Ķīna samitā Eiropas uzņēmumiem sola vienlīdzīgu attieksmi
Eiropas Savienība (ES) un Ķīna samitā Briselē otrdien solījušas stiprināt attiecības tirdzniecības jomā un strādāt pie Ķīnas ekonomikas atvēršanas ārvalstu investoriem.
Samita noslēgumā tika parakstīs kopīgs paziņojums, kurā abas puses sola strādāt pie "plašākas" un "nediskriminējošas" pieejas tirgum, un Ķīna piekritusi nespiest kompānijas atklāt savas tehnoloģijas, lai iegūtu piekļuvi Ķīnas tirgum.
ES un Ķīna arī apņēmušās strādāt pie starptautisko noteikumu stiprināšanas attiecībā uz valsts subsīdijām rūpniecībai.
Ķīnas premjerministrs Li Kecjans pēc samita sacīja, ka Eiropas uzņēmumi Ķīnā saņems vienlīdzīgu attieksmi.
"Mēs neattieksimies pret ES uzņēmumiem, sevišķi Ķīnā reģistrētajiem ar diskriminējošu politiku," solīja Li, piebilstot, ka līdzīgi arī Ķīnas uzņēmumi nedrīkst tikt diskriminēti ES.
Eiropadomes prezidents Donalds Tusks nodēvēja Ķīnas parakstīšanos zem kopīgā paziņojuma par izrāvienu, sevišķi Pekinas solījumu stiprināt noteikumus pret rūpniecības subsidēšanu.
"Tas ir izrāviens. Pirmo reizi Ķīna ir piekritusi sadarboties ar Eiropu šajā būtiskajā PTO (Pasaules Tirdzniecības organizācijas) reformā," sacīja Tusks.
ES neapmierina Ķīnas ekonomikas lēnā atvēršanās, lai gan ES gadiem ilgi devusi Ķīnai plašu piekļuvi savam tirgum. Bažas rada arī Ķīnas iesaistīšanās Eiropas infrastruktūras projektos un Ķīnas rūpniecības subsidēšana.
Taču ES dalībvalstīm nenākas viegli saglabāt vienotību ārpolitikā, kas ļāvis Ķīnai noslēgt divpusējus līgumus ar atsevišķām bloka dalībvalstīm.
Pēdējā laikā uzskatāmākais piemērs bijis Itālijas lēmums iesaistīties Ķīnas "Vienas joslas, viena ceļa" iniciatīvā, kas paredz attīstīt infrastruktūru maršrutā, kas aptuveni ved pa seno Zīda ceļu.
Itālija ir pirmā G7 valsts, kas pievienojusies šai iniciatīvai. Romas solis bija pretrunā EK desmit punktu plānam un satrauca Eiropas sabiedrotos, kas uzskata par stratēģisku kļūdu atļaut Ķīnas uzņēmumiem iegūt tādus ES infrastruktūras objektus kā ostas.