Pēc "Novičoka" indes uzbrukuma pret Solsberiju turpinās datorkarš
Jau vairāk nekā gadu no aizrobežas ilgst kiberuzbrukumi Solsberijas pašvaldībai un policijai. Šajā Anglijas pilsētā Krievijas aģenti mēģināja noindēt bijušo kolēģi, pārbēdzēju Sergeju Skripaļu.
Dubultaģenta Skripaļa un viņa meitas saindēšana Lielbritānijā, kas izraisīja starptautisku skandālu
Dubultaģenta Skripaļa un viņa meitas saindēšana Lielbritānijā, kas izraisīja starptautisku skandālu
Krievijā tapusī inde "Novičok" pērn martā gandrīz laupīja dzīvību bijušajam krievu pulkvedim ar meitu un vietējam policistam. Aģenti smaržu flakonā nomaskēto indi izmeta parkā kaimiņpilsētā Eimsberijā. Tur to pacēla kāds vīrietis un atdeva draudzenei, viņš izdzīvoja, bet sieviete nomira.
Pat 90 000 uzbrukumu dienā
“Līdzko mēs nokļuvām ziņu virsrakstos, kiberuzbrukumu skaits mūsu sistēmai pieauga desmitiem reižu. Tie bija mēģinājumi caursist mūsu ugunsmūri (tīkla aizsargsistēma – Red.), ielauzties iekšējā tīklā, savākt darbinieku e-pasta paroles. Pašās karstākajās dienās mēs saņēmām pa 90 000 uzbrukumu dienā,”BBC stāsta Viltšīras padomes izpilddirektors Alisteirs Kaningems, kurš nule piedalījies parlamenta aizsardzības komisijas sēdē. Kaningema e-pastu mēģināja uzlauzt desmitiem reižu, viņš bija viens no vadītājiem operācijā Solsberijas attīrīšanā no "Novičoka". Pirmie uzbrukumi bija tik spēcīgi, ka pašvaldība steidzās lūgt palīdzību Lielbritānijas Valdības sakaru centram.
Ierīces liek ieslēgt seifā
Eksperti norāda, ka 90% šo kibertriecienu nāca no aizrobežas un bija labi koordinēti. Pēdējais uzliesmojums pieredzēts jūnija beigās tūlīt pēc premjerministres Terēzas Mejas un Krievijas prezidenta Vladimira Putina tikšanās, bet tas bijis salīdzinoši vājš. “Mums ieteica rīkot sanāksmes sterilos apstākļos. Proti, pēc būtības pa vecam – bez mobilajiem telefoniem un citām augsto tehnoloģiju mantiņām. Lūdza pat noņemt un ieslēgt seifā dažādas ierīces, kas darbojas ar Bluetooth. Piemēram, soļu mērītājus un fitnesa aproces,” atklāj Kaningems. Sarakste e-pastā turpinājās, bet tikai ar darbavietas datoriem iekšējā tīklā, neizmantojot internetu. Pieslēgšanās ar saviem datoriem un telefoniem bija aizliegta.
Ministrs brīdināja
Valdības datordrošības eksperti uzskata, ka uzbrucējiem varēja būt divi mērķi – būtiski bremzēt varas iestāžu darbu vai ielauzties datorsistēmā, it īpaši vietējās policijas datu bāzēs, kas izmanto pašvaldības serverus. Lielākā daļa uzbrukumu noritēja pirmajos piecos mēnešos pēc indēšanas mēģinājuma, tad tie atslāba, tomēr uzliesmoja ik reizi, kad Solsberijas vārds atkal izskanēja ziņās.
Jau pērn janvārī toreizējais Lielbritānijas aizsardzības ministrs Gevins Viljamsons intervijā "Daily Telegraph" brīdināja, ka Maskava pēta iespējas dot kibertriecienu britu infrastruktūrai un komunikācijām, kas “kļūs par iemeslu tūkstošu un tūkstošu, un tūkstošu nāvei, bet vienlaikus radīs arī pilnīgu haosu valstī”.
Kaujas izcīna arī pie datoriem
Krievija jau ir mēģinājusi ielauzties Lielbritānijas telekomunikāciju un enerģētikas tīklos. Maskavas rīcībā, pēc Vācijas izlūkošanas datiem, ir ap 4000 kiberaģentu. Kopš 2008. gada arī Tallinā darbojas NATO Kiberaizsardzības centrs. Pati Lielbritānija izveidojusi militāru vienību 2000 cilvēku sastāvā uzbrukuma operācijām kibertelpā. Mērķis neesot citu valstu vitāli svarīga infrastruktūra – briti neplāno, piemēram, ienaidnieka teritorijā izslēgt elektrību slimnīcām, toties ir īstenotas veiksmīgas kiberoperācijas pret islāmistiem Sīrijā un Irākā. Piemēram, ielaužoties kaujinieku komandieru viedtelefonos un datoros, kiberkarotāji dezorientējuši viņus un pat iemānījuši lamatās.