Balkānu valstis ir gatavas slēgt savas robežas migrantiem
Bulgārija, Rumānija un Serbija sestdien solīja meklēt visas Eiropas mēroga risinājumu migrantu krīzei, tomēr brīdināja, ka slēgs savas robežas, ja Eiropas Savienība (ES) atteiksies uzņemt jaunus migrantus.
Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs paziņoja, ka visas trīs valstis nav gatavas kļūt par "buferzonu" tūkstošiem cilvēku, kas mēģina sasniegt ES. Daudzi no migrantiem bēg no kara Sīrijā un Afganistānā.
ES svētdien Briselē rīko mazu samitu, lai mēģinātu izstrādāt pārrobežu pieeju, kā risināt plašāko migrantu krīzi Eiropā kopš Otrā pasaules kara. Šogad ES ieradušies jau 670 migrantu.
Migrantu pieplūduma dēļ ES dalībvalsts Ungārija slēdza savu robežu ar Serbiju un Horvātiju, lai apturētu jaunu migrantu ierašanos. Arī Slovēnija ir brīdinājusi, ka rīkosies līdzīgi.
Bulgārijas premjers brīdināja, ka gadījumā, ja citas ES dalībvalstis sekos Ungārijas piemēram, Bulgārijai, Rumānijai un Serbijai būs jārīkojas.
"Mēs - visas trīs valstis - esam gatavas, ja Vācija un Austrija un citas valstis slēgs savas robežas.., mēs būsim gatavas arī slēgt savas robežas tajā pašā brīdī," Borisovs teica pēc tikšanās Sofijā ar Rumānijas un Serbijas līderiem.
"Mēs neļausim savām valstīm kļūt par buferzonu migrantu plūsmai, kas kļūs iesprostota starp Turciju un žogiem, kas uzbūvēti no Serbijas," viņš piebilda,
Tomēr Borisovs, Rumānijas premjerministrs Viktors Ponta un Serbijas premjers Aleksandrs Vučičs vienojās svētdien gaidāmajā sanāksmē uzstāt uz visas ES kopīgu risinājumu, nevis steigties ar žogu būvēšanu.
"Ja būs valstis, kas slēgs savas robežas un būvēs žogus, mums arī būs tiesības laicīgi rīkoties un aizsargāt savas valstis. Tomēr tas nav labs lēmums," sacīja Ponta.
Pēdējo mēnešu laikā Serbiju, kas nav ES dalībvalsts, ir pārplūdinājusi migranti, kas dodas no Grieķijas un Maķedonijas uz Eiropas ziemeļiem, bet Bulgārija un Rumānija līdz šim nav kļuvušas par būtisku maršrutu migrantu ceļā.
Migrantu pūļi uz Serbijas - Maķedonijas robežas
Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers ir izstrādājis 16 ierosinājumus svētdienas samitam, kas ietver arī to, ka neviena valsts nelaidīs migrantus pāri savas valsts teritorijai, nesaņemot kaimiņvalsts atļauju.
Borisovs norādīja, ka visas trīs Balkānu valstis uzstās uz ES vienošanos par to, ka Turcijā tiek izveidota buferzona, lai migranti nenonāktu blokā.
Imigrantu pūlis uz Maķedonijas un Grieķijas robežas
BNS / Foto: AFP/LETA