Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Zūd Monblāna ledājs. Globālā sasilšana te redzama ar neapbruņotu aci
Pēdējā gadsimta laikā Monblāna ledājs atkāpies par diviem kilometriem. (Foto: ZUMAPRESS.com)

Zūd Monblāna ledājs. Globālā sasilšana te redzama ar neapbruņotu aci

Pasaulē
2020. gada 25. oktobrī 07:25 2020. gada 25. oktobrī 07:25
  Kas Jauns Avīze
Viscaur pasaulē kūst ledāji, oktobra vidū reģistrēts kārtējais rekordzaudējums Arktikā, un ir bažas arī par Monblāna likteni Francijā.

Pirms 200 gadu ledājs pacēlās līdz pat kalna virsotnei, bet nu jau ievērojama daļa ir nokususi, atstājot smilšu un akmeņu pēdas. Pēdējā gadsimta laikā Monblāna ledājs ir zaudējis vairāk nekā ceturtdaļu un atkāpies par diviem kilometriem.

Globālā sasilšana te redzama ar neapbruņotu aci. Kopš 19. gadsimta vidus Alpos temperatūra pacēlusies par diviem grādiem, kas vairāk nekā divreiz pārsniedz kopējo pasaules rādītāju. Ja ogļskābās gāzes izmešu līmenis nestabilizēsies līdz gadsimta beigām, Alpu ledāji var izzust, intervijā "Euronews" saka ģeomorfologs Ludviķis Ravanels.

Ledum kūstot, zūd baltā virsma, kas atstaro Saules gaismu, tās stariem atveras tumšās zonas, kas vēl vairāk paātrina sasilšanu. Kopš 70. gadu sākuma snigšana 2500 metru augstumā samazinājusies par 40 dienām.

Kūst arī mūžīgais sasalums, ko dēvē par kalnu cementu – rodas nogruvumu un šļūdoņu draudi, kas var aizslaucīt slēpotāju pacēlājus, viesnīcas un pat ciematus. Šamonī Kalnu pavadoņu federācijas prezidents Olivjē Grēbers atzīst, ka daži maršruti kļūst nepieejami. Vietējās varas iestādes šajos apstākļos cenšas veicināt starpsezonu tūrismu, liekot likmi ne tikai uz slēpotājiem.

Citi šobrīd lasa

14 gadus vecs pusaudzis, kuru tur aizdomās liepājnieka Roberta Bunča noslepkavošanā, stājies tiesas priekšā 6
Daugavpilī aculieciniece pamana kāda vīrieša aizdomīgas darbības ar Daugavā peldošām kastēm 1
Trampa meita paziņo par saderināšanos ar nigēriešu miljonāru 1
Pievienot komentāru

Герцогиня Меган обратилась к британскому судье с требованием

Филипп Киркоров намерен судиться с Литвой, запретившей ему въезд