Ķīniešu ārsts mēģināja brīdināt pasauli par koronavīrusa šausmām jau pirms tā plašās izplatīšanās
foto: Ekrānuzņēmums no Twitter.com
Pasaulē

Ķīniešu ārsts mēģināja brīdināt pasauli par koronavīrusa šausmām jau pirms tā plašās izplatīšanās

Jauns.lv

Decembra beigās Ķīnas pilsētas Uhaņas varasiestādes mēģina turēt ziņas par jaunā koronavīrusa izplatīšanos noslēpumā. Kad ārsts - oftalmologs Lī Veņlians mēģināja brīdināt kolēģus par slimības uzliesmojumu, pie viņa ieradās policijas pārstāvji, pieprasto pārtraukt šādu “baumu” izplatīšanu, vēsta BBC.

Ķīniešu ārsts mēģināja brīdināt pasauli par korona...

34 gadus vecais dakteris Lī koronavīrusa uzliesmojuma centrā – Uhaņā – strādāja decembrī, kad pamanīja septiņus aizdomīgus gadījumus, kas lika viņam domāt – šie cilvēki saslimuši ar SARS vīrusu, kas globālu epidēmiju izraisīja 2003. gadā. Visi septiņi pacienti, viņaprāt, bija inficējušies Uhaņas jūras velšu tirgū. Tā kā ārsts domāja, ka sasirgušie, iespējams, inficējušies ar SARS vīrusu, tie tika izvietoti slimnīcas karantīnas zonā. 

30. decembrī Lī nosūtīja ziņu kolēģiem, brīdinot par iespējamu epidēmiju un aicinot sākt nēsāt sejas maskas un aizsargtērpus, lai izvairītos no infekcijas. Tas, ko dakteris Lī tobrīd nezināja, ka viņa konstatētais vīruss nebija SARS, bet gan pilnīgi jauns koronavīruss.

Pēc kolēģiem izplatītajām ziņām, pāris dienas vēlāk dakteri Lī apmeklēja Sabiedriskā drošības biroja amatpersonas, liekot parakstīt dokumentu, kurā viņš tika apsūdzēts par viltus ziņu izplatīšanu un sabiedrības kārtības traucēšanu. Lī Veņlians to patiešām arī parakstīja. Viņš bija viens no astoņiem cilvēkiem, ko Uhaņas varas iestādes uzmeklēja saistībā ar “baumu” izplatīšanu. 

Janvāra beigās dakteris Lī varas iestāžu vēstuli publicēja Ķīnas sociālajā tīklā “Weibo”, paskaidrojot notikušo. Lai gan vietējās varas iestādes ārstam ir atvainojušās, tas nācis pārāk vēlu – vīruss jau bija sācis savu straujo izplatību. 

Vēl janvāra pirmajās nedēļās Uhaņas varas iestādes uzstāja, ka vīrusu var iegūt tikai no inficētiem dzīvniekiem, ārstiem netika doti nekādi norādījumi, kā sevi pasargāt. 

Aptuveni mēnesi pēc varas iestāžu apmeklējuma Lī sniedza palīdzību sievietei ar glaukomu. Tiesa, viņš nenojauta, ka paciente jau inficējusies ar bīstamo koronavīrusu. 10. janvārī dakteris Lī pats sāka klepot un novēroja drudzi. Jau pēc divām dienām viņš tika nogādāts slimnīcā ar aizdomām par koronavīrusu. 

Lai gan sākotnējās pārbaudēs ārstam vīruss netika konstatēts, 30. janvārī analīzes uzrādīja tipisko koronavīrusa ainu un dakteris joprojām ārstējas slimnīcā. 

Savu stāstu Lī atspoguļojis sociālajos tīklos. Viņa ieraksti saņēmuši tūkstošiem komentāru, vairumā no tiem ārsts tiek saukts par varoni. 

10 dienu laikā uzbūvētā Huošenšanas slimnīca Uhaņā

Pēc 10 dienu intensīva darba celtnieki Ķīnā pabeiguši būvēt jauno slimnīcu Uhaņā, kurā paredzēts ārstēt ar koronavīrusu saslimušos. Jau šodien ...