Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Skaudrā patiesība: ASV no Covid-19 miruši vairāk cilvēku nekā no gripas pēdējās piecās sezonās kopā
Nacionālajā alejā Vašingtonā izstādīti ASV karodziņi, kas simbolizē 200 000 Covid-19 upuru (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Skaudrā patiesība: ASV no Covid-19 miruši vairāk cilvēku nekā no gripas pēdējās piecās sezonās kopā 2

Pasaulē
8. oktobrī 06:45 2020. gada 8. oktobrī 06:45
  Jauns.lv
ASV kopš šī gada februāra, kad valstī tika reģistrēts pirmais nāves gadījums no Covid-19, ar infekciju miruši jau vairāk nekā 210 tūkstoši cilvēku. Tas ir vairāk nekā mirušo no gripas pēdējo piecu slimības sezonu laikā.

Tikmēr ASV prezidents Donalds Tramps kārtējo reizi sociālajos tīklos nācis klajā ar nepatiesiem apgalvojumiem, rakstot, ka ASV no gripas ik sezonu mirst pat 100 000 cilvēku.

"Gripas sezona tuvojas! Katru gadu daudzi cilvēki, dažreiz vairāk nekā 100 000, neskatoties uz vakcīnu, mirst no gripas. Vai mēs slēgsim savu valsti? Nē, mēs esam iemācījušies ar to sadzīvot, tāpat kā mācāmies sadzīvot ar Covid-19, kas lielākajā daļā populācijas ir krietni mazāk letāla!!!" otrdien tvītoja Tramps. Tiesa, "Twitter" politikas dēļ, kas liedz izplatīt dezinformāciju, šis tvīts jau ticis noslēpts.

Kā izpētījis CNN, šie apgalvojumi neatbilst patiesībai. 

Ar Covid-19 astoņu mēnešu laikā miruši jau vairāk nekā 210 700 cilvēku. Vidēji rēķinot, tie ir 867 mirušie dienā. Savukārt no gripas pēdējo piecu sezonu laikā kopumā miruši aptuveni 180 tūkstoši cilvēku.

2019./2020. gada gripas sezona ASV sākās oktobrī un ilga līdz maijam. Ja šo mēnešu laikā miruši 22 000 cilvēku, tas nozīmē, ka dienā vidēji slimība nogalina 91 cilvēku, kas ir teju 10 reizes mazāk nekā Covid-19 upuru.

Balstoties uz ASV Slimību profilakses un kontroles centra datiem, pērn no gripas miruši 22 000 cilvēku. 2018./2019. gada gripas sezonā miruši 34 tūkstoši, 2017./2018. gada gripas sezonā - 61 000, 2016./2017. gada gripas sezonā - 38 000, savukārt 2015./2016. gada gripas sezonā - 23 000.

Apkopojot datus par iepriekšējiem gadiem, no gripas mirušo skaits sezonā nepietuvojas 100 000, kā to apgalvo Tramps.

Covid-19 ir daudz lipīgāks par gripu

Kā norāda speciālisti, gripas nāvējošā ietekme nav salīdzināma ar Covid-19 arī tāpēc, ka tā nav tik lipīga. Dati liecina, ka gripas slimnieks vidēji inficē aptuveni 1,28 cilvēkus, savukārt ar Covid-19 sasirdzis cilvēks spēj inficēt vidēji 2 līdz 3 cilvēkus.

Gripas inkubācijas periods ir salīdzinoši īss. Cilvēks parasti sāk justies slikti vienu līdz četras dienas pēc inficēšanās, simptomi bieži parādās divu dienu laikā. Tas nozīmē, ka cilvēks, kas slimo ar gripu, to ātri apzinās un, visticamāk, norobežojas no citiem, lai veseļotos.

Savukārt Covid-19 vīrusa inkubācijas periods var ilgt pat līdz 14 dienām, un pirmie simptomi parasti parādās četru vai piecu dienu laikā pēc inficēšanās. Persona var izplatīt vīrusu citiem pat vēl nezinot, ka ir slima, ja nav simptomu.

Svarīga ir vakcīna

Eksperti saka, ka gripas izraisīto nāves gadījumu skaits varētu krasi samazināties, ja vien cilvēki potētos pret gripu. Tiesa, vakcīna nespēj simtprocentīgi aizsargāt no gripas, bet saslimšanas gadījumā simptomi ir mazāk izteikti.

Neskatoties uz vakcīna pieejamību, aptuveni puse amerikāņu nevakcinējas, ieskaitot lielāko daļu bērnu. Tāpēc, kā skaidro speciālisti, mirstības rādītājs ir liels.

Runājot par Covid-19, publiski pieejama vakcīna vēl nav izstrādāta. Tāpēc labākie veidi, kā kontrolēt vīrusa izplatību, ir būt atbildīgiem, un ievērot speciālistu noteiktās vadlīnijas - distanci no citiem, regulāru roku mazgāšanu un sejas aizsegu lietošanu.

Citi šobrīd lasa

Džilindžera mūza Samira Adgezalova iziet par sievu pie boksa trenera
Pirmā aviokompānija paziņojusi, ka starpvalstu reisos uzņems tikai pret Covid-19 vakcinētus pasažierus 7
Izjukusi mūziķu Gintas un Kristapa Krievkalnu laulība
Skatīt visus komentārus

Меган победила?: Гарри подставил под удар беременную внучку Елизаветы II

"Сразу позвонил Агате": избитый Павел Прилучный держит связь с бывшей женой