Maskavai Malaizijas lidmašīnas traģēdija pavisam vienaldzīga
Eiropas Savienības un NATO aicinājums Krievijai uzņemties atbildību par "Malaysia Airlines" pasažieru lidmašīnas notriekšanu, kā jau varēja gaidīt, nav radis dzirdīgas ausis Kremlī.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins savu attieksmi parādījis, žurnālistam uz jautājumu par šo tematu atbildot: “Nesaprotu, par kādu lidmašīnu jūs runājat.”
Brigāde no Kurskas
Lidmašīnu ar 298 cilvēkiem notrieca 2014. gada jūlijā virs Austrumukrainas, izšaujot raķeti "Buk" no Maskavas atbalstīto teroristu sagrābtās teritorijas Doņeckas apgabalā. Lielākā daļa nogalināto ir Nīderlandes pavalstnieki, lidmašīnā atradās arī Lielbritānijas, Austrālijas un citu valstu pilsoņi.
Pēc teju četrus gadus ilgās starptautiskās izmeklēšanas, ko veic Austrālija, Beļģija, Malaizija, Ukraina un Nīderlande, tagad oficiāli paziņots, ka raķete piederēja Krievijas armijai un atvesta no Krievijas armijas 53. pretgaisa raķešu brigādes Kurskā.
Izmantojot fotogrāfijas un video, izmeklētājiem izdevās noteikt maršrutu, pa kuru raķete nogādāta no Krievijas pāri robežai Ukrainā. Krievija gan agrākos, gan arī šos izmeklēšanas secinājumus noraida, neraugoties ne uz kādiem pierādījumiem.
Malaizijas lidmašīnas nogāšanās vietā Donbasā atrastas vēl daudzu bojāgājušo mirstīgās atliekas
Malaizijas pasažieru lidmašīnas nogāšanās vietā Donbasā atrastas vēl daudzu bojāgājušo cilvēku mirstīgās atliekas un lidaparāta atlūzas, trešdien paziņojusi Nīderlande. "Malaysia Airlines" ...
Nīderlande un Austrālija apsver lietas nodošanu kādai starptautiskai tiesai vai organizācijai. Izmeklētāji uzskata, ka ar šo noziegumu saistīti aptuveni simt cilvēku, bet viņu vārdus pagaidām neatklāj.
Pārtvertas telefonsarunas
Izmeklējošie žurnālisti no grupas "Bellingcat" un Krievijas izdevuma "The Insider" izpētījuši, ka raķešu iekārtu Ukrainā nogādāja Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes augsta ranga virsnieks Oļegs Ivaņņikovs. Viņš arī vadījis Dienvidosetijas aizsardzības resoru kā Andrejs Laptevs un bijis Andrejs Ivanovičs ar segvārdu "Orion". Šie atklājumi izklāstīti preses konferencē Hāgā Nīderlandē.
2014. gada 14. jūlijā Ukrainas Drošības dienests pārtvēra telefonsarunu starp toreizējo "Luhanskas tautas republikas" aizsardzības ministra vietnieku Oļegu Bugrovu un Orionu. Viņi apsprieda plānus notriekt Ukrainas kara lidmašīnas. “Mums jau ir "Buk", ķersimies pie notriekšanas,” saka Orions.
Fiksēta arī telefonsaruna, kurā Orions ziņo kādam Delfīnam: “Mēs ejam uz Sņežnoje.” Šīs pilsētas apkaimē atradās Buk katastrofas dienā. Delfīns, visticamāk, ir Krievijas ģenerālis, Centrālā kara apgabala galvenais inspektors Nikolajs Tkačevs. Viņš jebkādu saistību ar notikušo noliedz.
Atgriezās bez vienas raķetes
17. jūlijā teroristi lepni ziņoja, ka notriekta Ukrainas militārā transportlidmašīna "An", un tikai pēc dažām stundām saprata patiesību. Tajā pašā dienā zenītraķešu iekārta "Buk" ar 332. numuru bija redzēta atgriežamies uz Krievijas robežas – bez vienas raķetes.
Igors Girkins (viņš arī Strelkovs), kurš "МН17" katastrofas laikā bija "Doņeckas tautas republikas" aizsardzības ministrs, "The Insider" atzinis, ka redzējis Orionu štābā Krasnodonā Luhanskas apgabalā. 2014. gadā viņš no turienes esot vadījis separātistus.
Sievišķīga balss
Pēc telefonu numuru izdrukām soli pa solim žurnālisti nonāca līdz Ivaņņikovam. Viņi izmantoja jebkuru informācijas drumslu, pavedienu deva pat kāda Oļega pasūtījums interneta veikalā, pērkot sporta respiratoru, un adreses sakritība ar bijušo izlūkdienesta štābu Maskavā.
Ivaņņkovam nebija izdevies noslēpties pilnībā – kādā datu bāzē izdevās atrast telefona numuru ar mājas adresi. Kad piezvanīja, klausuli pacēla cilvēks ar tādu pašu balsi kā Orionam ukraiņu pārtvertajā ierakstā. Pazīt nebija grūti, jo viņa balss ir vīrietim neierasti augsta.
"Bellingcat" eksperti atraduši 1967. gada 2. aprīlī dzimušu Oļegu Vladimiroviču Ivaņņikovu Krievijas oficiālajās datu bāzēs ar norādi, ka viņš strādā Aizsardzības ministrijā.
Avarējušās "Malaysia Airlines" lidmašīnas atlūzas, starp kurām ir cilvēku mirstīgās atliekas
Viņš ir dzimis PSRS militārista ģimenē toreizējā Austrumvācijā, Karlmarksštatē, tagadējā Kemnicā, 80. gados mācījies Kijevas augstākajā aviācijas inženieru skolā un Maskavas aviācijas institūtā. Ivaņņikova dēls dzīvo Šveicē.
Nozudis uz dažām nedēļām
No 2004. līdz 2008. gadam ar Lapteva vārdu viņš darbojās Krievijas atbalstītajā separātistu Dienvidosetijā. Pēdējos gados Ivaņņikovs karojis Austrumukrainā, viņa pakļautībā bijusi privātā "veiksmes kareivju" firma, "Vāgnera grupa", kuras algotņi karo arī Sīrijā. Tieši Ivaņņikovs devis pavēles vāgneriešu vadītājam Dmitrijam Utkinam.
Par Ivaņņikova pašreizējo atrašanās vietu ziņu nav, iespējams, viņš dienē Krievijas armijā. “Šorīt (25. maijā – Red.) mēs piezvanījām uz viņa mājas telefonu un aprunājāmies ar viņa sievu,” "Deutsche Welle" pastāstījis "Bellingcat" dibinātājs Eliots Higinss. “Viņa pateica, ka viņa nav un ar viņu nevarēs sazināties dažas tuvākās nedēļas. Domāju, viņš joprojām kaut kur nodarbojas ar to pašu, ar ko Ukrainā.”
Nebija nejaušība?
Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušais padomnieks ekonomikas jautājumos Andrejs Ilarionovs jau 2014. gadā paziņoja, ka lidmašīnu notrieca Krievijas karavīri.
Ilarionovs Lietuvas parlamenta diskusijā skaidroja, ka Krievijas bruņotajos spēkos ir stingra prakse – nekad neizsniegt tik jaudīgu bruņojumu “kaut kādiem kaujinieku grupējumiem”.
Viņš pat sprieda, ka tā nebija nejaušība, bet apzināti izvēlēts mērķis – "Buk" ieņēma pozīciju zem plaši zināmā starptautisko avioreisu maršruta, lidmašīna lidoja no Amsterdamas, bet tās mērs 2013. gadā atteicies organizēt oficiālu Putina pieņemšanas pasākumu, turklāt krievu pasaules ideologi Amsterdamu dēvē par Eiropas geju galvaspilsētu.
Krievijas opozīcijas pārstāvji Lietuvā rīkotajā Viļņas Krievijas forumā izteikušies, ka Kremlis piesegs vainīgos. “Ir pilnīgi skaidrs, ka normālā civilizētā procesā tiem, kas atbildīgi par 298 civilpersonu slepkavību, jāstājas tiesas priekšā. Bet mēs arī saprotam, ka nekādas izdošanas nebūs,” teic bijušais pasaules čempions šahā Garijs Kasparovs.