Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Ko mēs varam mācīties no 1918. gada nāvējošā otrā viļņa 7

Pasaulē
30. oktobrī 05:33 2020. gada 30. oktobrī 05:33
  Jauns.lv
1918. gada nāvējošajā gripas pandēmijas vilnī miljoniem cilvēku bija nolemti nāvei, jo viņi nezināja to, ko tagad zinām mēs – kā izplatās vīrusi un elpceļu slimības.

Šodienas pasaule varētu saskarties ar līdzīgu likteni, ja daudzi joprojām ignorēs to, ko par pandēmijām ir iemācījis zinātnes attīstības gadsimts, raksta CNN. 1918. gadā pandēmija izplatījās trīs viļņos. No 1918. gada pavasara līdz 1919. gada ziemai pasaulē mira 50 līdz 100 miljoni cilvēku.

Policijas darbinieki ASV Vašingtonas štata pilsētā Sietlā 1918. gadā gripas pandēmijas laikā. (Foto: FLHC 99 / Alamy/ Vida Press)

Pirmais vilnis 1918. gada pavasarī bija samērā viegls. Lielākā daļa 1918. gada gripas nāves gadījumu tika piedzīvoti 1918. gada rudenī. Veselības eksperti prognozē, ka Covid-19 infekcija šajā ziemā pastiprināsies, jo ir koronavīrusi, kas ziemas laikā izplatās vēl vairāk.

Mazāk mitrā gaisā vīrusu daļiņas var ilgāk nogulsnēties gaisā. Turklāt ziemā deguna gļotāda ir sausāka un vairāk tiek pakļauta infekcijas riskam. Aukstākā laikā tiek pavadīts vairāk laika iekštelpās bez pietiekamas ventilācijas, kas arī nozīmē lielāku vīrusa izplatīšanās iespējamību.

Spāņu gripas pandēmija Amerikā 1918. - 1919. gads. (Foto: Courtesy Everett Collection/Shutterstock/ Vida Press)

Covid-19 vēl nav prasījis tik daudz dzīvību kā gripa. ASV līdz 1918. gada pandēmijas beigām bija miruši aptuveni 675 tūkstoši cilvēku, norāda ārsts Džeremijs Brauns. "Bet, protams, stāsts, par kuru mēs runājam, vēl nav beidzies," viņš saka.

1918. gadā gripas slimniekiem pneimonija nereti attīstījās strauji un nākamajā dienā cilvēks jau bija miris. Pirmā pasaules kara laikā vīruss, kas izraisīja gripu un elpas trūkumu, skāra lielu skaitu ASV armijas un jūras kara flotes darbinieku. "Gripa un pneimonija kara laikā nogalināja vairāk amerikāņu karavīru nekā ienaidnieka ieroči," teikts 2010. gadā veiktā pētījumā.

ASV armijas hospitālis Spāņu gripas uzplaiksnījuma laikā 1918. gadā. (Foto: McClatchy-Tribune/MCT/Sipa USA/ Vida Press)

Milzīgs šķērslis bija zināšanu trūkums par vīrusa raksturu. Pandēmija radās pirms vēl kļuva zināms, kāds ir vīruss un kā to izolēt. 1918. gada gripa "saplēsa sabiedrību kā audumu". Aptuveni puse no nāves gadījumiem bija gados jauni cilvēki vecumā no 20 līdz 40 gadiem.

Daudzi pasākumi, skolas un sabiedriskās vietas tika slēgtas. Varasiestādes noteica masku valkāšanu un pieņēma "nespļaušanas" likumu. Pilsētu amatpersonas sodīja ar naudas sodiem cilvēkus, kas noteikumus pārkāpa. 

Hospitālis Vašingtonā. (Foto: IanDagnall Computing / Alamy/ Vida Press)

Mūsdienās daudzie zinātniskie sasniegumi ir devuši priekšrocības, lai mazinātu elpošanas ceļu slimību, piemēram, gripas un Covid-19 izplatību un ietekmi. Tehnoloģiskie uzlabojumi ir ļāvuši pētniekiem apskatīt šūnas un vīrusus, izmantojot mikroskopus.

Tagad mikrobiologi var izdalīt, identificēt un aprakstīt vīrusa struktūru. Par laimi, mēs neatrodamies globālā kara apstākļos. Pieredze un zinātnes attīstības gadi ir iemācījuši, kā elpceļu slimības izplatās – ar elpceļu pilieniem, cieša kontakta rezultātā un nepietiekamas higiēnas dēļ.

Vašingtona, Sarkanā Krusta palīdzība 1918. gadā. (Foto: F&A Archive/Shutterstock/ Vida Press)

Tomēr, lai šīs zinātniskās un medicīniskās priekšrocības būtu efektīvas, tām nepieciešams sabiedrības atbalsts. Lai gan Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits palielinās un varētu pieaugt šajā ziemā, ir lietas, kuras var darīt ikviens, lai apturētu vīrusa izplatību. Joprojām ir svarīgi dažādi piesardzības pasākumi, tostarp fiziskā distancēšanās, izvairīšanās no ceļošanas, roku mazgāšana un masku valkāšana. 

Saistītās ziņas

Tramps paziņo, ka koronavīrusa pandēmija "izzudīs" bez vakcīnas 10
Māte pārdod 2 mēnešus veco bērniņu. Tāda ir pandēmijas laika skaudrā realitāte
Pozners asi izsakās par Covid-19 noliedzējiem: "Debili vai provokatori" 5

Citi šobrīd lasa

"Aldi" apmeklētājs Hertfordšīrā nofilmē neredzētu skatu, kā sieviete speciāli sasit simtiem alkoholisko dzērienu pudeļu 3
"Tev kakas patīk ostīt?" Bērna māte slepus ieraksta, kas notiek stundās Rēzeknes speciālajā izglītības iestādē
Ziemassvētku noteikumi Beļģijā: svētki piemājas dārzā bez tualetes apmeklējuma iekštelpās
Tēmas: ASV, Covid-19
Skatīt visus komentārus

Бритни Спирс и ее бойфренд шокировали фанатов

Выяснилось, почему Ефремов отказался просить Путина о помиловании