Austrija kļūst par pirmo ES dalībvalsti, kas nolēmusi aizliegt glifosātu
Austrija kļuvusi par pirmo Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, kas pilnībā aizliegusi pretrunīgi vērtēto ķimikāliju glifosāts, kas galvenokārt tiek izmantots herbicīda "Roundup" ražošanā.
Balsojumā Austrijas parlamentā otrdien deputātu vairākums atbalstīja Sociāldemokrātiskās partijas (SPÖ) ierosinājumu.
Šāds lēmums var izraisīt Austrijas un ES nesaskaņas.
2017.gadā ES apstiprināja glifosāta lietošanu uz pieciem gadiem. Atsevišķas dalībvalstis ES apstiprinātas preces var aizliegt tikai īpašos gadījumos, jo tas kaitē bloka vienotajam tirgum.
Austrijas konservatīvā Tautas partija (ÖVP) kritizēja parlamenta lēmumu, nodēvējot to par "pliķi sejā lauksaimniekiem, kas ķimikāliju izmanto atbilstoši".
Savukārt vides aktīvistu grupa "Greenpeace" jau pirms balsojuma apsveica Austrijas iniciatīvu un aicināja Eiropas Komisiju (EK) turēt doto solījumu nekavēt atsevišķu dalībvalstu noteiktus aizliegumus. EK dalībvalsts lēmumu var apstrīdēt trīs mēnešu laikā.
Glifosātu "Roundup" ražošanā izmanto Vācijas ķimikāliju un farmācijas kompānija "Bayer", pret kuru ASV vērsti vairāki tūkstoši prasību saistībā ar aizdomām, ka viela izraisa vēzi.
"Bayer" paziņojumā pauda cerību, ka Eiropas Komisija rūpīgi izvērtēs un tiesiski apstrīdēs Austrijas lēmumu, kas esot pretrunā plašiem zinātniskiem pētījumiem par glifosāta nekaitīgumu.
"Bayer" jau trīs reizes ir zaudējusi ASV prāvās saistībā ar glifosātu, kuru ražo tās meitasuzņēmums ASV "Monsanto".
Maijā zvērināto tiesa ASV Kalifornijas štatā nolēma, ka agroķīmijas uzņēmumam "Monsanto", kas kopš 2018.gada pieder "Bayer", ir jāsamaksā vairāk nekā divi miljardi ASV dolāru (1,8 miljardi eiro) amerikāņu pārim, kuru saslimšanu ar vēzi izraisījis šī uzņēmuma ražotais herbicīds "Roundup".
Līdz šim pieņemtie spriedumu gan nav galīgi, un "Bayer" tos visus pārsūdzējis.
Pasaules Veselības organizācija glifosātu atzinusi par "iespējami kancerogēnu" vielu.