Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

"Krievija ir vainīga Skripaļa saindēšanā" - Meja no valsts padzen 23 krievu diplomātus 226

Ārzemēs
14. martā 14:53 2018. gada 14. martā 14:53 | Papildināts, 14. martā 16:39
Jauns.lv / LETA
Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja trešdien paziņoja, ka Krievijas valsts ir atbildīga par 4.martā Anglijas dienvidrietumu pilsētā Solsberi notikušo uzbrukumu bijušam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam.

Meja parlamentā pavēstīja, ka sakarā ar notikušo no Lielbritānijas tiks izraidīti 23 Krievijas diplomāti un ka Londona aptur augsta līmeņa diplomātiskos kontaktus ar Krieviju.

Viņa paskaidroja, ka izraidāmie diplomāti identificēti kā "nepieteikti izlūkdienesta virsnieki".

Premjerministre arī uzsvēra, ka tik plaša krievu diplomātu izraidīšana, kāda nav pieredzēta pēdējo 30 gadu laikā, turpmāk ievērojami ierobežos Krievijas izlūkdienestu iespējas Lielbritānijā.

Meja piebilda, ka Londona anulē ielūgumu Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam apmeklēt Apvienoto Karalisti.

Premjerministre arī paziņoja, ka Lielbritānija nesūtīs uz šovasar Krievijā paredzēto Pasaules kausa izcīņu futbolā nedz kādu augstāka ranga amatpersonu, nedz kādu karaliskās ģimenes locekli.

Viņa pavēstīja, ka pasākumi tiks veikti arī pret tām personām, kuras apmeklē Lielbritāniju vai tur dzīvo, un ir atbildīgas par cilvēktiesību pārkāpumiem vai plānojušas "naidīgas darbības".

Meja norādīja, ka aicinās arī starptautisko sabiedrību "stingri reaģēt" uz Maskavas rīcību.

Krievija ir vainīga par Skripaļa saindēšanu, paziņoja Meja. (Foto: AFP)

Meja vēl pirmdien atzina, ka par Skripaļa un viņa meitas saindēšanu "ļoti iespējams" atbildīga ir Krievija. Pēc Mejas teiktā, Skripaļs un viņa meita saindēti ar Krievijā izstrādātu militāras kategorijas nervus paralizējošu vielu.

Meja deva Krievijai laiku līdz otrdienas vakaram izskaidrot viņu saindēšanu. Uzrunā parlamentāriešiem viņa norādīja, ka Maskava nav atbildējusi uz viņas prasību paskaidrot, kādā veidā vēl PSRS izstrādāto ķīmisko vielu "Novičok" būtu varējuši izmantot Anglijā.

"Nav citu alternatīvu secinājumu tam, ka Skripaļa kunga un viņa meitas slepkavības mēģinājumā vainīga ir Krievija," uzsvēra Meja. "Tas kvalificējams kā nelikumīga spēka izmantošana no Krievijas valsts puses pret Apvienoto Karalisti."

Krievija savu atbildību par uzbrukumu Skripaļam kategoriski noliegusi. Krievijas vēstniecība Londonā nosodījusi diplomātu izraidīšanu un nosaukusi to par "pilnīgi nepieņemamu naidīgu rīcību".

"Visa atbildība par Krievijas-Apvienotās Karalistes attiecību pasliktināšanos gultas uz pašreizējo Lielbritānijas līderu pleciem," teikts vēstniecības tīmekļa vietnē publicētajā paziņojumā.

Pirms Mejas paziņojuma, Lielbritānijas Ārlietu ministrija informēja, ka Londona pieprasījusi sasaukt ANO Drošības padomes ārkārtas sēdi, lai tās locekļus informētu par izmeklēšanas gaitu.

"Nervus paralizējošās vielas izmantošana Solsberi atbilst pietiekami pierādītajai Krievijas valsts agresijas tendencei," tviterī norādījusi Ārlietu ministrija.

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks ļāvis noprast, ka Solsberi incidents būs iekļauts arī nākamnedēļ paredzētā Eiropas Savienības (ES) līderu samita dienaskārtībā.

Tikmēr Krievijas prezidenta Vladimira Putina pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka "Maskava nepieņems absolūti nepamatotās apsūdzības, kuras neapstiprina neviens pierādījums". Viņš paudis cerību, ka "veselais saprāts gūs virsroku un ka citas valstis vismaz pārdomās, vai ir pietiekami daudz pierādījumu" Krievijas vainai.

Saistītās ziņas

Skripaļa nervu indes izgudrotājs: "Viņš un meita, visticamāk, nomirs. Pat ja izdzīvos, nekad neatveseļosies" 202
Putins smīn, atbildot uz jautājumu, vai Maskava kaut ko zina par spiega Skripaļa saindēšanu 93
Krievija sūkstas, ka Londona atsakās nodrošināt pieeju Skripaļa lietas materiāliem 26

Skripaļs, kurš Krievijā 2006.gadā tika notiesāts par spiegošanu britu labā un vēlāk apmainīts, un viņa meita Jūlija 4.martā bez samaņas tika atrasti uz parka soliņa Solsberi. Viņi joprojām atrodas kritiskā stāvoklī slimnīcā.

Citi šobrīd lasa

Paņem mutautiņu: šeit ir ducis slavenu pāru, kas šogad diemžēl izšķīrās 2
Izsprukusi no suteneru nagiem un narkotiku atkarības - "Ērkšķu šova" Vika atguvusi vēlmi dzīvot 11
Ātrā mode: lētais darbaspēks ražo vairāk, nekā cilvēki pērk un novalkā 9
Skatīt visus komentārus

"Ищу желание жить…": фанаты подозревают, что победительница «Битвы экстрасенсов» потеряла дочь

Кричавшая "Ура!" на поминках вдова Караченцова не носит траур и собирается с подругами на отдых в Турцию 2