Nespējot panākt Kipras apvienošanos, no darba aiziet ANO īpašais padomnieks
Pēc pagājušajā mēnesī piedzīvotās neveiksmes sarunās par Kipras atkalapvienošanos no amata atkāpies ANO īpašais padomnieks Kipras jautājumos Espens Barts Eide, kurš nolēmis pievērsties politiskajai karjerai dzimtajā Norvēģijā, pirmdien paziņojušas Apvienotās Nācijas.
"Pēdējos 27 mēnešus Eides kungs ar nelokāmu aizrautību, apņēmību un izdomu palīdzēja abiem līderiem sasniegt nepieredzētu progresu, lai panāktu dzīvotspējīgu un ilgtspējīgu risinājumu desmitgadēm ilgušajā konfliktā," teikts ANO pārstāvja Farhana Haka izplatītajā paziņojumā.
Haks piebildis, ka Eide nolēmis kandidēt 11.septembrī gaidāmajās Norvēģijas parlamenta vēlēšanās.
Kā ziņots, kārtējā sarunu kārta starp Kipras grieķu daļas prezidentu Niku Anastasiadi un viņa turku kolēģi Mustafu Akindži par salas atkalapvienošanos 7.jūlijā Šveicē beidzās bez vienošanās.
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs pēc sarunām bija spiests atzīt, ka "delegāciju starpā noteiktos jautājumos joprojām ir liela distance un vienošanās nav iespējama".
Kipra ir sadalīta kopš 1974.gada, kad Turcijas karaspēks okupēja salas ziemeļu trešdaļu, reaģējot uz toreizējās Atēnu militārās huntas atbalstīto apvērsumu, kura mērķis bija salas apvienošanās ar Grieķiju.
Pašlaik Ziemeļķipras teritorijā joprojām uzturas aptuveni 35 000 vīru liels Turcijas militārais kontingents, un pašpasludinātā turku republika faktiski pilnībā ir atkarīga no Ankaras ekonomiskā atbalsta.
Sarunu galvenais klupšanas akmens bija jautājums par jauno drošības izkārtojumu pēc iespējamās salas atkalapvienošanās un federatīvās Kipras valsts izveides.
Anastasiada starptautiski atzītā valdība ar Atēnu atbalstu uzstāja, ka jāatsakās no tā dēvēto valstu-garantu tiesībām uz militāro iejaukšanos, un pieprasīja Turcijas militārā kontingenta izvešanu.
Savukārt Akindži un Ankara vēlējās panākt zināmu intervences tiesību saglabāšanu un ierobežota turku armijas kontingenta atstāšanu salas ziemeļdaļā.