Igaunijas valdība tiesnešu un citu valsts ierēdņu darbu gatavojas aizstāt ar mākslīgo intelektu
Igaunis Otto Velsbergs (28), kurš studē doktorantūrā Zviedrijas Ūmeo universitātē, savā disertācijas darbā spriež par interneta un sensoro datu lietošanu valsts iestādēs. Šajā sakarā Igaunijas valdība nolīgusi vīrieti, lai viņš strādātu pie jauna mākslīgā intelekta projekta, tādējādi atvieglojot un paātrinot valsts iedzīvotājiem piedāvātos pakalpojumus valsts iestādēs, ziņo medijs "Wired.com".
Kā stāsta Velsbergs, "daļa iedzīvotāju uztraucas, ka, gadījumā, ja tiks samazināts ierēdņu skaits, pasliktināsies pakalpojumu kvalitāte". Tomēr, kā atzīst pētnieks, tas nenotiks, jo talkā nāks izstrādātais AI (artificial intelligence) jeb mākslīgā intelekta aģents.
Statistika liecina, ka aptuveni 22% igauņu strādā valsts iestādēs. Tas ir vidējs rādītājs Eiropā, tomēr, piemēram, ASV šai jomā strādājošo skaits ir 18%. Arī Igaunija šo strādājošo skaitu vēlas samazināt, vai vismaz atvieglot darbinieku ikdienu, ļaujot koncentrēties un laiku veltīt sarežģītākajiem darba pienākumiem.
Igaunijas valdības informācijas speciālists Sīms Sikkuts mākslīgā intelekta balstītus projektus darba vietās sācis testēt 2017.gadā, un kopš tā laika 13 vietās mašīnas ar izstrādātu algoritmu aizstāj cilvēkus.
Viens no piemēriem ir valsts subsīdiju piešķiršana lauksaimniekiem. Tā vietā, lai inspektori dotos un pārbaudītu, vai saimnieki godprātīgi pilda savus pienākumus, par piešķirto valsts pabalstu pļaujot laukus, uzraudzība tiek veikta, izmantojot maija-oktobra laika posmā uzņemtus satelītattēlus un algoritmu.
Algoritms izvērtē katra attēla pikseļus, nosakot, vai lauks ir pļauts vai nē. Tiesa, attēlu apstrādi var ietekmēt, piemēram, lopu ganīšanās pļavā. Tādā gadījumā inspektoriem ir jānovērtē likuma pildīšana savām acīm. Divas nedēļas pirms pļaujas veikšanas termiņa automātiskā sistēma nosūta lauksaimniekiem atgādinājumu, elektroniskajā pastā pievienojot satelītattēlu, kurā redzams nepļautais lauks.
Kā uzskata Velsbergs, sistēmas izveide pirmajā gadā valstij ietaupījusi aptuveni 665 tūkstošus eiro, jo inspektori, tā vietā, lai tērētu laiku, apbraukājot lauksaimniekus, varēja koncentrēties citiem darba pienākumiem.
Tāpat mākslīgais intelekts tiek lietots arī personāla atlases atvieglošanai. Tā vietā, lai atbilstošākos darba pieteikumus atlasītu cilvēks, to paveic automatizēta sistēma. Aptuveni 72% caur sistēmu atlasītie darbinieki pēc 6 mēnešiem darbu turpina. Manuāli atlasot darbiniekus, šis skaitlis bija vien nedaudz lielāks par pusi - 58%.
Kā trešo piemēru mākslīgā intelekta izmantošanai valsts iestādēs var minēt jaundzimušo reģistrāciju skolās. Tā vietā, lai vecākiem liktu vairākus gadus iepriekš bērnu reģistrēt rindā izglītības iestādē, slimnīcu reģistri tiek automātiski sinhronizēti ar vietējām skolām.
Kā stāsta Velsbergs, lielākais izaicinājums pašlaik ir nācis no Igaunijas Tieslietu ministrijas puses. Viņi ir palūguši komandai izstrādāt "robotizētu tiesnesi", kas spētu izskatīt strīdus par neliela apmēra prasībām (mazākām par 7000 eiro). Ierēdņi cer, ka tādējādi varētu krietni atvieglot tiesnešu darbu.
Projekts pašreiz ir izstrādes stadijā un gaidāms, ka izmēģinājuma versija tiks pārbaudīta šī gada otrajā pusē, koncentrējoties uz līgumstrīdiem. Abām strīda pusēm būs nepieciešams augšupielādēt līgumus un citus svarīgus dokumentus, lai sistēma spētu tos izvērtēt un sniegt lēmumu, par kura adekvātumu pēcāk spriedīs jau cilvēks.
Igaunija nav vienīgā valsts, kura vēlas mākslīgo intelektu izmantot tiesu lietās. Dažos štatos ASV šāda sistēma jau darbojas, palīdzot piemērot sodus kriminālnoziedzniekiem. Arī kāds advokātu birojs Tallinā sniedz bezmaksas juridisko palīdzību, ar sistēmas radītu automātisko sarunu biedru izveidojot vienkāršus juridiskos dokumentus.
Igaunijas valdība uz automatizētu sistēmu izmantošanu darbā raugās pozitīvi, jo liela daļa sabiedrības jau tagad izmanto nacionālo identifikācijas karti un ir pieradusi pie tiešsaistes pakalpojumiem, piemēram, e-balsošanas un digitālas nodokļu iesniegšanas.
Kā atzīst Stenfordas universitātes digitālās pārvaldības eksperts Deivids Engstroms, Igaunijas iedzīvotāji šobrīd varbūt uzticas mākslīgajam intelektam, tomēr brīdī, kad kādā no iestādēm šī sistēma "nobruks", situācija mainīsies un sabiedrībā augs satraukums.
"Konstitūcijā ir atrunāti valdības procesi, un tajā šis tas ir teikts arī par pilnībā automatizētu lēmumu pieņemšanu valsts institūcijās," par situāciju ASV stāsta Engstroms. "Pat ar cilvēku iesaisti šad tad var rasties sarežģījumi."
Neskatoties uz to, Igaunijas valdībai doma par mākslīgā intelekta ieviešanu tiesu sistēmā patīk, jo tā, atrisinot vienkāršus strīdus, atvieglotu tiesnešu darbu, ļaujot viņiem veltīt vairāk laika smagākām lietām. Ar paziņojumu nesenajā Mākslīgā intelekta konferencē Tallinā klajā nākusi arī Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida: "Mākslīgais intelekts ļaus cilvēkiem specializēties uz lietām, kuras mašīnas nespēj paveikt. Es vēlos specializēties būt par siltu un pretimnākošu cilvēku. Tam mums ir nepieciešams drošs un uzticams mākslīgais intelekts."
Kersti Kaljulaida ievēlēta par Igaunijas prezidenti
Kersti Kaljulaida ievēlēta par Igaunijas prezidenti
Igaunijas pirmais pāris – Kersti Kaljulaida un Georgs Renē Maksimovksis
Līdz ar savas sievas Kersti Kaljulaidas ievēlēšanu par prezidentu plašākai sabiedrībai izrādījies arī viņas otrais vīrs – Igaunijas slepeno dienestu ...