

foto: EPA/Scanpix

Valdība jau visā valstī rīko treniņus masveida vakcinācijai un vakcīnu ievadīšanai apmācīti 96 000 mediķu.