Baltkrievija uzsākusi Astravjecas AES pirmā reaktora "dzīves ciklu"
foto: AP/Scanpix
Astravjecas atomelektrostacija
Pasaulē

Baltkrievija uzsākusi Astravjecas AES pirmā reaktora "dzīves ciklu"

Jauns.lv / LETA

Baltkrievijas Enerģētikas ministrija svētdien paziņojusi, ka netālu no Lietuvas robežas uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) pirmajā reaktorā uzsākta vadāma ķēdes reakcija.

Baltkrievija uzsākusi Astravjecas AES pirmā reakto...

"Saskaņā ar darbu grafiku reaktora iekārta iedarbināta ar minimālo kontrolējamo jaudu, līdz ar to reaktora dzīves cikls ir uzsākts," teikts ministrijas preses dienesta paziņojumā.

Tajā norādīts, ka tuvākajā laikā reaktorā tiks veikti pētniecības darbi, kuru mērķis būs pārliecināties par kontroles sistēmas drošumu un reaktora iekārtas kodoldrošību, bet nākamajā posmā paredzēta pirmā energobloka enerģētiskā iedarbināšana ar pieslēgšanu valsts energosistēmai.

Lietuvas robežsargi sestdienas naktī ievēroja, ka no viena Astravjecas AES skursteņa sācis celties tvaiks, ziņu aģentūru BNS informējis Valsts robežsardzes dienesta vadītājs Rustams Ļubajevs.

Ieskats Astravjecas atomelektrostacijā

Netālu no Astravjecas top Baltkrievijā pirmā atomelektrostacija. Tās pirmajā reaktorā uzsākta degvielas ielādēšana.

Kā, komentējot šo informāciju, skaidrojis Lietuvas Valsts kodoldrošības inspekcijas (VATESI) priekšnieks Mihails Demčenko, tā ir pirmā reize, kad kaimiņvalsts spēkstacijā fiksēta šāda aktivitāte. Pēc viņa teiktā, šie tvaiki ir daļa no tehnoloģiskā procesa un, spēkstaciju darbinot, būs redzami aizvien biežāk.

Viņš arī uzsvēris, ka nekādas pārmaiņas radioaktīvajā fonā Lietuvā nav konstatētas.

20.augustā Baltkrievija paziņoja, ka pabeigta kodoldegvielas ielāde Astravjecas AES pirmajā reaktorā un pēc tā iedarbināšanas tiks sasniegts minimālais kontrolējamais līmenis - 1% iespējamās jaudas, bet elektroenerģijas ražošana sāksies novembrī. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko izteicies, ka tas varētu notikt 7.novembrī.

Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, bet Minska šos pārmetumus noraida.