Ārzemju vizītē ar 40 jaunavām jeb - cik šiki ceļo pasaules valstu līderi
Saūda Arābijas karalis ārzemju vizītēs ņem līdzi personiskos liftus, Ziemeļkorejas vadoni braucienos pie tautas pavada auto ar tualeti. Kā ceļo dažādu valstu līderi, izpētījis BBC.
ASV prezidents ceļo ar padomnieku, apsardzes un preses svītu. "Air Force One" (patiesībā ir divas šādas lidmašīnas) ekipāžā ir 26 locekļi un ir vieta 76 pasažieriem.
Kečupu neaizmirst
ASV līdera apartamenti atrodas lainera priekšgalā, te ir divi dīvāni, kas izliekami kā gultas. Laikā, kad Baltajā namā saimniekoja Baraks Obama, viņa apartamentos bija arī spēļu konsole meitām.
Laika īsināšanai pasažieri var izvēlēties kādu no 20 filmām – jāteic, tas ir mazāk nekā parasto aviokompāniju garajos lidojumos un apmēram tikpat, cik autobusā no Rīgas uz Tallinu.
Visa "Air Force One" augšdaļa ir piebāzta ar drošības iekārtām, raksta BBC. Tās ir pretradaru ierīces, kiberuzbrukumu sensori un arī raķetes, kas seko siltumam. Lidmašīnai degvielu iespējams uzpildīt gaisā, taču drošības apsvērumu dēļ to nedara ar prezidentu uz borta. Toties, ja lido tikai viceprezidents, risku neuzskata par tik lielu.
Valsts laineris ir iekārtots pieticīgi, ja salīdzina ar Trampa personisko lidmašīnu, kur vannas istaba ir izklāta ar marmoru un visas mēbeles rotā zeltījums un Trampa monogrammas. Vismaz Trampa iecienītais kečups gan esot līdzi valstiskajos lidojumos.
Karalim ar svītu visa viesnīca
Islāmiski konservatīvās Saūda Arābijas karalis Salmans bin Abdulazīzs Al Saūds ceļo ar vērienu. Viņam ir personiskā lidmašīna ar apzeltītu trapu.
Martā deviņu dienu vizītē uz Indonēziju valdnieku pavadīja vairāk nekā 600 cilvēku, tostarp 25 prinči. Bagāža svēra 506 tonnas, ieskaitos divus sešsimtos mersedesus un pāris personiskos liftus. Viņš dod priekšroku greznajai, izsmalcinātajai viesnīcai "Four Seasons".
2015. gadā karalis ar svītu šajā Vašingtonas "Four Seasons" aizņēma visus 222 numurus. Viesus, kuri iepriekš bija rezervējuši numurus, ar atvainošanos pārvietoja uz citiem tāda paša līmeņa hoteļiem. Monarham par godu izritināja paklājus pat pazemes garāžā un ar zeltu izrotāja spoguļus, mēbeles, lampas un cepuru pakaramos.
Slepenā vadoņa tualete
Nekas daudz nav zināms par Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna ceļošanas īpatnībām. Viņa tēvam nepatika lidot, un viņš arī nekur tālāk par Krieviju un Ķīnu nebrauca – ar vilcienu. Arī Čenuns retajos braucienos uz šīm valstīm izmanto bruņuvilcienu.
Tomēr viņam ir lidmašīna, un avots Dienvidkorejas valdībā apgalvo, ka vadonim ļoti patīkot ķerties pie tās stūres, kaut gan viņš nemaz nav mācījies vadīt lidaparātu. Izskanējis arī, ka braucienos pa valsti, lai mācītu kolhozniekiem stādīt rīsu vai zvejniekiem pareizi ķert zivis, Čenunu pavada auto ar personisko tualeti. Ja kāds cits to riskētu izmantot, sods būtu bargs.
Tas droši vien ir liels valsts noslēpums, jo senāk Ziemeļkorejas vadība apgalvoja, ka vadonim piemīt dievišķa vara un tualete nemaz nav vajadzīga.
Pāvests izvēlas vienkāršību
Turpretim katoļu Dieva vietnieks zemes virsū, Romas pāvests Francisks uz dievišķumu nepretendē. Viņam pat nav īpašas lidmašīnas, Vatikāns nolīgst parastu laineri no Itālijas lidsabiedrības "Alitalia".
Tajā lido Francisks, viņa palīgi un žurnālisti, tikai lidmašīnu rotā pāvesta ģerboņi. Pāvesta ceļasomā vienmēr ir bārdas skuveklis, lūgšanu grāmata, piezīmju bloknots un kāda grāmata lasīšanai.
Kadafi dzīvoja beduīnu teltī
Ekstravagances ziņā neviens joprojām nav pārspējis bijušo Lībijas vadoni, pulkvedi Muamaru Kadafi, kuru nemiernieki pēc 42 gadu valdīšanas izvilka no slēptuves kanalizācijas caurulē un nošāva.
Ārzemju vizītēs viņš nedzīvoja ne viesnīcās, ne pilīs, bet veda līdzi greznu beduīnu telti, kuru uzslēja gan Elizejas laukos Parīzē, gan Kremlī Maskavā. Telts bija tik liela un smaga, ka to veda atsevišķi ar kravas lidmašīnu. Turklāt Kadafi ņēma līdzi arī pāris kamieļu. Stāsta, ka diktators baidījies no liftiem un izvairījies no kāpnēm, augstākām par 35 pakāpieniem.
Viņa personisko apsardzi veidoja paša vadoņa personiski atlasītas 40 miesassardzes – jaunas sievietes, kas, stājoties dienestā, deva šķīstības zvērestu. Viņas visas bija beigušas sieviešu kara akadēmiju, dienesta pienākumus pildīja karavīru zābakos ar augstiem papēžiem un lietoja kosmētiku.