ASV: Irānas sankcijas nav ANO tiesas jurisdikcijā
foto: AFP/Scanpix/LETA
Vīrietis Irānas galvaspilsētā Teherānā maina Irānas riālus pret ASV dolāriem.
Pasaulē

ASV: Irānas sankcijas nav ANO tiesas jurisdikcijā

LETA

ASV otrdien ANO Starptautiskās Tiesas tiesnešiem Hāgā norādīja, ka Teherānas prasība atcelt Irānai noteiktās ASV sankcijas nav šīs tiesas jurisdikcijā.

ASV: Irānas sankcijas nav ANO tiesas jurisdikcijā...

ASV Valsts departamenta advokāte Dženifera Ņūsteda tiesai sacīja, ka tai "nav "prima facie" (pirmšķietamā) jurisdikcija Irānas prasības izskatīšanai".

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka Savienotajām Valstīm ir tiesības aizstāvēt savas nacionālās drošības un citas intereses.

1955.gada Irānas un ASV līgums, kura pārkāpšanas dēļ Teherāna vērsusies ANO tiesā, "nenodrošina pamatu tiesas jurisdikcijai", skaidroja advokāte.

Irāna pirmdien pieprasīja, lai ANO tiesa aptur ASV Teherānai noteiktās sankcijas, un apsūdzēja Vašingtonu, ka tā īsteno sazvērestību, lai "ekonomiski žņaugtu" Irānu.

Irāna iesniegusi prasību ANO tiesā saistībā ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu no jauna ieviest sankcijas, kas tika atceltas ar 2015.gada pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos.

Irāna apgalvo, ka ar Trampa lēmumu tiek pārkāpts 1955.gada līgums. Irāna skaidroja tiesai, ka pasākumi nodara postu tās ekonomikai un apdraud tās pilsoņu labklājību.

Iesniedzot prasību tiesā jūlija beigās, Irāna aicināja Hāgā bāzēto tribunālu nekavējoties pieņemt lēmumu par sankciju atcelšanu vēl pirms galīgā lēmuma pasludināšanas.

Sankcijas var nodarīt "nelabojamu kaitējumu", skaidro Irāna, uzsverot, ka tiek pārkāpts 1955.gada Līgums par draudzību un ekonomisko sadarbību starp Irānu un ASV.

Tiesa pāris mēnešu laikā varētu pieņem lēmumu saistībā ar Teherānas lūgumu pieņemt provizorisku spriedumu, taču līdz galīgā sprieduma pasludināšanai varētu paiet pāris gadi.

Starptautiskā Tiesa tika izveidota 1946.gadā, lai izšķirtu strīdus valstu starpā.

Tramps maijā paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no Irānas kodolvienošanās un ka Vašingtona atjauno pēc šīs vienošanās noslēgšanas apturētās sankcijas.

Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos - Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija -, ir apņēmušās paturēt atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.