Lietuviešu ārste, kas nav bijusi ārzemēs, saslimst ar Covid-19; tiek slēgta slimnīca
foto: Zumapress/Scanpix
Mediķes saslimšanas cēloņi pagaidām nav līdz galam skaidri.
Pasaulē

Lietuviešu ārste, kas nav bijusi ārzemēs, saslimst ar Covid-19; tiek slēgta slimnīca

Jauns.lv

Plašu rezonansi mūsu kaimiņvalstī Lietuvā izraisījis ceturtdienas vakarā paziņotais pozitīvais Covid-19 vīrusa tests vienai Ukmerģes pilsētas slimnīcas ārstei.

Lietuviešu ārste, kas nav bijusi ārzemēs, saslimst...

Ārste, kuras saslimšanas ar Covid-19 dēļ Lietuvā nācies slēgt slimnīcu nelielā pilsētā, nav bijusi ārzemēs, infekcijas avots nav zināms.

Tā kā šis ir “vietējais” gadījums, kad inficētais cilvēks nav nesen atgriezies no ārzemēm un nav arī zināma persona, kas viņu inficējusi, situācijas noskaidrošanai tiek veltīts daudz pūļu, tiek iegūta arvien jauna informācija.

Pēc Lietuvas Republikas veselības aizsardzības ministra Aurelijus Verīgas [Aurelijus Veryga] teiktā preses konferencē , ir konstatēti 127 šīs ārstes “kontakti”, lielākoties, kolēģi, kuriem visiem nāksies ievērot karantīnu.

Karantīna tiks piemērota arī slimniekiem, kuri no šīs tiek pārvesti uz citām slimnīcām, kaut gan tiešs kontakts šajā medicības iestādē minētajai ārstei bijis tikai ar vienu pacientu. Tiek uzsvērts, ka Ukmerģes slimnīca pacientus nepieņem, ir palielināts neatliekamās palīdzības brigāžu skaits, bet pacienti tiek vesti uz citām slimnīcām. Inficētās ārstes ģimenes locekļi jau pārbaudīti, viņiem Covid-19 tests negatīvs. Ukmerģe atrodas Lietuvas vidienē, tajā ir ap 20 000 iedzīvotāju, kas ir nedaudz vairāk nekā Cēsīs, bet mazāk nekā Ogrē vai Valmierā.

Pēc portāla Lrytas.lt ziņām, Ukmerģes slimnīcas ārste gribējusi veikt testu attiecībā uz koronavīrusu jau ātrāk, bet viņai izmeklējums atteikts, jo viņa nav bijusi izbraukusi uz ārzemēm.

Kad izrādījies, ka sievietei ir visas Covid-19 raksturīgās pazīmes, nolemts testu tomēr veikt. Sieviete sajutusies slikti jau pagājušajā nedēļā. Slimnīcas galvenais ārsts Rimvīds Civilka [Rimvydas Civilka] norādījis, ka uz darbu viņa pēdējā laikā gājusi. Precizēts, ka pašlaik ārste citās slimnīcās nestrādā.

Šis ir otrais gadījums Lietuvā, kad Covid-19 konstatēts mediķei. Pirmais bija ģimenes ārste galvaspilsētā Viļņā, Šeškines mikrorajonā, kurai vīruss konstatēts otrdien, 17. martā. Viņa atgriezusies no Kubas (kura nebija iekļauta bīstamo valstu sarakstā) 8. martā, t. i., pirms ārkārtas stāvokļa pasākumu (karantīnas) ieviešanas Lietuvā, un turpinājusi darbu, bet vīrusa simptomi parādījušies tikai 13. martā.
 
Portāls Lrt.lt publicējis arī Lietuvas ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Juļus Kaļibata [Julius Kalibatas] viedokli. Viņš norāda: “Ir sācis izplatīties ne tikai ievestais koronavīruss. Nav zināms, cik var būt inficēto. Manuprāt, konstatētais skaits – tā ir tikai aisberga virsotne.”

Kaļibats skaidro, ka diemžēl reģionālās ārstniecības iestādes joprojām nesaņem obligātos aizsardzības līdzekļus, bet pirms nedēļas vai divām, kamēr vēl nebija izsludināta karantīna, ģimenes ārsti tos arī neizmantoja. Tāpēc nav skaidrs, cik lielai ārstu daļai varēja būt bijis kontakts ar vīrusu pārnēsājošiem cilvēkiem.

“Mediķu aizsardzība ir viens no svarīgākajiem faktoriem,” piebilda Kaļibats.  “Mēs redzam, ja inficēsies mediķi, būs ļoti slikti.”

Mediķu aizsardzības jautājumu Lietuvā cenšas risināt dažādos veidos – tiek vākti ziedojumi, lai iegādātos nepieciešamos aizsarglīdzekļus, šos līdzekļus (ne vien respiratorus un cimdus, bet pat plaušu ventilācijas aparātus) pērk un medicīnas iestādēm dāvina atsevišķi uzņēmumi un fiziskas personas. Kā norāda Veselības aizsardzības ministrija, plānots, ka piektdien, 20. martā, Lietuvu sasniegs arī humanitārās palīdzības sūtījums no Ķīnas – 20 000 aizsargmasku un 120 000 aizsargcimdu,  dažu nedēļu laikā – arī 2 miljoni respiratoru, kurus izdalīs valsts mediķiem.

Lai ierobežotu koronavīrusa izplatību, kopš pirmdienas, 16. marta, Lietuvā ieviesta karantīna. Lietuvas pilsoņiem aizliegts izbraukt no valsts, izņemot ārvalstīs strādājošajiem, kā arī aizliegts iebraukt lielākajai daļai ārzemnieku. Slēgti skaistumkopšanas saloni, frizētavas, spēļu saloni, liela daļa veikalu, izņemot pārtikas veikalus un aptiekas. Aizliegti visi publiskie pasākumi. Tiek ierobežota arī sabiedriskā transporta kustība. Personām, kuras atgriezušās no ārzemēm, obligāti jāievēro 14 dienu karantīna.

Kā norādīja Lietuvas veselības aizsardzības ministrs, aizliegumus un ierobežojumus ievēro ap 95 % valsts iedzīvotāju, bet Lietuvu par kara lauku, kurā armija tvarstītu pārkāpējus, pārvērst nevar.

Piektdien Lietuvā konstatēts viens jauns koronavīrusa gadījums, to kopskaits valstī sasniedzis 49.

Avoti: Lrytas.lt; Lrt.lt; 15min.lt; Diena.lt