Skripaļa indēšanas lieta: Eiropa nostājas britu pusē un piekrīt - visticamāk, vainīga Krievija
foto: REUTERS
Britain's Prime Minister Theresa May waves as she attends a European Union leaders summit in Brussels, Belgium, March 22, 2018. REUTERS/Wolfgang Rattay
Pasaulē

Skripaļa indēšanas lieta: Eiropa nostājas britu pusē un piekrīt - visticamāk, vainīga Krievija

LETA

Eiropas Savienības (ES) valstu līderi ceturtdienas vakarā samitā Briselē atbalstīja Lielbritānijas viedokli, ka Krievija, "ļoti iespējams", ir atbildīga par bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa saindēšanu.

Skripaļa indēšanas lieta: Eiropa nostājas britu pu...

"#EUCO (Eiropadome) piekrīt Lielbritānijas valdībai, ka Krievija, ļoti iespējams, ir atbildīga par #SalisburyAttack (Solsberi uzbrukumu) un ka nav neviena cita ticama izskaidrojuma," tviterī paziņoja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

Eiropas valstu līderi tiekas samitā Briselē

Eiropas valstu līderi tiekas samitā Briselē

Maskavas un Londonas attiecības ir nopietni saasinājušās saistībā ar Anglijas Solsberi pilsētā 4.martā notikušo Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanu ar nervus paralizējošu vielu. Londona apsūdz Kremli, ka tas Lielbritānijas teritorijā īstenojis slepkavības mēģinājumu, izmantojot aizliegtus ķīmiskos ieročus. Lielbritānija šomēnes izraidīja 23 Krievijas diplomātus, un Krievija spēra atbildes soļus, arī izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes un Lielbritānijas ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā darbību Krievijā.

ES spēcīgais paziņojums par atbalstu šim viedoklim tika pausts pēc tam, kad Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja samita vakariņās informēja pārējo 27 ES valstu līderus par izmeklēšanu Skripaļa un viņa meitas saindēšanas lietā.

Dubultaģenta Skripaļa un viņa meitas saindēšana Lielbritānijā, kas izraisīja starptautisku skandālu

Dubultaģenta Skripaļa un viņa meitas saindēšana Lielbritānijā, kas izraisīja starptautisku skandālu

Tagad uzmanība tiks pievērsta iespējamai ES dalībvalstu rīcībai. Dažas dalībvalstis, to skaitā Francija un Lietuva, ir izrādījušas gatavību izraidīt Krievijas diplomātus, sekojot Lielbritānijas piemēram.

Meja iepriekš brīdināja, ka Krievija rada draudus visai ES pēc šī uzbrukuma, kurā, kā Lielbritānija uzskata, ir izmantota Padomju Savienībā izstrādāta nervu inde "Novičok".

"Ir skaidrs, ka Krievijas draudi nerespektē robežas; un, tiešām, incidents Solsberi bija daļa no šablona Krievijas agresijai pret Eiropu un tās tuvajiem kaimiņiem," teica Meja, ierodoties uz samitu.

Meja sacīja, ka šie draudi turpināsies arī "nākamajos gados" vēl ilgi pēc Lielbritānijas aiziešanas no ES 2019.gadā.

Starp valstīm, kas pirmās atbalstīja slēdzienu par Maskavas vainu šajā uzbrukumā, bija ASV, Francija un Vācija.

Lielbritānijas centieni panākt vienotu ES nostāju šajā jautājumā bija sadūrušies ar dažu dalībvalstu pretestību, kuras vēlas saglabāt labas attiecības ar Krieviju. Grieķija, Itālija, Kipra un Austrija iestājās pret skarbākas valodas lietošanu ES paziņojumā, savukārt Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs un Luksemburgas premjers Ksavjē Betels sacīja, ka viņiem vajag vairāk pierādījumu par Krievijas vainu.