Domstarpības par Kuriļu salām nerimst: Krievija pārmet Japānai, ka tā grauj izredzes uz miera līgumu
Krievija noraidījusi Japānas apgalvojumus, ka tapšanas procesā ir vienošanās, kas atrisinātu ilgstošās domstarpības par Kuriļu salu grupu, un pārmeta Tokijai, ka tā grauj izredzes uz miera līgumu.
Japānas premjerministrs Sindzo Abe šomēnes tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un paziņojis, ka centīsies izbeigt strīdu par Kuriļu arhipelāga dienviddaļas salām, kuras PSRS karaspēks sagrāba Otrā pasaules kara pēdējās dienās. Taču Maskava nav izrādījusi nekādu vēlmi atteikties no kontroles pār šīm salām.
Šīs domstarpības joprojām kavē robežas noteikšanu un miera līguma noslēgšanu pēc Otrā pasaules kara.
Krievijas Ārlietu ministrija trešdien paziņoja, ka ir izsaukusi Japānas vēstnieku Maskavā, lai izteiktu sūdzību par Tokijas komentāriem, kas "skarbi izkropļojot Krievijas un Japānas līderu vienošanās būtību", ar to domājot vienošanos par sarunu procesu paātrināšanu.
"Šādi izteikumi nevar tikt uztverti ne par ko citu, kā mēģinājumu mākslīgi izkropļot atmosfēru ap miera līguma problēmu, uzspiest savu scenāriju (..) otrai pusei," paziņoja Krievijas Ārlietu ministrija.
Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs viesojas Kuriļu salās
Ministrija arī vērsa uzmanību uz Tokijas komentāriem par nepieciešamību panākt saprašanos ar salās dzīvojošajiem krieviem par to pakļaušanu Japānas kontrolei.
Ministrija arī apgalvoja, ka Tokija izteikusies par Maskavas atteikšanos maksāt Japānai kompensāciju par okupētajām salām, un izteica protestu par šiem komentāriem.
1945.gadā padomju armijas okupēto Kuriļu salu dienviddaļu Japāna joprojām uzskata par savām Ziemeļu teritorijām. Tokija pretendē uz Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un Habomai salām, atsaucoties uz divpusējo 1855.gada Traktātu par tirdzniecību un robežām.
Maskava savukārt uzskata, ka Krievijas suverenitāte pār Dienvidkuriļu salām nav apšaubāma.