Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Taizemē ražotais kokosriekstu piens Bangkokas veikalu plauktos. (Foto: EPA/Scanpix)

Pasaule piesaka karu Taizemes kokosriekstiem, jo tos novāc nežēlīgā veidā. FOTO 6

Pasaulē
12. jūlijā 07:25 2020. gada 12. jūlijā 07:25
  Jauns.lv
Kokosriekstu ūdens, kas kādreiz veldzēja tropu klimatiskās joslas iedzīvotāju slāpes, pirms vairākiem gadiem pēkšņi kļuva par īstu hitu Rietumu pasaules iedzīvotāju, galvenokārt tā dēvēto hipsteru vidū. Par dzērienu, kas maksā grašus, daudzi labklājīgās pasaules iedzīvotāji bija gatavi maksāt daudz, ļaujot kokosriekstu ražotājvalstīm saausīties un pamanīt labu biznesa iespēju. Taču tagad šim produktam tiek pieteikts boikots gan no veikalu, gan patērētāju puses. Kāpēc tā?

Taizeme ir viena no pasaulē lielākajām kokosriekstu produktu ražotājvalstīm. Daudzās Āzijas valstīs, tostarp Taizemē, kokosriekstu ražas novākšanas darbos jau izsenis tiek izmantoti īpaši apmācīti pērtiķi, kuri uzrāpjas augstajā kokosriekstu palmā un noplūc augļus.

Šis fakts nav paslīdējis garām bezpeļņas organizācijai PETA, kas cīnās par ētisku attieksmi pret dzīvniekiem, pēc kā daudzas rietumvalstu lielveikalu ķēdes sāka atteikties no kokosriekstu produktu tirdzniecības savos plauktos.

PETA nupat paziņojusi, ka atrada astoņas fermas Taizemē, kur pērtiķi tiek padarīti par “kokosriekstu novākšanas mašīnām”. Kamēr cilvēks dienā var novākt aptuveni 80 kokosriekstus, veiklie pērtiķu tēviņi var sarūpēt veselus 1000 augļus.

Organizācija arī atklājusi, ka Taizemē darbojas pērtiķu skolas, kur dzīvniekus trenē augļu novākšanas darbiem, kā arī māca braukt ar velosipēdiem un spēlēt basketbolu, lai tādā veidā izklaidētu tūristus.

PETA paziņojumā norāda, ka šajās skolās pērtiķi, no kuriem lielākā daļa tikuši nelegāli notverti, kad tie vēl bija maziņi, uzrādīja stereotipisku uzvedību, kas norāda uz to, ka viņi tiek pakļauti lielam stresam. “Pērtiķi bija pieķēdēti pie vecām riepām vai ieslodzīti tik mazos būrīšos, ka tie knapi varēja apgriezties apkārt,” norādīja organizācijā, atklājot, ka vienā gadījumā tapa zināms – pērtiķiem tiek izrauti zobi, ja tie sakož savus skolotājus.

Saistītās ziņas

FOTO: kā pasaulē novāc ražu, no kuras daļa nokļūs arī Latvijas veikalu plauktos? 5
Kādreiz to ēda nabagi, bet tagad pasaule jūk prātā: milzu auglis, kuru iecienījuši arī Latvijā 11
“Mēs dzīvojam būrī…” iedzīvotāji slavenā Taizemes pilsētā spiesti slēpties, jo ielas tagad pieder pērtiķiem 1

PETA norādījusi, ka šie ziņkārīgie un ļoti inteliģentie dzīvnieki tiek atrauti no brīvības, biedrošanās ar saviem sugas brāļiem un visa cita, kas to dzīvi padara nozīmīgu, lai kalpotu cilvēka mērķim – kokosriekstu savākšanai.

Organizācija arī aicinājusi cilvēkus pārstāt atbalstīt pērtiķu izmantošanu un atteikties no Taizemē ražotiem kokosriekstu produktiem.

Taizeme 2019. gadā uz ASV, Austrāliju, Eiropas Savienību un citām valstīm eksportējusi kokosriekstu pienu 395 miljonu ASV dolāru vērtībā. Kokosriekstu produkti, īpaši piens un ūdens, rietumu pasaulē iemantojis strauju popularitāti. Daudzi veselīga dzīvesveida entuziasti tic, ka kokosriekstu ūdens ir daudz veldzējošāks par parasto ūdeni, tāpēc dažādi šī augļa dzērieni kļuvuši populāri kā sportistu, tā hipsteru vidū. Savukārt kokosriekstu pienu izmanto kā kafijas, tā dažādu austrumniecisku ēdienu pagatavošanā.

Pērtiķu iesaistīšana ražas novākšanā Āzijas valstīs ir visai sena un ierasta prakse, jo neviens augstajā palmas kokā nevar uzkāpt tik veikli kā pērtiķis. Tomēr Somdžai Saeko, pērtiķu trenere no Suratani provinces, kas atrodas valsts dienvidos, neslēpj, ka pieprasījums pēc apmācītiem pērtiķiem pakāpeniski sarūk. “Es aizvien uzskatu, ka pērtiķi ir noderīgs rīks kokosriekstu novākšanā, bet es varu pateikt, ka tas viss mainās,” viņa norāda.
Saeko saka, ka pēdējo gadu laikā fermeri pamanījušies audzēt mazākas palmas, lai ar citām metodēm varētu novākt kokosriekstu augļus.

Saeko arī norāda, ka lielākā daļa saimnieku labi izturas pret saviem pērtiķiem, uztverot tos kā savus mājdzīvniekus, tomēr, protams, vienmēr ir izņēmumi.

Citi šobrīd lasa

10 pārtikas produkti, kas ir bīstami kaķiem
Atbrīvo mājas no liekām lietām - kāpēc tas ir svarīgi 1
Mājdzemdību laikā mirusi jauna sieviete. Ārsts: "Kad vienreiz šis beigsies?"
Tēmas: Taizeme, ASV
Skatīt visus komentārus

Попа, как у Ким: «Живой Кен», ставший женщиной, показал фигуру в купальнике

Королевская семья неожиданно "поздравила" герцогиню Меган с 39-летием