Maroka iekļauj Rietumsahāras piekrastes ūdeņus savā jūras teritorijā
foto: AP/Scanpix
Maroka trešdien integrējusi Rietumsahāras piekrastes ūdeņus savā jūras teritorijā.
Pasaulē

Maroka iekļauj Rietumsahāras piekrastes ūdeņus savā jūras teritorijā

Jauns.lv / LETA

Maroka trešdien integrējusi Rietumsahāras piekrastes ūdeņus savā jūras teritorijā, pieņemot divus likumus, kas paplašina tās jurisdikciju pār bijušo Spānijas koloniju.

Maroka iekļauj Rietumsahāras piekrastes ūdeņus sav...

"Šo likumu mērķis ir modernizēt valsts nacionālo tiesību arsenālu" saskaņā ar "mūsu karalistes pilnu suverenitāti pār tās zemēm un jūras robežām," parlamentā pirms likumu apstiprināšanas sacīja Marokas ārlietu ministrs Nasers Burita.

Likumprojekti parlamentā tika vienbalsīgi apstiprināti un apsveikti ar aplausiem.

Likumi attiecina Marokas jurisdikciju uz teritoriālajiem ūdeņiem, kas stiepjas no Tanžeras līdz Rietumsahāras pašiem dienvidiem.

Tuksnešainā Rietumsahāras teritorija atrodas uz ziemeļiem no Mauritānijas un rietumos tai ir Atlantijas okeāns. Rietumsahāras piekraste ir aptuveni 1000 kilometrus gara.

Maroka kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem kontrolē 80% no Rietumsahāras un uzskata to par savas teritorijas daļu.

To apstrīd Alžīrijas atbalstītā Rietumsahāras atbrīvošanās kustība "Polisario fronte".

Kustības paziņojumā, ko saņēmusi ziņu aģentūra AFP, teikts, ka Marokas lēmumam nebūs tiesisku seku un draudēts vērsties ar šo jautājumu Starptautiskajā Jūras tiesību tribunālā (ITLOS).

"Polisario fronte" cīnījās partizānu karā no 1975.gada līdz 1991.gadam un vēlas referendumu, kurā Rietumsahāras iedzīvotājiem tiktu dota iespēja izvēlēties starp neatkarību un integrāciju Marokā.

Kustības atbalstītāji apgalvo, ka 92% no Marokas zvejniecības notiek Rietumsahāras ūdeņos.

Bez noteikta statusa esošās jūras teritorijas izmantošana agrāk  vairākkārt radījusi konfliktus starp Maroku un Spāniju, sevišķi pēc tam, kad reģionā sākas naftas ieguvu izpēte.

Jautājums par šiem ūdeņiem piektdien tiks apspriests Spānijas ārlietu ministra vizītes laikā Rabātā, sacīja Burita.

Decembra vidū Spānijas valdība atgādināja Marokai, ka jūras robežu novilkšana ar kaimiņvalstīm tiek veikta pēc abpusējas vienošanās.